Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

В’їзд заборонено...

Україна та Росія обмінялися «нев’їзними»
6 червня, 2006 - 00:00

Між Україною та Росією, схоже, намітилася війна «чорних списків». Учора стало відомо про двох нев’їзних громадян з обох сторін. У Росію не пустили позаштатного радника міністра закордонних справ України, виконавчого директора інституту Євроатлантичної співпраці Сергія Євтушенка. Учора ж стало відомо про те, що Україна заборонила в’їзд депутату Держдуми РФ Костянтину Затуліну. Щоправда, адекватними ці два кроки навряд чи назвеш. Причини оголошення персоною «нон грата» російського парламентарія — не таємниця. У той же час ніхто в Москві не дав пояснень з приводу «нев’їзного» статусу українського експерта.

За словами прес-секретаря Служби безпеки України Марини Остапенко, в’їзд К. Затуліну було заборонено в інтересах забезпечення національної безпеки. «Його діяльність створює умови для здійснення протиправних виявів, пов’язаних із зазіханнями на територіальну цілісність і недоторканність України та розпалювання міжнаціональної ворожнечі», — сказала прес-секретар. За повідомленнями ЗМІ, він брав участь у акціях протесту в Криму проти розвантаження в торговому порту Феодосії американського вантажного судна.

Не виключено, що Росія зі своїх джерел знала про рішення української влади не впускати надалі К. Затуліна, а тому вирішила завдати випереджувального удару, заборонивши в’їзд для українського громадянина. Учора Сергій ЄВТУШЕНКО дав «Дню» свій коментар стосовно того, що відбулося в Москві.

— Я переконаний, що Росія переслідувала передовсім політичні цілі, вдаючись до такого кроку, — наголосив С. Євтушенко. — Якщо говорити спрощено, то Росія боїться будь-яких натяків на експорт помаранчевої революції із України. Як казали наші грузинські друзі, усе те, що має в собі трохи більше свободи, у Росії заборонено до в’їзду. Це стосується молдавських і грузинських вин, наших сирів і молока. Тепер дійшла черга до представників політичних сил, громадських організацій, які співпрацюють із російськими «контрелітами». Я насправді мав намір побувати в РФ на запрошення керівництва Народно- демократичного союзу Михайла Касьянова. У Москві я планував провести переговори щодо співробітництва на рівні аналітичних центрів, проведення конференцій. Тому мені зовсім не зрозуміла заборона в’їзду. Такий же інцидент зі мною вже стався на початку березня в Мінську. Мені здається, що це є ланкою одного ланцюга, оскільки Білорусь і Росія є союзними державами. Очевидно, в Росії існують списки, згідно з якими не допускаються іноземні політики, громадські діячі. Але так діють недемократичні режими, які невпевнені в своїй легітимності. Що найбільш сумно, у цій країні невдовзі відбудеться саміт демократичних держав «вісімки». Чи заслуговує Росія на статус демократичної країни?

Така провокація з боку російської влади стоїть в одному ряду з подіями в Феодосії, коли три бабки з мітлами зупиняють натівські кораблі, а цими заворушеннями керують хлопці на джипах, які просто стоять за рогом. Хоча саме цього не помічають російські ЗМІ.

Мені відомо, що МЗС України звернувся до своїх колег у Росії за роз’ясненнями. Дуже важливо отримати пояснення, інформацію про причини ситуації — у зв’язку з чим було відмовлено у в’їзді громадянину України, який публічно не критикував російську владу, не брав участі в несанкціонованих заходах, не порушував громадський порядок, як це можна, наприклад, сказати про пана Затуліна. Мені лише сказали: «Небажаний для в’їзду на територію РФ».

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: