Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Життя пiсля дефолту

25 грудня, 2001 - 00:00

На світових ринках криза в Аргентині практично не відбилася. Зокрема, тому, що розвиток подій в цій латиноамериканській країні був прогнозованим, і компанії світу заздалегідь підстрахувалися на випадок аргентинського дефолту.

Саа збирається зберегти існуючу систему жорсткої прив’язки курса песо до американського доллара у відношенні 1:1. У той же час не є зрозумiлим, де Аргентина візьме необхідну для підтримки такого режиму валюту. Крім того в країні буде випущено нову валюту, яку поки умовно називають «аргентино». Нові гроші перебуватимуть в обігу нарівні з доларом і песо, однак валюта матиме «плаваючий» курс. Деякі фахівці вважають, що «аргентино» використовуватимуть для відшкодувальних виплат вкладникам, яким буде заборонено знімати песо чи долари зі своїх рахунків, а також для виплат у громадському секторі, повідомляє газета «Гардіан».

Існують також прогнози, що незабаром Аргентині доведеться перейти до плаваючого курсу національної валюти й девальвувати її приблизно на 50%. Сучасний завищений курс песо призводить до подорожчання експорту й став одним iз факторів, що поглибили економічну кризу в країні. Наразi виконуючий обов’язки президента Адольфо Родрігес Саа виступає категорично проти девальвації песо, адже вона спричинить знецінення банківських вкладів, падіння заробітних плат і зростання інфляції. 80% кредитів у країні номіновані в доларах, тому девальвація призведе до масових банкротств. За обвальної девальвації реальні прибутки населення, що за останні чотири роки вже скоротилися на 14%, впадуть, за різними оцінками, ще на 20—30%, передає Інтерфакс.

За подібного розвитку подій в Аргентині неминучі нові соціальні потрясіння. До того ж представники багатьох аргентинських партій не переконані в конституційності встановленого минулого тижня порядку. Адольфо Родрігес Саа виконуватиме обов’язки глави держави до 5 квітня, коли його змінить постійно діючий президент, що його аргентинці повинні обрати в березні. Ця людина займатиме найвищу державну посаду на протязi двох рокiв, — стільки, скільки залишалося пробути при владі екс- президенту Аргентини Фернандо де ла Руа, що пішов у відставку минулого четверга. За два роки в країні знову мають відбутися президентські вибори. Багато хто в Аргентині сьогодні занепокоєний тим впливом, який справить перед- та міжвиборча нестабільність на соціальну та економічну кризу.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: