Одразу два скандали розгорілися на минулому тижні. Перший полягав у тому, що США, зазнавши значних втрат, вирішили взяти тайм-аут у війні. Другий розкривав залаштункові конфлікти в Пентагоні щодо проведення війни. «Тактична пауза» в антиіракській воєнній операції мала протривати від чотирьох до шести днів. Експерти стверджували, що у Пентагоні поспіхом шукали способів вирішення двох питань — усунути проблеми із тиловим забезпеченням і зламати відчайдушний опір іракців. Подібна пауза у суто військовому плані вважалася цілком логічною, однак була вкрай небажаною для політиків. Офіційна позиція США залишалася незмінною: воєнна операція проходить успішно. Вашингтон визнавав, що війна може затягнутися, однак відмовлятися від своїх планів Білий дім не збирається. Вочевидь, аби розвіяти будь-які сумніви щодо можливостей і настроїв командування збройних сил антиіракської коаліції ряд американських військових виступив у неділю із заявами, в яких заперечувалася зупинка операції в Іраку.
«Ми не маємо жодних планів, щоб взяти паузу», — наголосив міністр оборони Дональд Рамсфелд. Генерал Річард Майєрс був більш обережним у висловлюваннях, проте підкреслив: «Ми не збираємося робити нічого, перш ніж будемо до того готові. Ми будемо терплячі. Ми продовжуватимемо затягувати петлю дедалі тісніше і тісніше». Генерал Томмі Френкс так само заперечив повідомлення про перерву у війні: «Так питання навіть не ставиться — операція триває». Утім, у жодному зі згаданих виступів не було дано конкретної відповіді на головне: чи проходить воєнна кампанія в Іраку згідно з планом. Вочевидь, тому, що чітка відповідь могла б спровокувати чимало нових домислів. Якщо все йде за планом, то чому сили коаліції зазнають значних втрат? Невже в плани Пентагону вони входили? Якщо ж іракський опір загальмував проведення воєнної кампанії, то чому заперечуються останні чутки з такою завзятістю? Адже в цьому випадку очевидно, що військові мусять нашвидкуруч коригувати розроблені раніше плани. Звідси логічно випливає висновок. Сили коаліції не припинять війну, бомбування триватимуть. Однак відбудеться передислокація наявних у регіоні військ, на що піде кілька днів, тобто кардинальних змін у війні найближчим часом чекати не слід. Таким чином і виникне «тактична пауза», можливість якої у США всі заперечують. Опосередковано такий розвиток подій підтвердили згадані генерали: так, війна триватиме, однак пройде певний час, допоки буде здійснено остаточний штурм Багдада.
Найбільше цими вихідними дісталося на горіхи міністрові оборони Дональду Рамсфелду. Американський журнал «Нью-Йоркер» надрукував статтю, в якій йшлося про конфлікт між ним і генералами американської армії. Видання згадує, як перед війною він активно виступав, аби американський контингент в Іраку був небагаточисельним і маневреним. Автор статті повідомив, що міністр щонайменше шість разів відмовляв генералам, які прохали збільшити кількість американських сил в Іраку. Крім того, пише журнал, дату війни також вибрав Рамсфелд, хоч Френкс наполягав розпочинати її тільки тоді, коли Туреччина дасть добро на розміщення американських військ на своїй території. У недільному інтерв’ю міністр спростував припущення журналістів. «Це неправда. Існуючий план хороший і я був би цілком радий розділити частину похвали за його існування. План видатний, він спрацює, і ми переможемо», — заявив міністр оборони. Так само Френкс спростував інформацію, нібито він прагнув збільшити кількість військовослужбовців.
Американське керівництво намагається демонструвати повну злагодженість і упевненість. Пентагону потрібні бодай моральні перемоги. Рапортувати про успіхи на іракському фронті важливо й політичним лідерам. В іншому разі непопулярність війни може автоматично «перекинутися» на поки що високі рейтинги окремих політиків. Останні соцопитування у США показують, що три четверті американського населення поки що підтримують рішення Джорджа Буша щодо війни в Іраку. Проте майже стільки ж американців (66%) радять Білому дому: у майбутньому не варто застосовувати силу без схвалення ООН...
ТIЛЬКИ ФАКТ
Багдад протягом минулої ночі та вчорашнього дня зазнавав практично безперервного бомбардування. Бомбові та ракетні удари завдавалися по місту і його околицях. Близько двох годин ночі американські сили знову бомбардували міністерство інформації, в якому перебувають іноземні корпункти.
Американські війська вчора вперше вступили в прямий бій з іракською республіканською гвардією. Бій почався вночі на схід від Кербели, в 100 км на південь від Багдада. За інформацією американського командування, в ході бою вбито, поранено чи взято в полон 200 іракців.
Декілька сотень британських морських піхотинців почали масштабний наступ в околицях обложеної Басри. Британські офіцери вважають, що йдеться про справжній початок битви за це найбільше місто на півдні Іраку.
Віце-прем’єр Іраку Тарік Азіз сказав, що задоволений ходом війни й пригрозив США новими акціями смертників. Він нагадав, що завжди казав, що іракці зустрінуть американську армію не квітами, а кулями.
Група смертників із радикального палестинського руху «Ісламський джихад» відправляється до Іраку для того, щоб завдати ударів по американо-британських військах, повідомила агенція ЕФЕ. Джерела також повідомили, що ця організація планує одночасно посилити атаки на Ізраїль, щоб тим самим підтримати Багдад.
Адміністрація США знову виступила з різкою заявою на адресу Сирії та Ірану, зазначивши, що ці країни повинні припинити підтримку тероризму. «Сирія несе відповідальність за свої дії та їхнi наслідки», — заявив держсекретар Колін Пауелл. Він сказав, що Іран також повинен припинити сприяння терористам і перестати виробляти зброю масового знищення.
Представники армії США заявили, що на північному сході Іраку виявлено табір, де вироблялися отруйні речовини, включаючи рицин. За словами військовиків, табір, який розташовано недалеко від кордону з Іраном, належав курдському угрупованню «Ансар-аль-іслам», яке, на думку США, зв’язане з «Аль-Каїдою».
Американські морські піхотинці виявили іракський табір для підготовки військовиків поблизу Насирії. Війська коаліції знайшли там великі запаси озброєнь: артилерійські снаряди, гранатомети, ручні гранати, патрони та стрілецьку зброю. Крім того, було виявлено протигази, а також ін’єкції на випадок застосування хімічної зброї.