Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Японські ліберал-демократи скидають «баласт»

7 квітня, 2001 - 00:00

Японський прем’єр-міністр Іосіро Морі змушений був капітулювати перед численною критикою в його бік і відмовитися від своєї посади. Чутки про його відставку серед японських політиків витали давно, однак лише вчора він оголосив своє рішення офіційно. Іосіро Морі, який почав виконувати обов’язки прем’єра у квітні минулого року, в історії залишиться, судячи зі спостережень аналітиків, найбільшим невдахою серед японських глав урядів із часу закінчення Другої світової віни. Причому Морі доклав усіх зусиль, аби ці спостереження не були безпідставними. За останні два місяці його рейтинг, попри посаду, яку він обіймає, знизився до мінімуму (близько шести відсотків). Цькування прем’єра в японських мас-медіа набуло перманентних характеристик, кожен норовив завдати удару. Що саме увірвало терпець Морі і змусило здатися — судити важко. Проте остаточно його авторитет підірвав інцидент з японським риболовецьким судном «Ехіме Мару», яке потонуло внаслідок зіткнення з американською субмариною «Гринвіл» на початку лютого. Дізнавшись про трагедію, в якій загинуло дев’ять японських громадян, Іосіро Морі впродовж двох годин продовжував грати в гольф.

Після смерті попереднього прем’єра Кейдзо Обуті на Морі покладалося чимало сподівань. Передусім у відновленні економіки країни, яка майже десятиліття страждає від маловтішного застою. Проте жодних змін, окрім чергових політичних потрясінь, Країні Вранішнього Сонця так і не довелося зазнати. Мало того, що Іосіро Морі повністю дискредитував себе в очах виборців, як свідчать соцопитування, серйозно постраждав і імідж правлячої Ліберально- демократичної партії. Перед липневими виборами до верхньої палати японського парламенту подібного роду дискредитація для ЛДП дуже небажана (за останні півстолітя це може бути перша значна поразка ліберал-демократів). Однопартійці Морі збираються переобрати свого лідера 24 квітня. Партійний керівник ліберал-демократів, які складають поки що більшість у парламенті, автоматично стане прем’єр-міністром. Серед найімовірніших наступників Морі, повідомляє японська газета «Асахі Симбун», колишній японський прем’єр Рютаро Хасимото, колишній міністр охорони здоров’я Юнісиро Койдзумі, міністр економіки та фіскальної політики Таро Асо та міністр юстиції Масахіко Комура.

Утім, прогнози щодо майбутнього прем’єр-міністра Японії поки що можна віднести до поспішних, оскільки глава уряду країни досі не назвав дати, коли він складе з себе повноваження. В японській історії останніх місяців уже був подібний випадок. Морі заявляв про готовність піти з посади, проте невдовзі повідомив, що його неправильно зрозуміли і він не збирається полишати керівництво країною. Навряд чи можна заздрити й новому прем’єрові, позаяк його повноваження триватимуть лише до вересня, а потім повинні відбутися нові вибори глави уряду. Зберегти прем’єрське крісло наступнику Морі вдасться тільки в одному випадку, якщо в парламентах після виборів збережеться більшість ліберал-демократів.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: