Основні положення документа, оприлюднені «Таймс», такі. ООН має долучитися до справ за три місяці після «успішного завоювання Іраку», спрямовуючи події до встановлення в країні самоврядування за афганським зразком. Пропонується створення Місії допомоги в Іраку (Unami) для сприяння встановлення нового уряду країни. Але при цьому план, повідомляє «Таймс», рекомендує ООН уникати прямого контролю над іракською нафтою, а також залучення до перевірок іракських офіційних осіб на предмет їхнiх зв’язків з президентом, а також проведення виборів під час американської військової окупації країни. Документ зазначає, що ООН просто не має спроможності для управління Іраком. Найкращою можливістю, як стверджується в плані, була б діяльність місії ООН, яка б забезпечила допомогу у протіканні політичного процесу, утворенні консенсусу, національного примирення і сприянні демократичного правління і верховенству права. Згідно з документом, саме іракському народу надається право створення необхідних урядових структур, ухвалення законодавчих норм. Не стільки розробка цього плану — адже про існування подібних документів в ООН уже повідомлялося, — скільки рішення саме зараз оприлюднити його ключові положення свiдчить принаймні про тверду налаштованість Вашингтона і Лондона на короткочасну військову операцію, яка матиме на меті не лише роззброєння Саддама, як, за повідомленням Інтерфаксу, заявив голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Річард Майєрс. За словами Майєрса, Пентагон планує домогтися капітуляції іракського уряду у найкоротші строки. Інші представники вищого американського командування повідомляють, що за перші 48 годин операції планується випустити три тисячі бомб і ракет точного наведенння, а потім провести наземну операцію.
Повідомляється й про те, що Сполучені Штати серйозно розробляють плани управління нафтовою галуззю Іраку, якою зараз керують виключно Саддам і його найближче оточення. Це теж мало вписується в заяви щодо роззброєння Іраку як кінцевої мети. Тим більше, що, як повідомляється, чимало існуючих контрактів буде піддано уважному перегляду. Жителі Іраку, як передають агентства, будують барикади і запасаються провіантом та водою.
ДО РЕЧІ
Відставка через переконання
Радник з політичних питань посольства США у Греції Джон Б. Кіслінг подав у відставку через свою незгоду з політикою Вашингтона стосовно Іраку. «Наше палке прагнення воювати з Іраком призведе лише до великих труднощів і нестабільності, а ніяк не до безпеки», — заявив дипломат у листі, відправленому факсом на ім’я державного секретаря США Коліна Пауелла, повідомляє грецька газета «То Віма».
Кіслінг — дипломат з двадцятирічним стажем, який працював в американських представництвах у Тель-Авіві, Касабланці та Єревані. Він має археологічну освіту, під час служби в Єревані написав книгу «Відкриваючи Вірменію знову». 1994 року Кіслінг став широко відомим завдяки своїй критиці політики Вашингтона у Боснії. «Я завжди намагався вірити, що, відстоюючи інтереси президента США, я відстоював також інтереси американського народу та миру. Більше я в це не вірю», — написав Кіслінг Коліну Пауеллу. На переконання дипломата, нинішня американська адміністрація «невиправдано часто посилається на міжнародну законність». США не зуміли правильно скористатися тією безпрецедентною підтримкою світової спільноти, яку отримали після 11 вересня 2001 року, вважає Кіслінг. «Коли наші друзі бояться нас, замість того, щоб боятися за нас, ми повинні занепокоїтися», — говорить він. Посольство США в Афінах, коментуючи рішення свого співробітника, обмежилося заявою про те, що Кіслінг вирішив залишити дипломатичну службу «з особистих причин».