Минуло 40 днів із дня вбивства російського опозиційного політика Бориса Нємцова. У Москві, а також інших містах Росії пройшли меморіальні акції «Хвилина немовчання». «Ми приносимо квіти на місце вбивства — їх прибирають. Ми влаштовуємо концерт пам’яті Бориса Нємцова — його забороняють. Нам дають зрозуміти, що краще забути. Але ми — пам’ятаємо», — написали напередодні заходу організатори в соцмережі Facebook. Вони закликали всіх небайдужих пішоходів «зупинитися на хвилину», а всіх автомобілістів — «подати звуковий сигнал».
Ушанувати пам’ять Нємцова на місце його загибелі — Великий Москворецький міст — прийшло понад 500 осіб. Люди приносили квіти і запалювали лампадки. Серед тих, що прийшли, були і соратники опозиціонера — Ілля Яшин, Олексій Навальний, Володимир Рижков, Дмитро Гудков. За словами Іллі Яшина, колеги Бориса Нємцова по партії РПР-ПАРНАС направлять властям столиці запит із проханням про встановлення меморіального знака на місці загибелі політика. «Ми сподіваємося, що власті поставляться з розумінням до цього прохання, тому що всі бачать, яку скорботу викликає загибель Бориса Нємцова, скільки москвичі щодня приносять сюди квіти. Сподіваюся, чиновники — і московські, і федеральні — поставляться з належною повагою до пам’яті Бориса Нємцова», — сказав Яшин, якого цитує Бі-Бі-Сі.
Телеканал «Дождь» учора провів марафон «Немцов мост». На нього запросили родичів і друзів політика, музикантів, а також фронтмена групи «Океан Ельзи» Святослава Вакарчука. Виступ музикантів пройшов у студії телеканалу, оскільки всі московські майданчики відмовили їм у виступі, посилаючись на тиск властей.
Акції пам’яті Бориса Нємцова пройшли і в інших містах Росії. У Нижньому Новгороді, на батьківщині політика, люди стали на набережній, утворивши слово «БОРИСЬ», повідомляє сайт Грани.ру. Громадські активісти у Краснодарі вивісили банер пам’яті Бориса Нємцова «Герої не вмирають». Житель Тамбова Андрій Поляков провів одноосібну акцію, простоявши на вулицях міста з плакатом «Нємцов 40 днів...». Свій вчинок він пояснив так: «Я чекав, що сьогодні траурні заходи на згадку про Нємцова влаштують наші депутати, адже Нємцов був депутатом. Чиновники адміністрації і губернатор, які йому аплодували свого часу, підприємці, які завдяки Нємцову та його політиці мали можливість заробляти і купувати собі дорогі автомобілі та розкішні будинки. Але оскільки я не побачив з їхнього боку ні співчуття, ні жалю, то довелося вийти на пікет замість них».
У Києві, до посольства Росії, також небайдужі кияни принесли квіти.
Нагадаємо, Борис Нємцов був убитий 27 лютого на Великому Москворецькому мосту. Головний підозрюваний у злочині — заступник командира батальйону внутрішніх військ МВС Чечні «Північ» Заур Дадаєв, який нещодавно заявив про свою непричетність до вбивства. Він сказав, що «свідчив під тиском».
«День» попросив російського незалежного журналіста Семена НОВОПРУДСЬКОГО оцінити акцію пам’яті Бориса Нємцова в Москві:
— Ця акція — той випадок, коли масовість абсолютно не має значення, але має значення особиста участь і збереження пам’яті в кожній людині. Один із головних жахів того, що ми бачимо в Росії останні два роки — це те, що вона перестала бути країною окремих людей. У нас дуже мало залишилося громадян, які хочуть бути усвідомленими. Все, що останніми роками робив Борис Юхимович, — це було, перш за все, не стільки політика, скільки дії відповідального громадянина. Він подавав приклад того, що в Росії можна займатися політикою законними і мирними методами, і ще, що можна бути відповідальним громадянином. Тобто, не тим, хто сліпо вітає все, що робить влада, а тим, хто намагається розібратися у тому, що вона робить. Він намагався чесно говорити про біди, які можуть бути наслідком певної політики, у тому числі і для простих людей.
Пам’ять про Бориса Нємцова важлива з двох причин. По-перше, щоб ми залишалися громадянами своєї країни. І по-друге, з точки зору того, щоб ця тема не була або спотворена, або зникла з російського інформаційного простору. Влада в Росії влаштована так, що їй дуже важливо нагадувати про те, що вона повинна зробити. Надії не дуже багато, але влада повинна розкрити цей злочин і знайти замовників убивства Нємцова.
Життя Нємцова — приклад того, як можна бути відповідальним громадянином і того, що можуть зробити рядові росіяни, щоб Росія змінилася.