Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Залізну Леді» використовують

як секретну зброю проти лейбористів
24 травня, 2001 - 00:00

Вибори до Палати Громад на Туманному Альбіоні мають відбутися 7 червня. За два тижні радикально змінити «лейбористські» вподобання населення, здається марним витрачанням часу. Тетчер схиляється до іншої думки, невгамовно вболіваючи на громадських виступах за лідера консерваторів — Уїльяма Хейга. Експерти нагадують, як недавно баронеса допомогла своєю підтримкою італійському лідерові правоцентристів Сільвіо Берлусконі, який переміг на парламентських виборах минулого тижня. Оптимісти сподіваються, що безпосередня підтримка Тетчер консерваторів у Британії справить на громадськість ще грандіозніше враження. Певно, такий розвиток можливий, хоч не слід забувати, що за всіма соцопитуваннями блок Берлусконі тримав пальму першості, торі ж поступаються своїм супротивникам фактично на половину голосів.

Чутки щодо повернення Тетчер у політику витали давненько, проте тільки у вівторок баронеса стала грати «у відкриту». В щоденнику «Дейлі Мейл» з’явилося інтерв’ю, де вона вщент громить лейбористську програму, а також політику британських «трудовиків» за останні чотири роки загалом, коли вони були при владі. Її закиди в бік нинішнього прем’єра Тоні Блера не на жарт розлютили останнього. Із русла дебатів між консерваторами та лейбористами парламентські перегони перетворилися мало не на течію війни. Хоч локальної, проте з обговоренням глобальних тем. Основна суперечка Тетчер—Блер розгорілася через можливе приєднання Великої Британії до євро, а також iз приводу самого членства країни в Євросоюзі. «Для мене бридка ідея, що Британія може злитися з іншими країнами Європи», — підкреслила в інтерв’ю «Дейлі Мейл» баронеса Тетчер. «Відмова від фунта, відмова від самоврядування стане зрадою всіх минулих поколінь», — зазначила «Залізна Леді» на своєму виступі в південно-західній Англії. А Тоні Блер переконаний, що якраз прийшла пора «підвести риску під ерою Тетчеризму».

Підтримка консерваторів настільки харизматичним політиком як Тетчер багатьма оцінюється як вдалий хід торі у передвиборній кампанії. Дехто, правда, твердить, що Тетчер своєю прихильністю зробила консерваторам ведмежу послугу, показавши частково слабкість рядів торі. Справа в тім, що в своєму останньому виступі баронеса наголосила, що Велика Британія НІКОЛИ не повинна відмовитися від фунта (вона навіть порівняла зміну фунта на євро з тим, якби слон сів у невеликий човен). Офіційна позиція консерваторів, насправді, полягає в тому, що приєднуватися до єврозони Британія не повинна тільки до наступних парламентських виборів. Противники торі поспішили навіть заявити, що і в цій невеличкій неузгодженості видно початок розколу в лавах Консервативної партії.

Парламентські вибори в Британії, схоже, обіцяють бути цікавими. Досі фактичним символом-несподіванкою перегонів лишалося поширення в Європі «коров’ячого сказу», а згодом ящура. Тепер і в політиків, і в журналістів, і в громадськості з’явилася для дискусій тема поприємніше. Із тіней британського політикуму постала «Залізна Леді». Чи вдасться їй скинути в цю тінь лейбористів?

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: