Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вільям ТЕЙЛОР: Якщо елементи ПРО будуть розгорнуті, то Європа, включаючи Україну, і США почуватимуться безпечніше

6 лютого, 2007 - 00:00

Останнім часом у Європі, Росії та навіть в Україні політики широко обговорюють питання можливого розміщення елементів американської протиракетної оборони (ПРО) в Чеській Республіці та Польщі. Самі США заявляють, що мета розгортання в Європі до 2011 року елементів ПРО полягає в тому, щоб захистити американські і союзницькі об'єкти від ворожих загроз, які виникають на Близькому Сході, а не від Росії. Про це заявив 29 січня бригадний генерал Сухопутних військ США Патрік О'Райлі, заступник директора Управління протиракетної оборони. Генерал також повідомив, що США вже ведуть з Росією переговори про американські плани в галузi ПРО і запрошують росіян взяти широку участь в її розгортанні. За його словами, участь Росії в цьому процесі зміцнила б російський оборонний потенціал. Однак російська сторона вбачає в цьому кроці загрозу для себе. Російський президент Володимир Путін назвав безпідставним посилання прихильників розміщення системи ПРО в Східній Європі на попередження загрози з боку Ірану. При цьому він висловив впевненість у тому, що російська відповідь буде асиметричною і ефективною.

В Україні також деякі політики вважають, що розміщення елементів ПРО в Чеській Республіці та Польщі становитиме загрозу Росії. Після зустрічі з послом США в Україні Вільямом Тейлором міністр оборони Анатолій Гриценко висловив думку, що США програли інформаційну кампанію з питання можливого розміщення елементів своєї ПРО на території Польщі та Чехії. За словами Гриценка, реакція Європи на розміщення ПРО в Польщі та Чехії буде залежати від того, для яких цілей ці системи призначені. Газета «День» звернулася до самого пана Тейлора, щоб з'ясувати, з якою метою США планують розмістити елементи ПРО в Європі. Чи є достатніми аргументи на користь розташування цієї системи саме в Польщі та Чехії? Хто буде ухвалювати остаточне рішення з розміщення цих систем? Чи буде до обговорення цього питання залучений Європейський Союз? Чи передбачається можливість залучення України до якихось робіт iз розгортання елементів ПРО? Про це — в ексклюзивному інтерв'ю Надзвичайного і Повноважного Посла Сполучених Штатів в Україні Вільяма Тейлора.

— Із повідомлень преси складається враження, що ніхто не розуміє, навіщо потрібно США розміщувати елементи американської ПРО: радар у Чеській Республіці а протиракети — в Польщі. Чи можете ви пояснити нашим читачам, із якою метою розміщуються елементи ПРО в Європі, для захисту чого і від кого?

— Я з великим задоволенням надам вам найкращі пояснення, які тільки зможу. Ми вважаємо, що є дуже чітка відповідь на це запитання. Ми зацікавлені в тому, щоб провести переговори з Польщею і Чеською Республікою з метою покращити і зміцнити безпеку в Європі і США. І ми вважаємо, що працюємо на користь безпеки Європи і США, принаймні тим, що розпочинаємо переговори з Польщею і Чехією про розміщення там елементів протиракетної оборони для того, щоб протистояти ракетним загрозам, які починають формуватися на Близькому Сході. Якщо ці країни погодяться, а поки що угоди ніякої немає, то елементи протиракетної оборони не зможуть захистити Європу чи США від пусків ракет з території Росії. Рішення про те, де розміщувати елементи ПРО, приймається на основі аналізу обставин географії і геометрії. Експерти та аналітики нашого міністерства оборони витратили чимало часу, займаючись цими геометричними вправами.

Ви як експерт зможете зрозуміти краще, ніж я. Наскільки я це розумію, саме цей аналіз показує, що Польща і Чеська Республіка є, мабуть, найоптимальнішими місцями для розташування протиракетних елементів проти ракет, які могли стартувати з території держав- паріїв на Близькому Сході.

— Ви сказали, що переговори ведуться з Польщею і Чехією, але вже поступив запит від чеського і польського європарламентаріїв стосовно того, чи ведуть США переговори з Європейським Союзом стосовно розміщення елементів ПРО в Європі, адже ці дві країни входять до складу ЄС?

— Ми, безумовно, інформуємо наших союзників по НАТО. Між іншим, ми намагаємося інформувати наших російських друзів. У мене було чимало розмов з цього приводу з українськими офіційними особами. Але я не чув про подібні розмови саме з представниками Європейського Союзу. Тому що, мабуть, перш за все, це питання є поза компетенцією Європейського Союзу як структури. Це питання явно знаходиться у компетенції індивідуальних країн.

— Але ж наскільки ви знаєте, НАТО — один блок, а Європейська система безпеки — інший, і вони не завжди перекривають один одного. Чи враховується цей факт Сполученими Штатами?

— Ви праві в цьому сенсі, що сукупність країн членівНАТО не є те саме, що сукупність країн, які входять до Європейського Союзу. І ми можемо сказати, що США не мають такого рівня взаємопоінформованості в питаннях безпеки і оборони з країнами членамиЄС, які не є членами НАТО, який ми маємо з країнами Європейського Союзу, які також є нашими союзниками по НАТО.

— Чи є в самому НАТО консенсус, чи потрібно його буде досягти, щоб рішення з розміщення елементів ПРО втілити в життя?

— Мені так не здається. Тому, що це не виглядає рішенням, яке мало б приймати НАТО. З іншого боку, йдеться про переговори з питань безпеки з двома країнами, які є членами НАТО. Але це не вимагає спільного рішення НАТО, як організації в цілому.

— Як ви можете пояснити, чому з боку Росії і навіть колишнього міністра оборони України Олександра Кузьмука лунають заяви, що розміщення елементів ПРО в Європі буде становити загрозу для Росії?

— Чесно кажучи, я не знаю. Як я уже сказав у відповіді на перше питання, якщо розміщення цих систем буде погоджено, це не буде мати ніякого впливу на Росію. Фактично, це навіть посприяло би безпеці самої Росії. Тому що і Росії, мабуть, треба відчувати занепокоєння з приводу ракет, які можуть злетіти з території Ірану.

— Тим не менше, під час прес-конференції російський президент Володимир Путін поспішив заявити, що з боку Росії буде адекватна відповідь на загрозу, пов’язану з розміщенням елементів американської ПРО в Європі...

— Оскільки ця ситуація не представляє жодної загрози Росії, то мені важко уявити, якою може бути адекватна реакція на загрозу, якої не може існувати. Але ця відповідь може відповідати дійсності в тому випадку, якщо адекватною відповіддю буде, власне, відсутність відповіді тому, що відсутня загроза.

— Ви сказали, що спілкувалися з українськими офіційними особами з приводу розміщення елементів ПРО в Європі. Якою була їхня реакція? Чи могли ви їх переконати в доцільності такого кроку?

— Цього я не знаю. Мабуть, ви повинні звернутися до цих українських офіційних осіб, щоб у них запитати, чи вони переконалися в наших аргументах. Але я відчував задоволення від того, як складалися розмови з представниками України. Вони побачили, чому йдеться про ті географічно-геометричні питання, про які ми з вами говорили трохи раніше.

— Якщо рішення про розміщення елементів ПРО буде ухвалено чеським і польським урядами, чи може виникнути можливість залучення України, можливо, разом з Росією для того, щоб брати участь у роботах з реалізації цього проекту?

— Як і закладено у вашому питанні, справді, ця проблема може бути найкраще розглянута після того, як буде досягнуто рішення щодо розташування елементів протиракетної оборони в Польщі і Чехії. Але протягом того часу, коли ці переговори й обговорення будуть відбуватися, ми маємо твердий намір інформувати наших українських партнерів і наших російських друзів про хід цих обговорень.

— Чому, на вашу думку, багато російських високопоставлених військових і експертів одразу, можна сказати з порога, відхилили пропозицію США щодо можливого залучення російського ВПК для реалізації проекту з розміщення елементів ПРО в Європі?

— Я не знаю, чому росіяни займають таку позицію. Але в будь-якому випадку потенційна співпраця чи участь у цих проектах протиракетної оборони буде чисто на добровільній основі. Стосується це росіян, українців чи поляків.

— У Чехії та Польщі вже відбулися мітинги в знак протесту щодо розміщення елементів ПРО. Опитування громадської думки в цих країнах також свідчить про те, що більшість громадян виступає проти цього. З огляду на це, чи будуть США наполягати на реалізації своїх планів щодо розміщення протиракетної оборони в Європі?

