Вчора світ рішуче виявив неабияку солідарність із Великобританією у зв’язку з розслідуванням можливої причетності Росії до отруєння колишнього шпигуна Сергія Скрипаля та його доньки Юлії: понад 20 країн світу вислали понад 100 дипломатів РФ (на момент підготовки номера точна кількість була 139 осіб).
Спочатку про таке рішення заявили в ЄС: президент Ради Європи Дональд Туск повідомив, що до ініціативи долучилися 14 країн-членів Євросоюзу. «Додаткові заходи, в тому числі подальші санкції в межах спільної системи ЄС, не виключаються в найближчі дні та тижні», — цитує його слова Reuters. Зокрема, скоротиться кількість дипломатів РФ у Чехії, Данії, Естонії, Франції, Німеччині, Угорщині, Італії, Латвії, Литві, Нідерландах, Польщі, Румунії, Іспанії, Швеції, Фінляндії, передає CNN.
Слідом за ЄС до такого ж кроку вдалися США, де 60 дипломатам дали тиждень для того, щоб зібрати речі й покинути країну. Крім того, буде закрито російське консульство в Сіеттлі. У Канаді повідомили про вислання чотирьох російських дипломатів і відмову в акредитації ще трьом. За словами міністра закордонних справ Канади Христі Фрілянд, дипломати були «ідентифіковані як співробітники розвідки чи особи, які використовували свій дипломатичний статус, щоби підривати безпеку Канади чи втручатися у нашу демократію», зазначає DW. Австралія повідомила, що видворить двох дипломатів, а Нова Зеландія — що російських агентів у них немає, але якби вони були, то їх би також вислали.
СОЛІДАРНІСТЬ УКРАЇНИ
Разом зі США, Канадою та країнами ЄС аналогічне рішення ухвалила й Україна. За словами Президента Петра Порошенка, про це оголосили «синхронно і скоординовано о 15.00 за брюссельським часом, або о 16.00 за київським часом». «Переконаний, що видворення з території України 13 російських дипломатів зміцнить нашу безпеку, послабить зусилля п’ятої колони із дестабілізації внутрішньої ситуації в Україні», — повідомив він. За словами глави держави, дипломатична присутність уже давно була зведена майже до нуля — «того критичного мінімуму, який дозволяє дбати про наших громадян-заручників у РФ».
Якраз з огляду на це виникли дискусії щодо того, наскільки виважений такий крок з боку Києва. Прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков уже повідомив, що ухвалюючи заходи у відповідь, Росія буде керуватися принципом взаємності. Водночас треба взяти до уваги, що в сусідній державі залишаються українські громадяни та політв’язні, яким необхідні підтримка і допомога наших дипломатичних представників.
Коментуючи це, перший заступник голови Верховної Ради України Ірина Геращенко зазначила, що рішення про вислання — правильне, бо є політичним сигналом солідарності європейським партнерам. «Звільнення політв’язнів Кремля ніяк не залежить від консулів, а виключно від Путіна. Водночас підтримка й допомога консулів — чи не єдина підтримка, яку отримують і відчувають наші політв’язні. В умовах повної ізоляції, відсутності телефонного спілкування з рідними, заборони побачень, блокування листування, відсутності української преси і ТБ, українських книжок, візит консула, іноді раз на кілька місяців, — це чи не єдиний зв’язок з Україною, сигнал, що за них борються, інформація із Батьківщини. Доступ консулів до політв’язнів ускладниться, це очевидно, що Росія буде мститися. Але ми маємо право вимагати від світу посилення тиску на РФ з вимогою звільнити наших бранців», — написала вона на Facebook.
РЕАКЦІЯ
Прем’єр-міністр Сполученого Королівства Тереза Мей під час виступу в парламенті повідомила, що це найбільше вислання дипломатів за всю історію. «Сьогоднішні дії наших союзників чітко демонструють, що ми всі стоїмо пліч-о-пліч, надсилаючи найсильніший сигнал Кремлю, що Росія не може продовжувати зневажати міжнародне право і загрожувати нашій безпеці», — наголосила глава уряду.
Водночас екс-посол США в Москві Александр Вершбоу в інтерв’ю Newsweek зазначив: «Якщо ви справді збираєтеся завдати удару по силовій базі Путіна, потрібно вийти за рамки вигнання деяких дипломатів і шпигунів, яких можна замінити». За його словами, необхідно включити в число санкцій ті, що обмежують доступ близьких друзів Путіна до міжнародних ринків, забороняють подорожі, висувають вимогу прозорості щодо їхніх джерел збагачення.
Американський дипломат Річард Хаас написав у Twitter, що «рішення вислати російських «дипломатів» менш ніж оптимальне/креативне, адже призведе до аналогічної відповіді Москви». Він також підтримує ідею «асиметричної відповіді» — запровадження «цільових економічних санкцій і санкцій на здійснення подорожей, збільшення публічної дипломатії проти Путіна, так щоб ціну в основному було покладено на Росію».
«Це був найгучніший докір Кремлю з часів виключення Росії з G8 у відповідь на вторгнення та анексію Криму», — пише Politico. «Об’єднаний Захід показав, що ситий агресією та відмовою Москви дати відповідь, не чекаючи на заключний доказ винуватості Росії в атаці за допомогою нервового газу 4 березня, внаслідок чого колишній російський подвійний агент Сергій Скрипаль та його донька Юлія тяжко постраждали», — йдеться в статті.
«НАША КРАЇНА, ЯК НІХТО, РОЗУМІЄ СИТУАЦІЮ, ЩО СКЛАЛАСЯ В СОЛСБЕРІ»
Мар’яна БЕЦА, речниця МЗС України:
— Рішення щодо вислання російських дипломатів у зв’язку з безпрецедентною хімічною атакою в Солсбері в координації з нашими європейськими і трансатлантичними партнерами було абсолютно свідоме. Воно мало на меті показати РФ, яка розуміє лише силу, а не силу права, що міжнародне співтовариство єдине не тільки в засудженні та символічних актах і жестах, а в конкретних діях. Такі заходи — інструмент тиску на РФ, для того, щоб вона повернулася в міжнародне правове поле.
Викликаний тимчасово повірений РФ в Україні, якому було вручено ноту протесту й оголошено 13 дипломатичних агентів персонами нон грата, як таких, що проводили діяльність, несумісну з консульською та дипломатичною, тобто фактично вони були і є представниками спецслужб РФ. Протягом 48 годин вони мають покинути територію України. Наша країна, як ніхто, розуміє ситуацію, що склалася в Солсбері, що це акт агресії Росії не тільки проти Британії, а взагалі проти цінностей, принципів і всього цивілізованого світу. Ми пережили незаконну окупацію та анексію, триває гібридна війна на Донбасі. Тому вважаємо, що тиск на РФ має бути консолідований, єдиний і потужний. Наступна мета — посилити санкційний тиск, як персональний, так і секторальний щодо Росії.
Я би не хотіла спекулювати щодо можливих дій РФ у відповідь. Ми бачимо безпрецедентне вислання російських дипломатів по всьому світу. Складно спрогнозувати, якими будуть дії РФ. Не можна виключати, що це будуть дзеркальні дії, і не можна виключати, що це буде асиметрична відповідь, наприклад загострення ситуації на Донбасі. Якщо дії будуть дзеркального характеру, це зашкодить нам у плані захисту українців в РФ і, зокрема, політв’язнів. Разом з тим, ми сподіваємося, що кількість консулів, які залишилися, дозволятиме здійснювати належний захист. Певна річ, навантаження на них збільшиться. Але, крім посольства в Москві, у нас є ще кілька генконсульств, тому сподіваюся, що наші консули продовжать так само патріотично й ефективно виконувати свої функції із захисту наших громадян.
Разом з тим, варто відзначити, що ще на початку незаконної окупації та агресії РФ ми відкликали нашого посла, так само Росія відкликала свого посла на території України. Ми знизили рівень дипломатичних представництв. Там майже не залишилося дипломатів: здебільшого, працюють консули і декілька рядових дипломатів, які здійснюють загальну координацію та роботу, але лінія дипломатичного співробітництва фактично заморожена і не існує, є тільки консульська, за якою працюємо з Росією щодо наших політв’язнів.
«ЦЕ ЩЕ НЕ ОСТАННІЙ АКОРД»
Володимир ОГРИЗКО, екс-міністр закордонних справ України:
— Це безпрецедентний випадок в історії сучасної дипломатії. За останніх 30 — 35 років я такого не спостерігав. Були певні дії, пов’язані з двосторонніми проблемами, але щоб це був скоординований дипломатичний та політичний демарш з боку такої кількості країн і щоб була така кількість висланих шпигунів, то такого не було, і думаю, це справді увійде в історію сучасної дипломатії, і не тільки.
Для Росії це означає, що їй показано ще не зовсім червону, але вже помаранчеву карту. Тому що дії, які сьогодні робить РФ за кордоном, справді є більш неприйнятними для світового співтовариства. Дуже добре, що цей дуже чіткий і ясний меседж зараз надіслано. На жаль, формальна реакція Кремля залишилась такою, як це було в совкові часи: нічого не знаємо, ви самі винні і тому подібне. Але думаю, там є досить людей, які здатні проаналізувати те, що відбувається, і зробити з цього висновки.
Це важливий крок і, мабуть, не останній. Поки що Росію не повернули на круги своя, тобто до тієї ситуації, яка була до лютого-березня 2014 року, вона не повернула захопленого Криму, не припинила війну Донбасі, продовжує втручатися в Сирію, в демократичні процеси в країнах Європи й Америки. Безумовно, це ще не останній акорд, але для Москви він є вже дуже-дуже серйозним попередженням.
Щодо рішення України вислати дипломатів, то воно абсолютно правильне. Адже ні дипломати, ні консули реально не можуть допомогти нашим військовополоненим і політв’язням, навіть якби дуже хотіли, бо все залежить від волі Кремля в тій чи іншій ситуації. Тому розмови про те, що там усі залишилися напризволяще, нагадують казки невтаємничених людей, які не розуміють, як функціонує дипломатична або консульська служба.
Ми вчинили вірно ще й з тієї причини, що залишатися осторонь спільної позиції західних партнерів, які нас підтримують, було би просто політично самовбивчим. Я дуже радий, що навіть після заяв деяких наших політиків, що це робити не потрібно, політичне керівництво все-таки ухвалило правильне рішення.