Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Віконце» для миру стає все більш вузьким

4 січня, 2001 - 00:00

Однак, судячи з різноманітних повідомлень інформагентств, що підбивають підсумки переговорів Клінтона з Арафатом, сторони не пішли далі обіцянки останнього активізувати боротьбу палестинців iз радикалами-терористами у своєму таборі. Після завершення переговорів невизначеність перспектив мирного врегулювання конфлікту між палестинцями та Ізраїлем не зменшилася. Арафат не висловив чіткої позиції щодо можливості відновлення переговорів з главою ізраїльського уряду Ехудом Бараком на базі «плану Клінтона». Очевидно, мирні ініціативи американського президента, що полягають у суттєвому компромісі обох сторін, побудованому на взаємних поступках, повністю не задовольняють палестинців. Нагадаємо, що перехід майже всього Східного Єрусалиму та 95 відсотків територій Західного берега річки Іордан під контроль палестинців йде «в обмін» на їх відмову, хоча б у найближчій перспективі, від вимоги повернення додому усіх палестинських біженців. Як вважають деякі оглядачі, палестинці ще не готові відмовитися від вирішення проблеми біженців. Як повідомляє агентство АП, палестинські офіційні представники, що побажали залишитися невідомими, повідомили, що під час переговорів Арафат зосередився саме на проблемах Єрусалиму та палестинських біженців.

Клінтон наштовхнувся також на небажання палестинців підписувати з Ізраїлем жодних документів, що декларували б наміри та принципи сторін, на чому наполягав президент США. Про це після переговорів заявив один iз керівників Палестинської адміністрації Набіль Шаат. За задумом американського лідера, взаємна згода двох сторін, викладена в такій декларації, могла б припинити їхнiй конфлікт.

Незважаючи на наявні достатньо песимістичні прогнози подальшого розвитку подій у мирному процесі та на Близькому Сході в цілому, Клінтон не збирається облишити спроби продовжити миротворчі зусилля. За повідомленням агентства АП, він запланував провести цими днями раунд телефонної дипломатії з Бараком, Арафатом та лідерами арабських країн. За словами речника Білого дому Сіверта, які наводить АП, Клінтон переговорить спершу з главою ізраїльського уряду про результати своїх домовленостей з Арафатом, потім з арабськими лідерами і, врешті-решт, знову з Арафатом — можливо сьогодні чи завтра. «Я думаю, всі розуміють що ми маємо тут дуже вузьке віконце можливостей», — сказав Сіверт репортерам iз цього приводу. За повідомленням російських інформагентств iз посиланням на прес-службу ізраїльського посольства в Москві, телефонна бесіда Клінтона з Бараком відбулася вже вчора, однак про її зміст нічого невідомо.

Ймовірно, що Клінтон через телефонні переговорити намагатиметься вплинути на результати позачергового засідання міністрів іноземних справ арабських країн, що відкрилося вчора в Каїрі на прохання палестинців в рамках роботи комісії з контролю за виконанням рішень надзвичайного арабського саміту, що відбувся в єгипетській столиці в середині жовтня 2000 року.

Денис СКЛЯРЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: