У відносинах між Вашингтоном і Києвом зберігається досить серйозний виклик не лише щодо збереження досягнутого за останній час високого рівня двосторонніх відносин, але й щодо спроб просунутися вперед. Про це сказав на засіданні прес-клубу МЗС українським журналістам посол України в США Олег Шампур, який ще місяць тому був претендентом на посаду глави зовнішньополітичного відомства України. Як відомо, у Верховній Раді так і не відбулося голосування по його кандидатурі й Президент відкликав кандидатуру Шамшура, запропонувавши на посаду міністра Петра Порошенка, якого минулої п’ятниці парламент затвердив на посаді керівника МЗС.
Зрозуміло, що українські журналісти скористалися можливістю запитати Шамшура, чи легко йому було відмовитися від боротьби за посаду міністра. На це дипломат відповів наступне: «Я вважаю для себе особисто перегорнутою сторінку в моїй біографії, яка пов’язана з висуненням і обговоренням кандидатури на посаду міністра. Цей досвід для мене був певною мірою цікавим, а в основному повчальним».
Оскільки Порошенко є вже другим політиком, який очолив МЗС, то Шамшур не виключає, що в перспективі «ми будемо мати здебільшого міністрів закордонних справ, які є політичними призначенцями». А щоб політичний призначенець міг нормально керувати Міністерством закордонних справ, додав дипломат, «має бути вдосконалено систему здійснення цієї зовнішньої політики і міністр має спиратися на вишколений, ефективно діючий апарат міністерства та закордонні дипломатичні установи». Разом із тим посол вважає, що в нового глави зовнішньополітичного відомства України цілком вистачає професіоналізму. При цьому він нагадав про базову освіту Петра Порошенка, про його перебування на посаді секретаря РНБО України, про його досвід міжнародних відносин.
Шамшур також сказав, що мав розмову з новим міністром. «Ми дійсно обговорили перспективи роботи МЗС, я висловив якісь свої думки і сподіваюсь, що вони були цікаві для нового міністра закордонних справ», — сказав посол, відмовившись деталізувати, про які думки йшлося.
За його словами, зараз на Михайлівській розглядаються різні варіанти організації зустрічі з держсекретарем Гіларі Клінтон, зокрема візит Петра Порошенка до Вашингтона. Не виключено, що така зустріч може відбутися на засіданні Комісії стратегічного партнерства, що запланована на кінець року.
Шамшур досить детально розповів про існуючі виклики українсько-американським відносинам. Він вважає дуже важливим те, що чинними представниками нової адміністрації було знов підтверджено ключові принципи наших двосторонніх відносин і нова адміністрація заявила про готовність розвивати співробітництво з Україною на базі Хартії про стратегічне партнерство, а також підтвердила підтримку територіальної цілісності і суверенітету, курсу на євроатлантичну інтеграцію і бачення наших стосунків як стратегічних.
Разом із тим посол відзначив, що Україна зацікавлена в тому, щоб співробітництво зі США якнайшвидше перейшло в практичну фазу. В цьому сенсі він привернув увагу до другого засідання ради з торгівлі та інвестицій, яке вперше проводилося у зв’язці з українсько-американським бізнес-форумом. Посол також висловив переконання, що до кінця року відбудеться установче засідання комісії стратегічного партнерства, рішення про створення якої було оприлюднено під час візиту віце-президента США Джо Байдена в Україну.
Відповідаючи на запитання «Дня», чи не буде адміністрація США заради налагодження добрих стосунків з Росією якимось чином послаблювати увагу до України, пан Шампур сказав наступне: «Ми розуміємо й підтримуємо бажання нової адміністрації покращити і зробити більш прагматичними стосунки з Росією. Цілком зрозуміло, що крім загального бажання їх нормалізувати є ряд питань, щодо яких США розраховують на отримання підтримки чи налагодження співпраці з Росією. Разом з тим я хотів би відзначити, що у мене як посла викликає занепокоєння не політика адміністрації, а зростаючий вплив в американському політикумі тих, кого зараховують до так званої школи реальної політики. Помітно, що елементом їхніх підходів є вибудова стосунків з Росією за рахунок ослаблення уваги до країн Центральної та Східної Європи. Я сподіваюсь, що вони серйозно не впливатимуть на формування реального курсу адміністрації. Тут я покладаюсь на заяви, які було оприлюднено всіма зовнішньополітичними чинниками адміністрації Обами. Але безумовно, що така небезпека існує».
Шамшур нагадав, що нова адміністрація надала запевнення країнам Центральної та Східної Європи, та, зокрема, Україні, що співпраця з Росією відбуватиметься не за рахунок розвитку стосунків з цими країнами.
Українському послу довелося спростовувати поширену деякими ЗМІ інформацію про розміщення в Україні елементів американської ПРО. Насправді мова йде лише про розгляд можливості використання розташованих на території України радіолокаційних станцій (РЛС), або іншими словами станції попередження про ракетний напад (СПРН), від використання яких відмовилася торік Росія. «Це абсолютно нормально і вписується в дискусію про протиракетну оборону в Європі», — підкреслив український дипломат.
За його словами, давно відомо про обопільну зацікавленість України розвивати науково-технічне співробітництво зі США, в тому числі з питань ПРО. «Це можливість для наших флагманів аерокосмічної індустрії утримуватися не лише на плаву, але й розвиватися. І це підтримувалася всіма українськими президентами і прем’єр-міністрами, у тому числі використання РЛС. У розмові українських журналістів із Вершбоу йшлося про це, а не про розміщення якихось додаткових елементів», — сказав Шамшур.
Разом із тим він не виключає, що Росія може чинити спротив таким планам використання українських РЛС. «Але, знову ж таки, треба виходити не із забаганок якоїсь однієї сторони, а перш за все, з інтересів України», — підкреслив посол. І справді, вчора після появи цього коментарю в українських ЗМІ з Москви пролунало застереження. Зокрема, заступник керівника МЗС РФ Сергій Рябов заявив, що в Росії висловлюють занепокоєння з приводу контактів США по ПРО з країнами, які не входять до НАТО. Чим не підхід «і сам не гам, і нікому не дам»? Але ж ніхто не змушував Росію відмовлятися від використання СПРН у Мукачевому та Сімферополі. І коштувало це десь чотири млн. доларів на рік.
Шамшур не став коментувати слова спікера Верховної Ради, який під час наради з українськими послами 13 жовтня заявив про необхідність прийняття нової редакції закону про внутрішню і зовнішню політику. Нагадаємо, що зазвичай голова українського парламенту закликає виконувати діючу Конституцію, тож, мабуть, з такою ж наполегливістю він мав би закликати до виконання діючих документів, зокрема Закону України «Про основи національної безпеки України», ухваленого 19 червня 2003 року, який визначив євроатлантичний напрямок розвитку нашої країни, в тому числі набуття членства в ЄС та НАТО.
Дипломат лише відзначив, що між МЗС та парламентом і комісіями мають бути абсолютно нормальні робочі стосунки. «Треба бувати там, спілкуватися з депутатами, залучати їх до обговорення важливих для МЗС питань, не лише фінансування, але й проблемних питань здійснення зовнішньої політики. У мене немає сумнівів, що такий зв’язок має будуватися на взаємній повазі і взаємному інтересі», — підкреслив дипломат.
Відповідаючи на запитання, як протистояти інформаційним війнам, що ведуться проти України, Шамшур нагадав, що такі інформаційні кампанії ведуться з 1991 року. «Зараз ми бачимо пожвавлення спроб дискредитувати Україну або принаймні певні аспекти нашого життя. Безумовно, це вимагає абсолютно іншої якості інформаційної діяльності з боку української держави. До того часу, поки ми не будемо витрачати відповідні фінансові та інтелектуальні ресурси, ми програватимемо. Тобто це вимагає дуже послідовної, креативної і нормально профінансованої роботи, до якої може бути залучено і приватний сектор», — сказав посол України в США.
Пан Шамшур також повідомив журналістів, що вже найближчим часом можна очікувати на приїзд до України нового американського посла Джона Теффта, який пройшов слухання у сенатському комітеті з закордонних справ 8 жовтня. «Це цілком професійна і конструктивна людина», — так охарактеризував український посол свого американського колегу, який, за його словами, не збирається відкладати приїзд до України. «Наявність посла США в Україні — важливий фактор у розбудові двосторонніх відносин, він безумовно сприятиме тому, щоб наші стосунки розвивались по висхідній постійно», — наголосив український дипломат.