Європейський Союз вводить санкції проти кількох білоруських чиновників, у тому числі новообраного президента Олександра Лукашенка. Про це повідомила вчора Урсула Пласснік, міністр закордонних справ Австрії, яка в цей час головує в Євросоюзі. «Євросоюз вирішив вжити обмежувальних заходів стосовно кількох осіб, відповідальних за порушення міжнародних стандартів проведення виборів, враховуючи президента Лукашенка», — цитує її слова Рейтерс.
Вона не повідомила деталей, однак представники ЄС заявили, що запроваджувані заходи мають на увазі відмову у видачі віз і можливе заморожування рахунків, але не економічні санкції проти Білорусі як держави. Такі жорсткі заходи євроспільнота прийняла після того, як білоруська влада «зачистила» свій «майдан» у ході операції, проведеної в ніч із четверга на п’ятницю. Співробітники міліції в чорній формі, шоломах і масках блокували всіх прихильників опозиції, які мітингували на Жовтневій площі в Мінську, затримали їх і посадовили у фургони. Учасники мітингу, яких нараховувалося близько двохсот осіб, сідали на землю і трималися за руки, однак міліціонери відносили їх у фургони на руках. Після цього міліція знесла наметовий табір опозиції. Намети завантажили в спеціально підігнану вантажівку. Командир полку міліції спеціального призначення, полковник міліції Юрій Подобєд, який на місці керував операцією із затримання, повідомив журналістам, що всіх затриманих відвезли в прийомник-розподільник. «Революція закінчилася», — цитує його слова Інтерфакс.
Серед затриманих — 20- річний син Олександра Мілінкевича Ігор і племінники Олександра Козуліна — 19- річний Олександр і 21-річний Олексій. Екс-кандидат на посаду президента Олександр Мілінкевич нічні події на площі назвав «бандитизмом». «Це недопустиме в європейській країні», — наголосив політик. «У влади здають нерви. Тому вона провела операцію пізно вночі, щоб менше було свідків», — так розцінив дії білоруської влади інший екс-кандидат Олександр Козулін.
США, які не визнали результатів виборів, уже закликали владу Білорусі негайно звільнити всіх затриманих у Мінську прихильників опозиції. Про це заявила Постійній раді ОБСЄ у Відні високопоставлений американський дипломат Джулі Фінлі. Вона наголосила, що кілька радників кандидата опозиції Олександра Мілінкевича «засуджені до ув’язнення терміном на 8—15 діб за організацію несанкціонованого протесту та за обвинуваченнями в дрібному хуліганстві. «Злочином» цих людей стало те, що вони намагалися здійснити свої права на свободу слова та зборів», — сказала американський дипломат. При цьому вона висловила думку, що «якщо країна вважає незаконними майже всі форми мирних протестів, то тоді проблема полягає в самому законі, а не в мирній поведінці учасників протесту».
Вранці до засідання глав уряду ЄС зажадав негайно відпустити затриманих і поважати свободу зборів. «Події минулої ночі підтвердили нашу негативну оцінку (президентських виборів у Білорусі), і ми вимагаємо від білоруської влади поважати свободу зборів і звільнити затриманих», — заявила журналістам міністр закордонних справ Австрії Урсула Пласснік. У спеціальному проекті з приводу ситуації в Мінську ЄС називає Білорусь «сумним винятком» із європейської демократичної традиції. Голова австрійського МЗС наголосила, що Білорусь — «остання диктатура в Європі», і тому ЄС «повинен зайняти тверду позицію». Зі спільною ініціативою про прийняття санкцій стосовно білоруської влади виступили Польща, Словаччина, Угорщина, Чехія, Словенія, Литва, Латвія, Естонія та Данія. Передбачається, що санкції можуть містити заборону на в’їзд до ЄС тим, хто причетний до ймовірних махінацій на виборах, і стосуватимуться керівництва, а не народу Білорусі.
Україна тим часом виступає проти ізоляції Білорусі. Про це в інтерв’ю каналу «1+1» заявив Президент України Віктор Ющенко, який, щоправда, не відповів на пряме запитання, чи вітатиме він Олександра Лукашенка з обранням на посаду президента. Як відомо, Україна приєдналася до висновків спостерігачів від ОБСЄ, які назвали вибори такими, що «не відповідають міжнародним демократичним стандартам».
АКТУАЛЬНИЙ КОМЕНТАР
Станіслав ШУШКЕВИЧ , колишній голова Верховної Ради Республіки Білорусь: — Я дуже жалкую, що революція не вдалася. Вона в принципі не могла вдатися методом наслідування. Сам я на площі не був, але розумів, що наслідування, на жаль, не може привести до перемоги. Я вважаю, що помилок опозиція не припустилася. Але в ентузіазмі молодих людей, які вийшли на площу, було більше романтики, аніж прагматики. Не можна було підняти такий прошарок, який потрібен для таких справ.
Прагматика повинна полягати в тому, що треба йти на справу, яку можна виграти. Тут, на площі, неможливо було виграти, оскільки сили протидії, мобілізовані по всій республіці, попереджувальні арешти та позиція Росії створили таку ситуацію, що на мітингу не можна було зібрати до 100 тисяч осіб. А меншими силами це зробити неможливо.
Я вважаю, що в нас доволі харизматичний, порядний, освічений лідер Олександр Мілінкевич. Справа не в очолюванні. У нас вистачає вождів, але бракує рядових членів. Їх дуже важко ворушити. І державі дуже легко протистояти цьому. Оскільки треба виживати в цій державній машині. Це дуже складно. Усі робочі, навчальні місця належать державі і контролюються державою, що, на жаль, займає антидемократичну позицію.
Що стосується необхідності введення санкцій до Білорусі з боку ЄС і США, то, я вважаю, треба діяти розумно, не закликами. Я завжди мав одне прохання до країн ЄС і США — допоможіть розірвати інформаційну блокаду. Допоможіть донести до людей те, що ми хочемо донести. У нас же немає вільного ні радіо, ні телебачення. Практично немає вільних газет. Саме в цьому сенсі не було допомоги.
Україна займає нормальну позицію стосовно виборів у нашій країні. Це дуже хороша позиція. Але, на жаль, ті неуспіхи після помаранчевої революції ускладнили наші справи. Ми не побачили, що у вас настало відчутне покращання. Можливо, це також через нашу пропаганду, яка весь час ганьбила цю революцію.