Знаменита яхта російського олігарха Романа Абрамовича стала причиною роздратування жителів Венеції, на побережжі якої він пришвартував свою «Луну». Місцеві жителі, які звикли милуватися затокою Святого Марка, тепер натикаються поглядами на вертолітні майданчики і куленепробивні ілюмінатори розкішного судна, відзначає британська газета The Guardian. До прибуття у Венецію яхта Абрамовича побувала на Бієнале — виставці сучасного мистецтва. Самого бізнесмена у Венеції поки що не бачили, але його подруга Дарія Жукова встигла прийняти на борту судна чимало художників, торговців витворами мистецтва та критиків.
Першим обурився мер міста Джорджо Орсоні, який погрожує запровадити новий податок на великі судна. «Яхти стають дуже великими і закривають краєвид. Їхні власники прибувають сюди, аби помилуватися Венецією безкоштовно, але затока Святого Марка тим самим перетворюється на автомагістраль, і пора запроваджувати обмеження на рух», — пояснив він.
Співвласник старовинного кафе «Флоріан», що на площі Святого Марка (1895 року його відвідувачі заснували Бієнале), назвав присутність яхти Абрамовича «ідіотською». «Тут так багато прекрасних місць, аби зупинитися — то навіщо ці люди тягають із собою свої будинки?» — вигукнув Марко Паоліні.
Luna обладнана критим басейном, має масивну надбудову, її обслуговує персонал із 40 осіб, — і це лише одне судно з цілого флоту мегаяхт, що належить Абрамовичу, і воно не найбільше: флагманом є яхта Eclipse.
Утім, і Luna вражає: місцеві блогери жартома приймають яхту за одну з інсталяцій виставки сучасного мистецтва, тим паче, що пришвартована вона в каналі Святих мучеників, неподалік від місця проведення Бієнале.
«Найсильніше дратує, що краєвид обмежують загороджувальні бар’єри, які встановлює охорона, коли яхта пришвартовується, та які захоплюють два-три метри тротуару», — заявив інженер IBM на пенсії Северіно Ріго, який мешкає на набережній Святих мучеників.
Я ніколи не бачив такої великої яхти, пришвартованої в такій близькості до місця проведення Бієнале. Це все одно, що, приміром, прокинутися вранці й виявити, що хтось побудував квартал офісних будівель там, де раніше були водні плеса, не беручи до уваги скарг місцевих жителів», — заявив Енріко Тантуччі, журналіст місцевої газети La Nuova Venezia.
Місцеві жителі чинять опір і напливу круїзних суден. Один з підписантів розгорнутої через Facebook кампанії закликає заборонити їх швартування у Венеції та стверджує, що тисячі пасажирів «встигають лише з’їсти заморожену лазанью і знайти місце, аби справити малу нужду».
Утім, не всі налаштовані так негативно. Роман Абрамович є одним зі спонсорів венеціанського Бієнале. Президент Венеціанської організації Франка Коїн зазначила, що жителі мають бути вдячні Абрамовичу та Жуковій за підтримку мистецтва, а «ще одна яхта у Венеції — це менше зло».