— Ні. Ми наполягати не будемо. Це рішення повинні ухвалити уряди Чеської Республіки і Польщі. Ми не наполягаємо зараз і не збираємося наполягати в майбутньому. Це рішення мають ухвалювати уряди цих країн. Вони є цілком суверенними, представляють інтереси своїх народів, і ми повністю це поважаємо.

— Як ви можете пояснити заяви деяких політиків, що США програли інформаційну війну щодо розміщення елементів ПРО в Європі?

— Що США повинні робити — це пояснити наше обґрунтування того обговорення, яке відбувається щодо запланованого розгортання цієї системи, народу та журналістам, які мають питання з цього приводу, в будь-якій країні. Ми маємо переконливі аргументи, принаймні, переконливі для мене, що ця протиракетна оборона скерована на протистояння потенційній загрозі з Близького Сходу. Якщо ці системи протиракетної оборони будуть розгорнуті, то Європа, включаючи Україну, і Сполучені Штати почуватимуться безпечніше. Але ви справедливо вказуєте на те, що нам потрібно ясно та чітко пояснювати свої розрахунки. Одна з речей, яка могла би допомогти розібратися, — на цій карті лінією з’єднана Перська затока і Вашингтон, Округ Колумбія. Ця лінія є найкоротшою траєкторією для ракети, яка летіла би між цими точками. Це показує, що Чеська Республіка та Польща знаходяться в найбезпосереднішій близькості від цієї ділянки траєкторії. Якщо подивитися на карту на стіні, цього не видно. Але якщо глянути на глобус, то це стає очевидним.

І я думаю, що в контексті вашого зауваження про необхідність роз’яснення позицій і аргументації, такий аналіз показує, що якраз розташовані саме в цьому районі протиракетні системи зможуть захистити Європу і Сполучені Штати. Цей аргумент і аналіз має значення і повинен бути переконливим.

— Чи відомий остаточний термін та дата, до якої польський і чеський уряд мають визначитися і дати згоду на розміщення протиракетної оборони?

— Я не знаю про те, щоб існував якийсь крайній термін. Серйозні переговори лише розпочнуться через пару місяців.

— На вашу думку, чи вдало обрано час оприлюднення планів щодо розміщення елементів ПРО в Європі? Можливо, треба було враховувати те, що скоро вибори в Росії?

— Рішення розпочати публічне обговорення цього питання диктувалося не політичними міркуваннями на зразок того, що, наприклад, наближаються вибори в Росії. Час початку обговорення диктувався логікою того, коли потрібно починати ті дискусії, щоб процес переговорів розвивався згідно зі своєю логікою. В травні 2003 року президент Джордж Буш виступив з національною стратегією з питань захисту проти балістичних ракет. І в цій стратегії чітко йшлося про те, що мета полягає в захисті США, а також друзів і союзників. Отже, це є політичною лінією США вже протягом майже чотирьох років з 2003 року.

— Чи вірите ви в те, що в майбутньому США і Росія, які володіють величезним потенціалом в області створення балістичних ракет і протиракетної оборони, зможуть об’єднати зусилля і, дійсно, створити протиракетний щит не лише для захисту конкретного регіону, а й усієї планети?

— Це була би дуже позитивна річ для всього світу. Тому що ми всі знаходимося під загрозою від ядерних боєголовок на балістичних ракетах Ірану і Північної Кореї. Це загрожує Росії, Європі, США і Японії. Тобто це загроза всьому світу. Якщо би ми могли об’єднати зусилля проти загрози від цих країн-парій — безвідповідальних країн, то це був би величезний внесок у справу світової безпеки.

— Але ж не всі країни, особливо Росія, вірять, що названі вами дві країни є безвідповідальними?

— Я думаю, що Росія погоджується з нами в тому, що ядерна зброя Ірану та Північної Кореї є загрозою.

— Але ж виникає питання, чому не має згоди чи взаєморозуміння між США і Росією стосовно розміщення американської системи ПРО в Європі?

— Я сподіваюсь, що росіяни і деякі люди в Україні, Польщі і Чехії, після того, як вони уважно переглянуть ситуацію, аналіз, аргументи, дійдуть висновку, що вони опиняться в кращій ситуації, якщо будуть засоби протидії цим загрозам.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: