Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Впливова гостя

Iз чим пов’язаний візит Кондоліззи Райс до України?
30 листопада, 2005 - 00:00
ПАНI РАЙС ПРИБУДЕ ДО КИЄВА В НОВОМУ СТАТУСI Й ЗА НОВИХ УМОВ. НА ФОТО — РАДНИК ПРЕЗИДЕНТА США IЗ НАЦIОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ КОНДОЛIЗЗА РАЙС I ПОСОЛ США В УКРАЇНI КАРЛОС ПАСКУАЛЬ. ЛИПЕНЬ 2001 РОКУ / ФОТО З АРХIВУ «Дня»

Полився золотий дощ візитів. Недавно в Києві перебував екс-президент США Білл Клінтон, завтра прибудуть верховний представник ЄС Хав’єр Солана та прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер, а приблизно через тиждень в українській столиці перебуватиме державний секретар Сполучених Штатів Кондолізза Райс.

Речник Державного департаменту Шон Маккормак, зокрема, повідомив: «Її зупинка в Україні підтвердить підтримку США продовженню політичних і економічних реформ через рік після помаранчевої революції». Точна дата приїзду відомого американського дипломата невідома (за інформацією «Дня» він відбудеться 7 грудня) . Так само невідомо, які зустрічі відбудуться під час її перебування в Києві. Повідомляється лишень, що приїзд запланований у рамках європейського турне пані Райс у період із 5 по 9 грудня. Крім України, вона відвідає Німеччину, Румунію і Бельгію.

Американські посадовці після помаранчевої революції «не ображали» Київ дефіцитом уваги. У цьому контексті візит поважного дипломата з Вашингтона не є особливо оригінальним. Однак попередні візити здійснювали здебільшого маловідомі широкому загалу гості — і дуже часто на рівні заступника міністра або ж керівника департаменту. Приїзд Кондоліззи Райс визначальний уже хоча б тим, що в післяреволюційний період Київ не відвідував вищий за своїм рангом (і — впливом) американський посадовець. Це при тому, що ще під час квітневого візиту Віктора Ющенка до Сполучених Штатів було анонсовано, що до кінця нинішнього року Київ відвідає Джордж Буш. Досі він так і не побував в Україні, попри те, що обіймає президентську посаду другий строк. За деякими даними, американський лідер так і не відвідає Київ щонайменше до парламентських виборів. Один із американських дипломатів пояснював таке попереднє рішення Білого дому тим, аби не створити «передвиборне» враження про підтримку тієї чи іншої політичної сили...

Візит Кондоліззи Райс на «передвиборний» не дуже схожий. Хоч експерти, особливо віддані аналітиці геополітичних інтриг, можуть спробувати віднайти у її приїзді і такий підтекст. Мовляв, українське керівництво переживає зараз доволі складний період, а тому підтримка з-за океану виявиться як ніколи своєчасною. Однак варто зазначити, що «американський чинник» на українському політичному полі може зіграти швидше негативну роль. Візит пані Райс, вочевидь, справді можна розглядати як вияв підтримки, однак не окремої політичної сили, а держави в цілому.

Iз чим пов’язаний приїзд одного з найсильніший політиків США до України? Відповідь на це запитання, схоже, лежить у тому тлі, на якому відбуватиметься сам візит. По-перше, українська влада «оновилася» недавно за рахунок приходу уряду Юрія Єханурова. Не можна сказати, що США не знайомі із цим політиком — хоча б тому, що він уже побував із візитом у США (до речі, він зустрічався із Кондоліззою Райс). Однак, напевно, Штати не вважають за зайве ближче придивитися до діяльності нового уряду, перед яким зовсім не поменшало завдань із часу приходу «помаранчевих» до влади. По-друге, Україна переживає не найлегший період в економічній сфері. Уже зрозуміло, що очікування інвестиційного буму залишилося в минулому. Дуже імовірно (попри сподівання українського уряду), що Україна не стане членом Світової організації торгівлі до кінця року. По-третє, сьогодні можна спостерігати напружену фазу у відносинах України і Росії — особливо у газовому питанні. Прем’єрський «обмін» скасуваннями візитів минулого тижня — Фрадкова до Києва, а Єханурова на зустріч СНД — лише доводить складність розвитку взаємодії Києва і Москви. Кондолізза Райс — гарний знавець російської політичної поведінки (вона за освітою «совєтолог»), деякі українські експерти навіть звинувачували її в надмірному «русофільстві»... Нині Київ матиме змогу навести свою аргументацію щодо причин погіршення відносин із Москвою. Це важливо хоча б із того погляду, аби на Заході не вважали, що саме Україна є ініціатором суперечок із Росією: як відомо, конфронтація із Москвою за певних обставин може стати на заваді інтеграції України до євроатлантичних структур. Отож, тем для бесід поважної гості у Києві більш ніж достатньо. Пані Райс, до речі, своїм приїздом може нагадати українській владі ще про один нібито незначний (як коментують цю ситуацію вітчизняні дипломати), але дуже символічний прорахунок — відсутність українського посла у Вашингтоні...

...Київ для Кондоліззи Райс не є абсолютно незнайомим. Вона вже перебувала у столиці України влітку 2001 року у статусі радника президента США з питань національної безпеки. Однак навряд чи у неї залишилися найкращі враження від того візиту. Нагадаємо, на той час адміністрація Буша відводила дуже незначну роль Україні у своїй зовнішній політиці. Чимало експертів звертали увагу, що виною цього є відсутність чіткого бачення моделі відносин Києва та Вашингтона. Україна тоді необачно «проштрафилася». Екс-президент Леонід Кучма пообіцяв гості, що Україна не продаватиме Македонії зброї, допоки там не завершаться сутички з албанцями. Не встигла пані Райс відбути до Москви, як світ дізнався про іншу новину: Київ таки продав обіцяне озброєння Скоп’є. Звісно, що Сполучені Штати цей факт не міг не засмутити. Потім у відносинах Києва і Вашингтона почався період демонстративного і доволі тривалого похолодання, кульмінацією якого став «кольчужний скандал». Помаранчева революція дещо змінила атмосферу двосторонніх відносин. Наскільки вона змінила наповнення співпраці? Візит Кондоліззи Райс якраз може стати нагодою для проміжних висновків.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: