Учора міністр закордонних справ Павло Клімкін оголосив про майбутнє підписання Дорожньої карти партнерства у галузі стратегічних комунікацій між Україною і НАТО.
Робота над Дорожньою картою за участю наших колег в уряді України і штаб-квартирі НАТО тривала вже деякий час, і ось ми вийшли на фінішну пряму. Ми сподіваємося, що невдовзі цю так звану Дорожню карту буде офіційно підписано і почнеться її безпосередня реалізація.
Перш ніж зануритися в деталі цього партнерства було б доцільно спробувати визначити: а що таке стратегічні комунікації? Втім, слід мати на увазі, що єдиного загально визнаного визначення стратегічних комунікацій не існує. У широкому сенсі — це обмін не лише словами, але й реальними діями у прагненні забезпечити досягнення стратегічних цілей країни шляхом просування спільного мислення, що має бути притаманне всім складовим держави й на усіх рівнях національної політики і стратегії, забезпечуючи обмін інформацією і досвідом із залученням лідерів, експертів у галузі комунікації, виконавців і зацікавлених сторін.
По суті, Дорожня карта партнерства становить ті рамки, які зроблять можливим надання українській владі впорядкованої дорадчої і практичної допомоги в галузі стратегічних комунікацій з боку Альянсу, індивідуальних держав-членів та інших зацікавлених партнерів.
Йдеться зокрема про навчання спроможності українських владних структур запроваджувати стратегічні комунікації, сприяння співпраці України з відповідними експертами в галузі стратегічних комунікацій, допомогу щодо вироблення культури стратегічних комунікацій на інституційному рівні, сприяння розвитку взаємодії між різними урядовими структурами й відділами, яку було б підкріплено відповідними механізмами і процесами, а також про підготовку українських фахівців на основі досвіду і знань, наявних у різних багатонаціональних і двосторонніх форматах. До того ж партнерство має на меті сприяти дотриманню найвищих стандартів достовірності й етики в урядових комунікаціях, маючи на меті забезпечення довіри до них. Немає кращої «протиотрути» від кампаній дезінформації, пропаганди і відвертого фабрикування, ніж правда, факти й відкрита, прозора і відповідальна комунікація.
Це амбітний проект, у рамках якого Управління громадської дипломатії штаб-квартири НАТО відіграватиме провідну роль з боку НАТО, здійснюючи нагляд за його виконанням, тоді як Центр інформації й документації НАТО буде виконавчою структурою безпосередньо в Києві. З українського боку провідна роль належить Секретаріату РНБО України, який здійснюватиме нагляд за виконанням ініціативи і забезпечуватиме координацію з іншими урядовими структурами.