Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Від Копенгагена до Копенгагена Данія хоче прискорити розширення Євросоюзу

2 липня, 2002 - 00:00

Після того, як до Євросоюзу приєднаються Польща, Угорщина, Чехія, Естонія, Латвія, Литва, Словенія, Словаччина, Кіпр та Мальта — вступ яких заплановано на 2004 рік — ЄС стане аж на 30% більшим, однак тільки на 11% багатшим, зазначає газета «Гардіан». Населення Об’єднаної Європи становитиме 500 млн. чоловік.

Наразі головними перешкодами на шляху до завершення переговорного процесу з країнами-кандидатами на вступ до ЄС є:^ проблема єдиної сільськогосподарської політики Євросоюзу, питання сільськогосподарських субсидій для нових членів, доля Кіпру, що досі залишається розділеним на грецьку і турецьку частини, проблема російського Калінінграда, для поїздок до якого громадянам РФ після 2004 року доведеться отримувати транзитні візи. До того ж, восени має відбутися повторний референдум в Ірландії щодо договору Ніцци. Минулого року під час аналогічного плебісциту ірландці висловилися проти розширення ЄС. Відіб’ються на євроінтеграційному процесі й вибори в Німеччині, які відбудуться 22 вересня. Сьогодні ця країна забезпечує чверть фінансових потреб Євросоюзу. Формування нового уряду в Німеччині займе принаймні місяць. Варто також зазначити, що як чинний федеральний канцлер Герхард Шредер, так і його суперник, прем’єр-міністр Баварії Едмунд Штойбер налаштовані скоротити внесок Німеччини до бюджету ЄС.

Чи готова сама Данія виконати надзавдання, яке поставила Євросоюзу та країнам-кандидатам? Держава, яка досі не ввійшла до зони євро, правий уряд якої запроваджує жорсткі закони проти іммігрантів, на перший погляд, не є достатньо надійним керманичем розширення ЄС. (До речі, як уже писав «День», через нестачу коштів з 1 липня вирішено припинити роботу Посольства Данії в Україні). Однак газета «Таймс» називає принаймні два плюси, які можуть посприяти виконанню планів Андерса Расмуссена. Данія не має потужних місцевих лобі, крім хіба що, рибальського, отже, може бути безстороннім координатором переговорів. Крім того, Данія є членом Балтійської Ради і тому може сприяти розв’язанню проблеми Калінінграду.

Країни-кандидати на вступ до ЄС поставилися до ініціативи Данії досить обережно. «Ми боїмося, що часу для владнання усіх питань замало», — заявив глава делегації Словаччини на переговорах з ЄС Ян Фігель. Словаччину підтримали Чехія та Угорщина. Польща заявила, що швидше ладна пристати на відстрочку членства в ЄС, ніж на його невигідні умови.

Поквапливість Данії також змусила європейських аналітиків погодитися з тим, що єдиної концепції нового багатоквартирного «Європейського Дому» досі не вироблено. У 15-ти країнах-членах Європейського Союзу багато хто побоюється опинитися в ролі Гуллівера в країні ліліпутів, а майбутні члени ЄС не хочуть так швидко «з’їжджатися», щоб уникнути ролі бідних родичів «старожилів» Євросоюзу.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: