Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Відверта резолюція ПАРЄ

7 жовтня, 2010 - 00:00

Ухвалена напередодні Парламентською Асамблею Ради Європи резолюція «Функціонування демократичних інституцій в Україні» реально не відображає стан справ в Україні, але вона реально відображає те сприйняття цього стану справ в Україні з боку, зокрема, двох доповідачів і Асамблеї. Як повідомляє УНІАН, таку думку вчора висловив депутат Верховної Ради України від Блоку «Наша Україна — Народна Самооборона», член української делегації в Парламентській Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) Роман Зварич. На його думку, було б марним очікувати, що Асамблея так швидко відреагувала на порушення основних стандартів і цінностей демократії в Україні. Разом з тим, за його словами, в резолюції відображено ключові моменти, які турбують «великий пласт українського народу і не лише політично свідомого». «Це, зокрема, стосується питання свободи преси, свободи зібрань, взагалі свобод як таких», — сказав депутат. Він також звернув увагу на те, що вперше за всю історію членства України в Раді Європи у резолюції звертається увага на посилення ролі СБУ в суспільстві. «Такого ще не було. І там доволі чіткою прямою мовою говориться. Мені видається, що це доволі суттєве застереження з боку Ради Європи», — зазначив Р. Зварич.

Він зазначив, що занепокоєння у європейських депутатів викликали також і конституційні зміни, доказом чого, за його словами, є те, що під час наступної сесії ПАРЄ у січні 2011 року, Асамблея окремо розгляне доповідь з цього питання. Депутат також звернув увагу на серйозні застереження, що відображені в резолюції, стосовно проведення місцевих виборів. «Я думаю, це доволі серйозне попередження, яке мали б почути в Києві», — сказав депутат.

Р. Зварич також зазначив, що нинішня резолюція по Україні в цілому стала дещо незвичною для ПАРЄ. «Асамблея завжди була дуже обережна в своїх судженнях, я можу про це говорити за 12 років, що я сюди їжджу, але ця резолюція навіть для цієї Асамблеї трішечки ризикована. Більше відвертості і, можливо, невластивої гостроти у формулюваннях окремих положень цієї резолюції», — зазначив депутат.

«Асамблея застерігає, що така консолідація влади не повинна була б привести до монополізації влади єдиною політичною силою, оскільки це підірвало б демократичний розвиток країни», — відзначається в документі.

ПАРЄ також висловила стурбованість тим, яким чином влада України проводить реформи, вважаючи, що це може негативно вплинути на повагу до демократичних принципів і на якість самих реформ. Депутати Асамблеї відзначили, що реформи, які необхідні Україні, в томи числі — для виконання її зобов’язань, можливі лише, якщо вони грунтуються на широкому політичному консенсусі й суспільній підтримці.

«Асамблея приймає до уваги рішення Конституційного Суду України від 1 жовтня 2010 р., який оголошує неконституційним закон № 2222 про внесення змін до Конституції в 2004 році. Асамблея вважає, що це рішення має тепер підштовхнути Верховну Раду ініціювати всеосяжний процес конституційної реформи з метою приведення Конституції України до повної відповідності до європейських стандартів.

Посилене дотримання демократичних свобод і прав було одним із головних досягнень у розвитку демократії в Україні в останні роки. Будь-який регрес в питанні поваги і захист цих прав був би неприйнятним для Асамблеї.

Асамблея висловлює свою стурбованість із приводу збільшення числа заяв і повідомлень, що заслуговують на довіру, про те, що такі демократичні свободи і права, як свобода зібрань, свобода висловлення думок і свобода засобів масової інформації, в останні місяці зазнають значного тиску. Вважає, що втручання державних посадовців, таких як співробітники правоохоронних органів і служби безпеки, в роботу журналістів і ЗМІ несумісне з демократичним суспільством. Асамблея закликає владу провести ретельне розслідування всіх повідомлень про порушення прав і свобод, а також усунути будь-які порушення. Крім того, Асамблея закликає владу забезпечити, щоб судові розгляди не призводили до вибіркового перегляду частот на мовлення й перегляду будь-яких рішень чи призначень, що можуть призвести до конфлікту інтересів, особливо у сфері правоохоронних органів і судової системи.

Свобода ЗМІ й плюралізм є наріжним каменем демократії. Тому Асамблея стурбована останніми подіями, які можуть підірвати ці принципи. Асамблея закликає владу вжити всіх необхідних заходів для захисту свободи ЗМІ і плюралізму в Україні й утримуватися від будь-яких спроб контролю, прямого або побічного, змісту повідомлень в національних засобах масової інформації.

Асамблея стурбована тим, що заяви про можливу фальсифікацію виборів можуть вказувати на відсутність довіри у сторін виборчого процесу до чесності поведінки й організаційного проведення на майбутніх виборах. Враховуючи, що довіра до організаційного проведення виборів має найважливіше значення для їх демократичності, Асамблея закликає владу забезпечити збалансований склад виборчих комісій на всіх рівнях, в тому числі й на керівних посадах. Асамблея рекомендує владі розглянути питання про прийняття додаткових заходів по зміцненню довіри конкурентів на виборах і виборців у виборчому процесі.

Асамблея знову підтверджує свою готовність допомогти Україні у зміцненні її демократичних інститутів та встановленні суспільства, заснованого на принципах демократії, поваги прав людини і верховенства права» — говориться в документі.

Тим часом, у Міністерстві закордонних справ України вважають, що остання резолюція Парламентської Асамблеї Ради Європи «вітає появу політичної стабільності в Україні». У МЗС підкреслюють, що Україна виконуватиме увесь комплекс зобов’язань перед Радою Європи. «І на цьому шляху Україна, у чіткій відповідності з рекомендаціями ПАРЄ, активно співпрацюватиме з Венеціанською комісією РЄ, з президентом якої голова українського МЗС зустрівся в день ухвалення резолюції № 1755 та запросив його відвідати найближчим часом Київ», — йдеться у повідомленні. На думку МЗС, включені до тексту резолюції окремі зауваження щодо недоліків у функціонуванні демократичних інститутів та рекомендації щодо шляхів їх усунення допомагатимуть Президенту, уряду та правлячій коаліції ефективніше розробляти та реалізовувати політику, націлену на досягнення високих європейських стандартів. «В цьому зв’язку Україна має намір тісно взаємодіяти з моніторинговим комітетом та всіма інститутами РЄ», — наголошується у повідомленні.

Самі читачі аналізують глибше і точніше резолюцію ПАРЄ. Ось так це прокоментував на форумі Української правди читач «igorsich80_ 06.10.2010 17.25.

«Все хорошо, но я, как жытель юго-востока, знаю, что донецким из єтой резолюции важно только одино- вопрос: «А то шо?». И если ответа на єтот вопрос в резолюции нет, то плевали они и на резолюцию, и на докладчиков, и на Стразбург.

Они понимают только один разговор: «а иначе с вами будет так-то и так-то». Например заблокировать их личніе счета в европейских банках, не давать визы в Европу им и членам их семей, не иметь экономических связей с корупционерами. А без всего этого эта «ОБЕСПОКОЕННОСТЬ» смешна не только для них, но даже для меня» (збережено правопис оригіналу. — Ред.)

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: