Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Жердицького не випустять до суду

23 травня, 2001 - 00:00

Генеральна прокуратура України розширила список обвинувачень, висунутих проти колишнього глави Градобанку Віктора Жердицького, який перебуває під арештом в Німеччині й очікує на завершення слідства та судовий процес. Водночас суд у німецькому місті Целле, який здійснює нагляд над справою Жердицького, навпаки, скасував шість iз семи пунктів, за якими його обвинувачують. Як повідомив суддя Бургхард Мумм: «Унаслідок перевірки обставин утримування Жердицького під вартою з’ясувалося, що шість iз семи епізодів, за якими ведеться слідство, підлягають скасуванню за строком давності».

Голову правління Градобанку Віктора Жердицького звинувачують у привласненні 86 мільйонів марок, які уряд ФРН у середині 90-х років виділив для виплати компенсацій українським жертвам нацизму. Загалом від Німеччини Україна тоді отримала майже чверть мільйона марок. Ці гроші тоді й було переказано на рахунок Градобанку, який мав передати їх компенсаційному фонду. Однак не вся сума дійшла до адресатів. Жердицького було затримано 11 жовтня в Ганновері, коли він намагався зняти зі свого рахунку в банку сто тисяч марок. Німеччина офіційно відмовила Україні в екстрадиції колишнього керівника Градобанку, мотивуючи це тим, що справу Жердицького буде розслідувано й передано до суду без участі України.

Які ж установи в Німеччині опікуються справою Жердицького? Як повідомив співробітник ганноверської прокуратури Томас Клінге, після того, як 24 березня прокуратура міста Ганновер склала обвинувачувальний висновок стосовно Жердицького, справу було передано до суду міста Хільдесхайм, де відбуватиметься розгляд справи Жердицького. Говорить Томас Клінге: «Спочатку суд вищої інстанції в місті Целле, який перевіряє законність арешту, повинен був з’ясувати, чи необхідно й надалі утримувати Віктора Жердицького під вартою. І суд вирішив, що він повинен залишатися під арештом. Від цього моменту подальшою долею Жердицького опікуватиметься суд у місті Хільдесхайм».

Тепер проти Віктора Жердицького залишається лише одне обвинувачення, а саме в тому, що він привласнив 4 мільйони марок iз суми компенсацій колишнім жертвам нацизму. За німецьким законодавством, подібні злочини мають давність 5 років, якщо за цей період не велося офіційного слідства. Саме тому підставою для арешту Жердицького залишається лише один пункт обвинувачення, за яким ще до закінчення п’ятирічного строку німецька влада розпочала розслідування. Суд міста Целле прийняв рішення, що, незважаючи на значно зменшений об’єм обвинувачення, Жердицького недоцільно відпускати до початку судового процесу. Суддя Бургхард Мумм пояснює це тим, що зберігається небезпека втечі підсудного: «Небезпека втечі базується на тому, що обвинувачуваний не є громадянином Німеччини і не має постійного місця проживання в цій країні. Однак він має численні зв’язки за кордоном і достатньо грошей для того, щоб фінансувати свою втечу». Крім того, на думку німецьких властей, це злочинне діяння завдало так багато шкоди українським жертвам нацизму, що людину, яку обвинувачують в його скоєнні, не можна відпускати під чесне слово.

Марія КОПИЛЕНКО, «Німецька хвиля» для «Дня»
Газета: 
Рубрика: