Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Візові пристрасті,

29 серпня, 2009 - 00:00

Із вуст політиків дуже часто можемо почути про рух України до Європи. Одні його критикують і називають надто млявим, інші говорять про семимильні кроки... А от чи легко рухатися до Європи та й взагалі, як то кажуть, у світ пересічним українцям? Чи відкриті для нас кордони, чи можна здійснити омріяну подорож, відвідати друзів чи рідних, що живуть в інших країнах, вирушити в ділову мандрівку тощо? Зрозуміло, що перетнути кордон держави, з якою Україна має безвізовий режим, нескладно. Інша річ — країни, до яких необхідні візи, тобто дозвіл на в’їзд до держави. Для цього існують консульства, працівники яких вирішують долю вашої майбутньої подорожі. Якщо походити Києвом і опитати людей, які приходять до консульств, матимемо загальну картину, як отримують дозволи на перетин українського кордону наші мандрівники.

Найкраще оцінили роботу консульства США. За висловлюваннями людей, які підходили до консульства та виходили з нього, процедура оформлення віз там працює точно, як годинник. Існують окремі камери схову, в яких можна безкоштовно залишати свої речі, існує кімната, обладнана для очікування своєї черги. «Працівники консульства дуже ввічливі, допомагають, якщо людина сама не може в усьому розібратися. Ми говорили англійською, і мені видали візу», — відповідає на запитання «Дня» про роботу консульства 20-річна студентка Наталія, яка вирушає до США за програмою обміну. Менеджер Світлана незадоволена — їй віза не дісталася. Вона збиралася до США на весілля до подруги, але оскільки вона неодружена, їй це заборонили — мабуть, із тих міркувань, що дівчина спіймає весільний букет і сама вийде заміж не в рідній державі.

П’ятірку з плюсом отримало німецьке консульство в Києві. Люди, які приходили по німецьку візу, говорили про зручність та німецьку пунктуальність — їх заздалегідь записували в черги й видавали талончики із вказаною датою та часом. Таким чином, робота консульства організована та професійна. Звертаємось до першого, хто виходить із дверей консульства — це програміст Юрій, ціль подорожі — ділова. «Я забув зробити необхідні ксерокопії, мені розказали, що треба ще зробити, охоронець провів до ксероксу. Дуже толерантне ставлення». Марина не отримала дозволу на в’їзд до Німеччини, але вона також задоволена роботою консульства. «Мені заборонили через особисту ситуацію, але особисті ситуації трапляються не в кожного. Тут працюють злагоджено».

При цьому в один голос відвідувачі говорять про високу прискіпливість працівників американського та німецького посольств до документів, що подаються прохачами. Якщо в документи закрадеться помилка, можна отримати відмову. Тоді треба йти на апеляцію, але візу отримати буде надзвичайно важко.

Позитивну оцінку дали відвідувачі голландського посольства. Як розповідають здобувачі віз, тут «не чіпляються до дрібниць, не надто прискіпуються до деталей». Латвійським консульством також задоволені. «Це, так би мовити, стандартне посольство. Постояв у черзі, маєш необхідні документи, говориш із ввічливими людьми, отримуєш на руки візу», — такої думки будівельник Ігор Небоженко, який їде до рідних. Хороше враження справляє на відвідувачів польське консульство. Його називають одним із найтолерантніших, де «усе пояснюють на пальцях». Недоліком було названо те, що в ньому немає спеціально обладнаної кімнати для очікування, тому черзі доводиться стояти на вулиці, незважаючи на погоду.

Сербське консульство у числі тих, хто не завдає зайвої мороки мандрівникам. Лариса, яку зустрічаємо в дверях консульства, задоволена. «Я щойно прийшла, подала документи, спитала, коли зможу забрати візу. Мені сказали, що я можу почекати 15 хвилин. Дуже швидко впоралася, я навіть не очікувала». Адекватним називають відвідувачі угорське консульство.

Негативні оцінки здобувачі віз поставили італійському, французькому, ізраїльському, португальському консульству. За словами людей, що стояли біля дверей, щоб виїхати до Італії чи Франції, треба «бути дуже наполегливим». Віталій, який вийшов із французького консульства, тяжким поглядом проводжає охоронця: «Не зміг з ними знайти спільної мови», — зізнається він. Також консульство Великої Британії люди біля дверей називають таким, що не вельми легко видає дозволи на перетин кордонів. Хоча й тут зустрічаємо щасливе обличчя молодої дівчини. Це українська студентка Світлана, вона їде до Англії за візою нареченої.

Естонське консульство має небагато годин прийому, тому біля нього виникають черги. На черги скаржаться й ті, хто хоче виїхати до Ізраїлю. За словами здобувачів ізраїльських віз, оформлення документів може тривати до восьми днів. Негативний образ склався в грецького консульства. А все це через нещодавній скандал українки з грецьким консулом...

Китайське посольство негативно оцінили через те, що працівники, які видають візи, погано володіють українською та не можуть зрозуміло пояснити ситуацію відвідувачам. 28-річний Віталій скаржиться, що йому віддали назад документи, не пояснивши причини відмови у візі. Також мінусом називають те, що черзі доводиться товктися у невеличкому приміщенні.

Загалом робота будь-якого консульства — це стандартна робота державної установи. Ви зібралися за кордон? Тоді ретельно підготуйте необхідні документи й будьте наполегливими.

Аліна ПОПКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: