Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

За двома азійськими зайцями

Україна співпрацюватиме як із Індією, так і з Пакистаном
14 серпня, 2003 - 00:00

Учора до Києва повернувся з Індії після триденного офіційного візиту міністр закордонних справ Анатолій Зленко. Із Делі він привіз дві звістки. Перша — Україна домовилася із Індією перейти від традиційної досі сировинної торгівлі до економічної співпраці у сфері високих технологій. Друга — Київ збирається розвивати військово- технічні відносини із Делі, підтримуючи на належному рівні співпрацю у цій сфері із Пакистаном. Відносини між Індією і Пакистаном були напруженими від самого початку, в останні роки трапилося кілька загострень, що ледь не переросли у війну. Тільки минулого тижня Індія вирішила відновити дипломатичні відносини з Пакистаном.

«Ми домовилися переводити наші відносини від торгівлі, в якій переважала до цього часу сировина, до економічних зв’язків, в основі яких лежатиме науково-технічна співпраця», — підкреслив учора після повернення Анатолій Зленко. На сьогодні рівень українсько-індійського товарообігу становить, за даними української статистики, близько $250 млн. Найближчим часом дві країни збираються збільшити його удвічі, а у перспективі — довести до мільярдного показника. Голова української дипломатії повідомив, що в планах двосторонньої співпраці — спільна робота в інформаційній сфері, а також у мирному освоєнні космосу. Досягнуті домовленості дають підстави вважати, що в українсько-індійських відносинах майже повністю відійшло в минуле похолодання, спричинене тісною співпрацею у військовій сфері Києва з Пакистаном (тобто «танковим контрактом»). Цей контракт середини 90-х на поставки Україною 320 танків Т-80УД до Пакистану в Індії потрактували як недружнє. Яким чином Україні вдалося переконати індійців у протилежному, сказати складно, однак у Києві, схоже, планують не лише завоювати індійський ринок, але й не втратити пакистанський, що буде справді вкрай важко, зважаючи на триваючу нестабільність індійсько-пакистанських відносин. Пригадується, зокрема, що під час останнього загострення торік у світі почали всерйоз остерігатися початку ядерної війни. Зрозуміло, що Україні вигідніше було б, аби Індія і Пакистан перестали ворогувати і мирно співіснували, тоді б жодних проблем у співпраці не виникали, а так доводиться діяти мало не в екстремальних умовах.

Не дивно, що в подібній ситуації з’являється безліч чуток і домислів: приміром, учора західні агентства повідомили, мовляв, Україна припиняє військово-технічну співпрацю з Пакистаном, натомість хотіла б розвивати їх із Індією. «Подібних заяв з мого боку не робилося», — наголосив учора міністр Анатолій Зленко. Відповідаючи на запитання «Дня», чи вдасться Києву паралельно співпрацювати із Делі й Ісламабадом, дипломат відповів, що розрізняє політичні питання і бізнесові. «Коли ми говоримо про бізнес, то він не забороняє розвивати співробітництво з тією або іншою стороною... У нашій політиці щодо співпраці і з однією, і іншими сторонами лежать перш за все національні інтереси. Ми не робимо на цьому великої політики. Ми не хочемо підбурювати або підштовхувати до якихось непорозумінь», — підкреслив Анатолій Зленко. Простіше кажучи, Київ готовий співпрацювати будь з ким, аби це відповідало національним інтересам України.

Чи вдасться такий нехитрий, але справді вигідний для Києва трюк? Як відомо, Індія була більше зговірливою у відносинах з Росією, аніж із Україною. Чи вистачить місця на одному ринку для Києва і Москви? Дипломати кажуть, що вистачить, оскільки Україна і Росія не конкуруватимуть на ньому між собою.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: