Ситуація в Грузії стає дедалі невизначенішою. Міністр оборони країни навіть не виключає нової війни в Абхазії, якщо не буде вирішено всіх проблем політичним шляхом. За повідомленнями російських інформагенцій, на миротворчий контингент Росії в Абхазії було вчинено напад нібито грузинсько-чеченськими бойовиками. Грузинська влада категорично це заперечує. До речі, в інтерв’ю ІТАР — ТАСС представники миротворців в Абхазії заявили, що жодної атаки на них не було вчинено. Президент самопроголошеної Абхазької республіки Владислав Ардзинба покладається на Москву, яка, на його думку, зараз залишається єдиним гарантом стабільності в регіоні. Тбілісі, будучи з цим абсолютно не згодним, наполягає на виведенні з Абхазії російського миротворчого контингенту. Парламент Грузії ухвалив постанову, згідно з якою російські миротворці повинні залишити регіон. Президент Грузії Едуард Шеварднадзе заявив, що підтримує цю ухвалу.
У постанові сказано, що одночасно з проханням президентові про забезпечення виведення російських миротворчих сил, які було введено до Абхазії в липні 1994 року, парламент підтверджує свою прихильність до принципів врегулювання конфлікту в Абхазії. На нинішньому етапі в Абхазії дислоковано понад дві тисячі російських військових у складі миротворчого контингенту й одночасно розширено контингент військових спостерігачів. Багато хто в Тбілісі переконаний, що саме завдяки підтримці Москви в Абхазії досі утримується режим Ардзинби.
Питання ускладнене тим, що Москва навряд чи погодиться піти на поступки Грузії. Тим більше зараз, коли Кремль наводить черговий аргумент на користь продовження російської місії в Абхазії. За повідомленнями російських та абхазьких чиновників, до Кодорської ущелини краю проникли чеченські бойовики, яким Грузія нібито надала притулок. Із цього приводу ходять різноманітні чутки: починаючи від того, що Тбілісі, пропустивши до себе бойовиків, зараз просто втратило над ними контроль, і завершуючи підозрами в прямих контактах грузинського керівництва з чеченцями.
Саме грузинсько-чеченських бойовиків у Москві та Сухумі підозрюють у нападі на вертоліт Мі- 8 у понеділок, в результаті якого загинули спостерігачі ООН та український екіпаж. Натомість грузинська влада прозоро натякає на причетність до атаки абхазців, оскільки територія, над якою пролітав вертоліт, не контролюється грузинськими силами. У вівторок сталася чергова НП: літаки та вертольоти без розпізнавальних знаків здійснили бомбування низки сіл. Не наводячи майже ніяких доказів, Москва разом із Сухумі поклала вину за це на Тбілісі. У Тбілісі, назвавши інцидент провокацією, натякнули на небезгрішність у цьому плані російської сторони.
Грузинський парламент звернувся до Шеварднадзе з проханням поставити перед ООН, ОБСЄ та групою країн-друзів Грузії при Генеральному секретарі ООН питання, про введення до Абхазії міжнародних миротворчих сил замість російського контингенту. Цілком імовірно, що в їхньому складі можуть виявитися й українці. Крім того, в грузинських політичних колах серйозно обговорюється тема можливого виходу країни з СНД. Україна досі не давала чіткої відповіді на запитання чи можливе направлення її миротворців до зони конфлікту, роблячи в той же час спроби заохочення політичного діалогу. І можливо, саме в цій ситуації дещо могло б залежати й від позиції Києва. Йдеться, серед усього іншого, і про життєздатність ГУУАМ.
КОМЕНТАРI
Грігол КАТАМАДЗЕ , Надзвичайний і Повноважний Посол Грузії в Україні:
— Миротворчі сили, що знаходяться вже протягом восьми років у зоні грузинсько-абхазького конфлікту, практично не принесли жодного результату. Ми були учасниками Договору колективної безпеки, в якому чітко записано про розв’язання конфлікту спільними зусиллями. Однак і це не принесло жодного результату. Відповідно, як підійшов до кінця п’ятирічний термін, коли ми повинні були пролонгувати угоду 1999 року, Грузія не стала цього робити. Тому грузинський парламент ухвалив постанову про вирішення питання щодо виведення миротворчих сил, які перебувають під егідою СНД, а фактично це сили Російської Федерації. Поки що мандат їхньої присутності дійсний до 31 грудня 2001 року. Існує думка, що абхазці проситимуть миротворців залишитися. Це неможливо ні в якому разі, бо миротворці можуть там знаходитися тільки за згодою грузинської сторони. Хочу наголосити на тому, що керівництво Грузії докладає всіх зусиль, аби вирішити конфлікт мирним шляхом.
— Чи правда, що на територію Грузії проникли чеченські бойовики?
— Неспростовних доказів з цього приводу ще не було. Виключати цього ми не можемо, але вважаю просто абсурдними обвинувачення щодо сприяння бойовикам Грузії.
Реакція Посольства Росії в Україні, передана «Дню»
«...Російська сторона вже неодноразово висловила серйозний неспокій із приводу ситуації, яка складається в зоні грузинсько-абхазького конфлікту. Вважаємо, що джерелом напруженості є злочинні дії незаконного озброєного формування, яке перебуває на території Грузії за потурання грузинської влади. До складу бандформування переважно входять чеченські бойовики, є також так звані «грузинські партизани» й арабські найманці. Бандити вже здійснили низку жорстоких терористичних актів, унаслідок останнього з яких було збито вертоліт Місії ООН із спостереження в Грузії. До речі, учасники озброєного бандитського угруповання, яке збило вертоліт, однозначно кваліфіковані як терористи і в заяві прес-служби МЗС України від 8 жовтня цього року. На наш погляд, характер нинішньої ситуації тільки підтверджує зацікавленість певних кіл у Тбілісі в силовому розв’язанні абхазької проблеми. Обстановка, що складається, здатна викликати поновлення широкомасштабного збройного конфлікту між Абхазією та Грузією з участю міжнародних терористів...»