Колишній посол США при ООН Річард Холбрук вважає, що «помаранчева революція» прокладе шлях України до НАТО та ЄС. Про це йдеться у його статті, надрукованій учора у впливовій американській газеті The Washington Post.
Автор намагається спрогнозувати зовнішньополітичне майбутнє України після виборів. «Чи це не той момент, коли Україна, проживши тисячу років майже виключно в «російському просторі», робить поворот у бік Заходу і прагне вступити до НАТО і потім до Європейського Союзу?» — запитує відомий дипломат. Він зазначає, що «2004-й рік для Путіна є «annus horribilis» (роком жаху), роком, в який він внаслідок антиросійських народних революцій «втратив» Грузію й Україну...» Холбрук зазначає, що «його (Путіна. — Ред. ) мета в Україні — допомогти потрібному для Москви кандидату в президенти — була абсолютно раціональною, але його особиста поведінка є незрозумілою. Зараз він мусить віднайти спосіб навчитися жити з Ющенком, інакше, якщо він спробує розпалити сепаратистські настрої у російськомовній Східній Україні або покарати Україну економічно, він ризикує зруйнувати свої відносини зі значною частиною Заходу».
«За іронією долі, путінський незграбний підхід, що так нагадує про радянську епоху, швидше за все, матиме протилежний задуманому ефект — і прискорить пошуки Україною шляхів вступу до НАТО та ЄС», — прогнозує Холбрук. Він вважає, що Путін змириться зі вступом України до ЄС, але «НАТО — справа серйозніша, навіть якщо цей Альянс давно вже облишив своє антирадянське походження». «Україна, ставши складовою частиною найбільшого в історії мирного часу військового Альянсу (вона вже тримає 1600 своїх солдатiв в Іраку), додасть східній опорі країн НАТО додаткового комфорту і стабільності», — пише Холбрук. На його думку, «президенту Бушу-молодшому доведеться визнати, що він мало отримав від свого чотирирічного роману з Путіним, і що ми не можемо собі дозволити, щоб безпеку України визначали в Москві».
Холбрук вважає, що Віктор Ющенко на переговорах зі США має «заявити, що Сполучені Штати очолять пошуки «дорожньої карти», які формально почнуться на зустрічі міністрів НАТО в грудні 2005 року і закінчаться, якщо все буде добре, двома роками пізніше». «Усе це треба зробити, щоб Москва не стала розглядати ще одне розширення НАТО як «гру з нульовою сумою» для Росії», — мовиться у статті. «Україна повинна пошукати інших шляхів для встановлення конструктивних відносин зі своїм гігантським сусідом; навсебіч спрямована зовнішня й економічна політика — єдиний спосіб досягнути цього», — вважає американський дипломат. «Цілком може здаватися, що від «наметового містечка» в Києві до НАТО дуже далеко, але завдяки ідеалістичним молодим демонстрантам цей похід вже розпочався. Логіка нинішньої ситуації перетворює колись немислиме на невблаганне», — підсумовує Холбрук.