Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Видобуток нафти скоротять. Питання – наскільки?

16 січня, 2001 - 00:00

Країни-експортери мають iз цього приводу власне бачення. На їхню думку, збільшення видобутку в жодному разі неприпустиме, позаяк призведе до зменшення вартості нафти, а це в свою чергу відіб’ється на прибутках «опеківців». Для багатьох ще в пам’яті події дворічної давнини, коли барель нафти коштував усього $10. Експортери бояться, що ці часи цілком можуть повернутися і вдарять по їхніх економіках черговими збитками.

Аргументи споживачів нафти, зрозуміло, абсолютно відрізняються від вище наведених. Представники країн-споживачів переконані, що скорочення видобутку призведе до зростання цін на сировину вже найближчим часом, а це в свою чергу — до чергової кризи на світовому ринку. Не гірша пам’ять у «нафтовому» питанні і в країн Заходу. Зокрема минулорічні протести у Західній Європі через зростання цін на бензин у багатьох країнах мало не стали причиною переходу від економічної до політичної кризи. Зростання нафтових цін у 70-ті роки наробило так само не менше переполоху. Найбільше занепокоєнь через скорочення видобутку наразі у Сполучених Штатів у міру цілком зрозумілих обставин: країна є найбільшим у світі споживачем нафти. Міністр енергетики США Білл Рiчардсон упродовж останніх двох тижнів вів переговори iз керівництвом країн-експортерів, аби обсяги скорочення нафти були якомога меншими. Під час своїх відвідин до Саудівської Аравії він визнав, що «скорочення таки буде. Проте ми віримо, що воно не буде надмірним». «Надмірним» для Вашингтона вважається скорочення на 2— 3 млн. барелів щодня. Сполучені Штати сподіваються, що ціна за барель нафти не буде вищою $25 (на сьогодні барель сирої нафти в Америці коштує $30).

Саудівська Аравія з-поміж членів ОПЕК є ключовою державою у прийнятті рішення про скорочення видобутку. Саме вона є найбільшим нафтовим виробником світу, саме вона є і найбільш піддатливим учасником ОПЕК до американських «аргументів» (чого не врахувати міністр енергетики США під час свого візиту, звісно, не міг). Між тим, колишній міністр нафти Саудівської Аравії Шейх Ахмад Закі Ямані, за повідомленням Бі- Бі-Сі, заявив, що ОПЕК уже прийняв рішення про скорочення видобутку нафти. Саудівська Аравія, за його словами, навіть встигнула поінформувати більшість країн-споживачів, що скоротить видобуток нафти на 500 тисяч барелів на день.

Країни-споживачі, очевидно, вже змирилися з тим фактом, що видобуток нафти таки буде скорочено. Єдине, чим тут налякані, — це самими обсягами такого скорочення. Для Сполучених Штатів завтрашнє рішення ОПЕК стане ще й запорукою дотримання обіцянок новообраним президентом Джорджем Бушем, який переконував, що під час керівництва країною досягне зменшення цiн на нафту.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: