Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Welcome, містер Пайєтт

3 серпня в Україну прибуває новий посол США в нашій країні Джефрі Пайєтт
6 серпня, 2013 - 11:34
ДЖЕФРІ ПАЙЄТТ

3 серпня в Україну прибув новий посол США в нашій країні Джефрі Пайєтт. Цей дипломат із 22-річним стажем замінить ветерана американської дипломатії Джона Теффта, який, до речі, добре знав цей регіон, був послом у Литві, Грузії, Угорщині.

Схоже, пану Пайєтту, який, за повідомленнями ЗМІ, дуже активно вивчає українську мову, що похвально, доведеться з ходу вникати в нюанси політики східноєвропейської країни. Адже до цього часу його кар’єра фокусувалася на країнах Азії та Латинської Америки. Окрім того, до призначення в Україну Пайєтт ніколи не працював послом. Вища посада, яку він обіймав, — заступник голови дипломатичної місії, зокрема в Індії з 2006 по 2007 рр. Після цього три роки він працював на посаді заступника голови при місії США в Міжнародному агентстві з атомної енергії та інших міжнародних організаціях у Відні. А в травні 2010 року його було призначено на посаду першого заступника помічника Бюро у справах Південної та Центральної Азії.

Дипломатичну кар’єру Пайєтт розпочав у Гондурасі: у 1990 — 1992 роках обіймав посаду віце-консула і дипломата економічного відділу в Тегусігальпі. За час роботи Пайєтта в Гондурасі США підписали з цією країною договір про торговельне та інвестиційне співробітництво.

Пайєтт фігурує у матеріалах WikiLeaks. У 2010 році сайт опублікував текст двох засекречених телеграм дипломата у Держдеп. В одній з них Пайєтт, який у той час працював заступником голови дипмісії США в Індії, повідомив, що співробітник місцевого МЗС на прізвище Райан «зливав» йому інформацію про внутрішні справи міністерства. Зокрема, він нібито передав Пайєтту список індійських чиновників, які за фінансової підтримки керівництва Ірану намагалися схилити президента Індії до проіранської політики.

Працюючи в Держдепі, Пайєтт лобіював поставки американської зброї до Індії. У березні 2013 року він заявив, що особливо пишається кількома домовленостями. Зокрема — контрактом на постачання транспортних літаків C-17 і C-130J, а також морського розвідувального літака P-8I.

Пан Пайєтт народився 1963 року в багатому передмісті Сан-Дієго Ла-Хойя, штат Каліфорнія. 1985 року він здобув ступінь бакалавра в галузі політології в Каліфорнійському університеті, а 1987-го — ступінь магістра в галузі міжнародних відносин у Єльському університеті.

Прийнявши присягу американського посла 30 липня у приміщенні Державного департаменту у Вашингтоні, пан Пайєтт висловив побажання, щоб «Україна домоглася успіху і реалізувала свій потенціал як демократична країна з ринковою економікою, що в інтересах України та Сполучених Штатів Америки та Європейського Союзу». Завершив новий посол свій виступ у присутності понад 250 осіб, серед яких був голова Консисторії УПЦ США єпископ Даниїл і його помічник отець Василь Пасакас, словами: «Я з нетерпінням чекаю цієї можливості служити як посол США в Україні і вважаю, що це критичний момент для України в її тривалій боротьбі, щоб стати сильною незалежною країною, яка відповідає за свою долю».

Коментуючи особисті риси нового посла США в Україні, виконавчий віце-президент Атлантичної ради США Деймон ВІЛСОН сказав «Дню», що Вашингтон відправляє до Києва досвідченого дипломата високого рангу в ще один критичний момент для цієї нації.

Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер також вважає посла Джефрі Пайєтт надзвичайно обізнаним і досвідченим дипломатом з чудовою репутацією в Державному департаменті. «Під час прийняття присяги 30 липня заступник держсекретаря США Білл Бернс називав посла Пайєтта найкращим у дипломатичній службі США. Я очікую, що він чудово справиться з роботою, представляючи США в Києві й продовжуючи велику роботу, проведену послом Джоном Теффтом», — наголосив Пайфер.

Д-р Метью РОЖАНСЬКІ, директор Інституту Кеннана у міжнародному центрі науковців ім. Вудро Вільсона, сказав «Дню», що в нього після декількох коротких зустрічей із паном Пайєттом у Вашингтоні склалося дуже позитивне враження. «Він, здається, дуже розумний і досвідчений професіонал, уже глибоко осмислив важливість питань в Україні і в американсько-українських відносинах. Він показав вражаючу майстерність у швидкому опануванні цих питань, що є виявом класичної майстерності дипломата високого рангу. Я впевнений, що за підтримки з боку посольської команди Пайєтт досягне великого успіху у своїй новій ролі», — наголосив Метью Рожанський.

Екс-посол США Вільям Грін Міллер повідомив «Дню», що кілька тижнів тому він зустрічався з паном Пайєттом, щоб обговорити ситуацію в Україні. «Він розумний, досвідчений, і довів свою професійність як дипломат, виконуючи всі свої попередні завдання. Ми мали дуже добру і глибоку розмову про історію незалежної України та її нинішні політичні та економічні реалії. На мій погляд, пан Пайєтт дуже швидко стане поінформованим і продовжуватиме основну політику США пліч-о-пліч з Україною як із стратегічним партнером. Я вважаю, що посол Пайєтт буде слідувати політиці свого попередника Джона Теффта і також повністю підтримуватиме вступ України в євроатлантичні структури, як-от ЄС, як нації, яка дотримується верховенства закону і демократичних стандартів.

Бажаю послу Пайєтту і його сім’ї щасливих років у красивому місті Києві, де я жив п’ять складних, але вартих того років», — сказав пан Міллер.

P.S.: Як повідомили «Дню» в посольстві США, посол зараз очікує офіційного запрошення з боку українського МЗС, щоб вручити копії вірчих грамот. Тим часом на Михайлівській сказали, що не знають, коли відбудеться церемонія вручення копії вірчих грамот. Нагадаємо, що попереднього посла США Джона Теффта в МЗС прийняли того ж дня, коли він прилетів в Україну.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: