Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Західна Європа не проти повоювати в Афганістані

27 жовтня, 2001 - 00:00

Спекуляції західних засобів масової інформації про можливість переростання повітряної операції США та Великої Британії в Афганістані у наземну виросли в майже конкретні заяви представників Пентагону та Білого дому і рішення Лондона направити 200 командос. В західній пресі з’являється дедалі більше повідомлень про те, що в Афганістан найближчим часом можуть бути направлені контингенти солдатів і з інших країн Західної Європи. Про свою підтримку Сполучених Штатів відповідно до п’ятої статті (напад на одного розглядається як напад на всіх членів Альянсу) вже заявляло керівництво НАТО. Проте до спільної участі Альянсу в операції справа не дійшла і навряд чи, як вважають західні аналітики, дійде. Керівники країн Західної Європи також стараються уникати конкретної інформації про те, чи братимуть їхні солдати участь у наземній операції в Афганістані.

«10 років тому ніхто б і не подумав, що нам так доведеться діяти. Так не думав і я», — сказав нещодавно канцлер ФРН Герхард Шредер. Виходячи з прийнятого раніше німецьким Бундестагом рішення, Німеччина готова підтримати США у наземній операції в Афганістані в будь-який момент, коли про це попросить Вашингтон. Щоправда, канцлер ФРН Герхард Шредер та міністр закордонних справ Йошка Фішер до того, як увійшли до уряду, були противниками відправлення німецьких солдатів для участі у військових операціях за кордоном. Уже наприкінці минулого місяця Шредер дав підстави припускати, що Бундесвер може підтримати американську армію у наземній операції в Афганістані. За його словами, підтримка США з боку Німеччини повинна бути реальною, а не тільки на словах.

Водночас німецька «жовта» газета «Більд», яка друкується найбільшим у країні накладом, повідомила, що США зацікавлені у німецькій техніці, щоб відбивати хімічні та біологічні атаки. Особливо зацікавлений Вашингтон у танках «Фукс», які можуть діяти і при ядерних, і при хімічних, і при біологічних атаках. Тим часом у Німеччині з’являється все більше критиків американських авіаударів по Афганістану. Нещодавно німецькі політики, вчені, художники виступили з відкритим зверненням (яке отримало назву «Берлінський заклик»), котре засуджує війну в Афганістані.

Не виключено, що у наземній антитерористичній операції в Афганістані візьмуть участь британські солдати. Бі-Бі-Сі учора повідомило, що в операції можуть бути задіяні 200 вояків загонів спецпризначення. Можливо, в операції братиме участь частина з 20 тисяч британських солдатів, які зараз перебувають на військових навчаннях в Омані. Неоднозначною є поки що позиція у цьому питанні Франції. Хоча міністр оборони країни Ален Рішар заявив минулого тижня про можливість участі в операції кількох спеціальних загонів солдатів.

З іншого боку, громадська думка в країнах Західної Європи зазвичай вкрай негативно ставиться до будь-якої війни, тим більше до можливості не просто участі своїх солдат ів , але й неминучої у цьому разі їхньої загибелі. Тим більше, що цілі війни так і залишаються вельми розмитими.

Крістіан ДОМНІТЦ
Газета: 
Рубрика: