Проблеми зі статусом нав’язаної колись російської мови — камінь спотикання, який долає більшість пострадянських країн. Досвідом успішного вирішення цього питання поділилась екс-президент Латвії Вайра Віке-Фрейберга.
«Для того щоб вижити, нам потрібно було зробити латвійську мову єдиною державною, хоча відсоток людей, котрі нею розмовляли, був невисокий», — констатувала Віке-Фрейберга на відеоконференції в рамках проекту Інституту світової політики «Глобальний віртуальний форум жінок-лідерів». За словами колишньої очільниці Латвії, варто зауважити, що чисельність російськомовних громадян у країні на 1945 р., тобто напередодні радянською окупацією, становила не більше 9%. Після 1991 р., на зорі своєї незалежності, відсоток був значно більшим, і Латвія, на думку політика, припустилася серйозної помилки, залишивши російськомовні школи, у яких латвійську вивчали як іноземну.
«Зараз ми йдемо демократичним шляхом: у наших школах вивчають російську так само, як англійську, французьку, італійську тощо, однак навчання проводять латвійською», — підкреслила Віке-Фрейберга. Екс-президент зазначила, що, не зважаючи на мовні реформи, у деяких місцях латвійська й досі під загрозою, а частка людей, котрі вільно володіють російською, досить значна.
Не оминула Віке-Фрейберга (а вона є також віце-президентом Групи експертів з довгострокового майбутнього Європейського Союзу) і питання взаємин України та Європи. «Латвія, Литва, Польща — усі сусіди підтримують Україну, однак і ваші політики мусять висловити добру волю у політичному діалозі з Євросоюзом», — сказала колишня глава Латвії. В першу чергу, на її думку, українським політикам слід припинити ігнорувати скарги і заяви, котрі надходять із ЄС.
Що ж до приєднання нашої держави до європейської спільноти, то тут єврочиновник відзначає певні складнощі, повторюючи аргументи своїх численних колег. Європа не готова розширюватися: вона намагається вирішити власні внутрішні проблеми. Єдиним претендентом на вступ є Хорватія, котра завдяки своєму разючому прогресу отримає членство вже наступного літа. Також ведуться перемовини із Туреччиною. До розгляду інших кандидатів ЄС наразі просто не готова.