Позавчора виконавчий орган Ради Європи — комітет міністрів стояв перед непростим рішенням: карати чи не карати Росію, тобто позбавляти цю країну членства в ПАРЄ чи ні. Перше означало зовсім зіпсувати відносини із цією країною, яка прагне в Європу, друге — непослух законодавчому органу, який у квітні ухвалив резолюцію з рекомендацією комiтету міністрів розпочати процедуру призупинення членства Росії в цій організації у зв’язку із порушеннями прав людини федеральними військами у Чечні.
Москва підійшла до цієї зустрічі у повній бойовій готовності. У день засідання комітету міністрів британська «Файненшл Таймс» опублікувала статтю «Росії нічого приховувати», в якій глава російського зовнішньополітичного відомства Ігор Іванов зазначив, що від пам’ятної квітневої сесії ПАРЄ ситуація в Росії змінилася. За його словами, військові дії в республіці завершились, і федеральні війська використовуються лише для захисту від нападів розрізнених терористичних груп. Іванов також зробив деякий реверанс у сторону європейських демократій, визнавши, що російське керівництво не знімає із себе відповідальності за неминучі порушення прав людини.
Росіяни чудово розіграли козирну карту — побоювання міністрів, що ізоляція Росії завдасть великого удару Раді Європи. Це підтвердив і сам російський міністр, сказавши в інтерв’ю «Франс- Прес», що більшість його колег дійшли висновку, що призупинення членства Росії матиме негативні наслідки для всієї Європи. Не меншу роль, очевидно, зіграло й те, що Москва пообіцяла відкрити Чечню радоєвропейцям та іншим гуманітарним організаціям.
Відтак комітет міністрів Ради Європи визнав зусилля Росії достатніми, щоб не порушувати питання про призупинення її членства в цій впливовій політичній організації.
Такий вигідний для Росії результат прогнозували майже усі аналітики, які вважали, що виконавчий орган Ради Європи ухвалить саме таке компромісне рішення. Сам генсек Ради Європи Вальтер Швіммер в інтерв’ю Бі-Бі-Сі спростував звинувачення в тому, що очолювана ним організація, мовляв, пішла на компроміс із Росією у цьому питанні. За його словами, тепер троє високопоставлених юристів із Ради Європи, які добре володіють російською мовою, будуть регулярно відвідувати Чечню й доповідати йому особисто про обстановку в цій республіці.
Тож, попри жорстку критику міжнародної спільноти щодо дій російських військ у Чечні, російська дипломатія здобула перемогу в Європі. І це, мабуть, може бути чудовим уроком для України на майбутнє.