Президент Грузії Едуард Шеварднадзе назвав «дурницею» заклики абхазьких політиків до Москви розглянути питання про вступ Абхазії до скла ду Російської Федерації. Шеварднадзе заявив, що готовий ще раз зустрітися з лідерами Абхазії, у тому числі з прем’єр- міністром Анрі Джергенія, автором згаданої заяви. Зі слів Шеварднадзе, «Грузія готова надати Абхазії у складі грузинської держави найбільш максимальні та безпрецедентні права, прийняті у міжнародній практиці». Про що грузинські лідери незмінно заявляють всі останні роки.
Сухумі, проте, на автономію вже не згодне. Джергенія заявив, що на даний момент «немає сенсу» проводити переговори про взаємовідносини між Абхазією та Грузією. «Про жодну широку автономію Абхазії у складі Грузії й мови бути не може. Керівництво Абхазії це питання з Тбілісі навіть не буде обговорювати. Ми можемо говорити тільки про міждержавні відносини, а все інше буде суперечити Конституції Абхазії», — заявив у інтерв’ю Інтерфаксу міністр закордонних справ Абхазії Сергій Шамба.
Після виступу Джергенія грузинська сторона акцентує увагу на заяві президента Путіна, що передувала виступу, про те, що «територіальна цілісність Грузії повинна бути забезпечена». Едуард Шеварднадзе назвав президента РФ Путіна «тим політиком, iз яким можна конструктивно співпрацювати». І відразу ж накреслив схему необхідної співпраці Москви та Тбілісі. Шеварднадзе ще раз нагадав про необхідність укладення нового рамкового договору між двома країнами. (Колишній договір Держдума Росії так і не спромоглася ратифікувати). Крім того він заявив, що йому незрозуміла діяльність російської делегації в ООН, яка протягом року блокує проект резолюції Ради Безпеки про загальні принципи, що визначають статус Абхазії в складі федеративної Грузії.
Мандат російських миротворців у Абхазії може бути продовжено, — заявив Шеварднадзе, — якщо до них приєднаються «миротворчі частини з України та, можливо, Сполучених Штатів». Перспектива дислокації українських миротворців у Абхазії буде обговорюватися сьогодні під час візиту міністра закордонних справ Анатолія Зленка до Грузії.
Тим часом у Гальському районі Абхазії невідомі обстріляли зі стрілецької зброї колону бронетехніки ООН. Внаслідок інциденту ніхто не постраждав. Загін чеченських бойовиків Руслана Гелаєва після запеклих зіткнень iз військами самопроголошеної Абхазької республіки продовжує відступати до російського кордону.
КОМЕНТАР
Грiгол КАТАМАДЗЕ, Надзвичайний і Повноважний Посол Грузії в Україні:
— Можливо, розширення миротворчого контингенту в Абхазії буде відбуватися в рамках ООН, можливо, — з активним підключенням ОБСЄ. Але конкретно зараз сказати, якої форми набуде міжнародний контингент в Абхазії, поки складно. Це питання зараз вивчається, і, звичайно, залишається прерогативою Грузії.
Зараз у світі є багато автономій, які мають дуже великі повноваження. Ми готові йти на дуже серйозні компроміси. Незмінним повинен залишатися тільки один постулат — все це повинне відбуватися в єдиній грузинській державі, у спільних кордонах, які визнані міжнародним співтовариством. Розмежування повноважень між центром та автономією — це справа переговорного процесу. І чим швидше він розпочнеться, тим швидше вирішиться ця проблема.