Російський документальний фільм «Варшавський пакт» про події Празької весни 1968 року викликав обурення в Чеській Республіці та Словаччині. У ньому виправдовується введення військ країн-учасниць Варшавського договору до Чехословаччини, хоча насправді це, як відомо всім, був акт агресії.
Реагуючи на таке кричуще перекручення подій у Празі, міністр закордонних справ Чехії Любомир Заоралек викликав посла РФ в Чеській Республіці для дачі роз’яснень. «Міністр поставив запитання, чому після стількох років, протягом яких за цю окупацію вибачилися не лише представники СРСР, а й влада сучасної Росії, стала можливою поява такого документального фільму на російському державному телебаченні», — сказала в інтерв’ю «Радіо Свобода» Міхаела Лагроньова.
Тим часом у заяві МЗС Словаччини наголошується: «Показ документального фільму, який намагається переписати історію та сфальшувати факти про настільки темну главу нашого минулого, завдає шкоди російсько-словацьким відносинам».
У цьому контексті дуже влучною є оцінка того, що зараз відбувається у відносинах між Росією та колишніми країнами соціалістичного табору, депутата законодавчих зборів Санкт-Петербурга Бориса Вишневського. «Зрозуміти їх обурення можна — воно абсолютно справедливе. Але невже вони думали, що підтримка Путіна і виступи проти санкцій ЄС, введених проти російських чиновників і російських компаній після анексії Криму та інтервенції в Україну, гарантують їх від подібних кроків «старшого брата»? Забули, що радянська влада ніколи не відрізнялася повагою до сателітів? Ось і отримали за принципом: «Жодна добра справа не залишається безкарною», — зазначає він у своєму блозі на «Эхо Москвы».
«День» попросив прокоментувати реакцію чеської влади та суспільства на фільм політичного оглядача газети «Лідове новіни» Даніела КАЙЗЕРА:
— Для Чехії незвично реагувати на подібні інциденти. У минулому чеська сторона ніколи не відповідала на те, що демонструється по зарубіжному телебаченню.
Фактично цим фільмом росіяни намагаються переписати історію й при цьому вирішити свої справи. Але в даному випадку цей фільм відіграв погану службу Росії. Ця стрічка ще більше розізлила чехів проти росіян. Такі речі також послаблюють всередині країни позиції президента Чехії Мілоша Земана, який має проросійські погляди.
Проросійські настрої спостерігаються в Комуністичній партії Чехії та Моравії. Їхнє офіційне бачення історії таке: радянське вторгнення 1968-го було трагічною помилкою. Хоча я не думаю, що насправді вони вірять у це. Однак комуністи мають симпатії до Росії. У цих людей немає необхідності переглядати те, що вони думають про нинішній путінський режим.
Разом із тим, я не бачу серйозної загрози від цих фільмів для чеського чи будь-якого іншого європейського суспільства. Гадаю, вони більш небезпечні для... російської молоді, яка не має можливості добре вивчити історію.