Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Відлуння розстрілу в Жанаозені

Булат МУСТАФІН: «Казахстан вже не буде таким, як раніше...»
28 грудня, 2011 - 00:00

Розстріл демонстрації казахських нафтовиків у Жанаозені, внаслідок чого загинуло більше десятка чоловік і нараховується майже сотня поранених, привернув увагу всього світу. Нечасто таке трапляється в начебто благополучній країні. Коментуючи те, що сталося, президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв заявив, що нічого не знав про розстріл нафтовиків. А виступаючи на нараді з керівництвом своєї адміністрації, уряду й партії «Нур Отан» він заявив: «Ми знаємо про «хвости», які йдуть із-за кордону. Знаємо, яку «підривну роботу» здійснювали всередині країни». «День» зв’язався з казахським журналістом Булатом МУСТАФІНИМ і попросив прокоментувати заяву президента Казахстану та дії влади.

— Не надто віриться, що президент був не в курсі того, що коїлося в Жанаозені. Щодо цього зараз в Інтернеті є багато різних думок, зокрема, на опозиційних ресурсах. Мене дуже шокувала заява міністра МВС генерала Касимова про те, що сили правопорядку, якщо це знадобиться, й надалі застосовуватимуть зброю. Я виступаю за те, щоб покарали не лише тих, хто руйнував магазини, підпалював будівлі або стріляв у поліцейських (якщо такі були); силовиків, які застосовували гумові кулі та сльозогінний газ, також слід покарати. Вісім місяців тому міністр праці та соціального захисту населення Абдикалікова виступала в парламенті перед депутатами і сказала, що все гаразд, і вимоги нафтовиків не обґрунтовані, що вони отримують нормальну зарплату тощо. Виходить, що її міністерство абсолютно не впоралося зі своєю роботою. Частково вона також винна в тому, що постраждали люди.

— Водночас Назарбаєв заявляє, що він уже знає, хто винен у демонстраціях. Чи не здається вам це дивним?

— Я чув цю заяву і постійно відстежую ситуацію як журналіст і як громадянин, якому цікаво, що там коїться. Я був у Жанаозені два роки тому. Це регіон, у якому люди живуть дуже бідно, до того ж там неродючий ґрунт — окрім видобування нафти, там нічим займатися. У цьому регіоні немає і сільського господарства — всі продукти привізні, тому там високі ціни і нормальні, порівняно з іншими регіонами Казахстану, зарплати, але для самого регіону, дістатися в який можна або на літаку або поїздом — не надто й високі.

Після заяви Назарбаєва складається враження, ніби влада Казахстану хоче зняти з себе відповідальність. Перші особи країни стоять на тому, що це зробили якісь хулігани, яких хтось профінансував. Я не виключаю такої можливості, але до подібних заяв потрібно дуже критично ставитися. Ймовірно хтось і підготував це заздалегідь, але дії влади не витримують жодної критики — не можна було застосовувати силу. Це питання треба було вирішити давно — як мінімум півроку тому, а то й рік.

— Чим тоді, на вашу думку, пояснюється така жорстокість влади?

— Правоохоронці пояснюють це тим, що протестуючі самі застосовували зброю і силу. Але, з іншого боку, це показник для решти населення — для тих, хто мітингуватиме таким чином: потрібно подумати перш, ніж виходити на площу і чогось вимагати. Інакше це може призвести до таких сумних подій. Для мене це дуже страшно, коли в мирний час у процвітаючій країні діється таке — 15 трупів і майже сотня людей із вогнепальними пораненнями.

— Як змінилося ставлення до влади після інциденту з нафтовиками?

— Мені здається, що серед тих, хто володіє комп’ютером і вміє користуватися Інтернетом, ставлення до влади змінилося. Цьому сприяло й шокуюче відео, яке було викладено в Інтернеті. Гадаю, що Казахстан не буде вже таким, як раніше, — до подій у Жанаозені. Зараз дуже багато хто, не зважаючи на спроби влади виправдатися і зняти з себе частину провини, по-іншому до них ставляться. У мене й раніше було критичне ставлення, а зараз воно ще більше посилилося. Навіть те, що зняли Тимура Кулібаєва, зятя Назарбаєва, з посади голови держфонду національного добробуту «Самрук-Казина» нічого не змінює. Але цих заходів ужито post factum.

— А як у казахському суспільстві сприймається останній мітинг російської опозиції в Москві?

— Опозиційні політики Казахстану зараз тиснуть на те, що навіть у Росії, де спостерігалися невеликі протестні настрої, — і там люди вийшли на площу і намагаються закликати владу до відповідальності. Тим самим наша опозиція намагається тиснути на суспільство, на наші громадянські почуття. Не скажу, що це дуже вплинуло, але у нас дивляться здебільшого російські телеканали.

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: