Парламентські вибори, що відбулися минулого понеділка в Канаді, є особливими з багатьох причин. По-перше, вони проходили вперше після змін до законодавства країни, згідно з якими загальні вибори відбуватимуться у країні через чотири року у третій понеділок жовтня. Це можна вважати наближенням до американської моделі, згідно з якою президентські вибори у США проводяться в перший вівторок листопада в рік, діління числа-позначення якого на чотири не має залишку. По-друге, вперше в історії країни перемогу на виборах здобула партія, яка займала третє місце і до того ж встановила своєрідний рекорд. Очолювана Джастіним Трюдо Ліберальна партія з 34 місць піднялась до майже 190, що забезпечує більшість у 338-містному парламенті. А друге і третє місяця зайняли Консервативна партія і Народно-демократична партія (НДП) відповідно з 101 і 39 мандатами. І по-третє, вперше в канадській історії народжена в офіційній резиденції прем’єра 24 Сассекс Драйв людина повертається туди в якості керівника уряду. А Джастін Трюдо народився саме там на Різдво 43 роки тому і прожив майже 12 років, коли його батько П’єр Трюдо очолював уряд.
І в четверте, 43-річному Трюдо допомогло те, що він скористався гаслом Барака Обами «Надія і зміни» перефразувавши його в «Справжні зміни». І справді це спрацювало, бо під час опитування 70% канадійців сказали, що настав час для змін. Фотогєнічний Трюдо часто збирав величезні мітинги, чим викликав порівняння з династією Кеннеді та виборчими кампаніями Обами.
І звертаючись до своїх прихильників після визнання лідером консерваторів Стівеном Гарпером поразки, Трюдо сказав: канадійці послали сьогодні чіткий месидж — настав час для змін». Ми побороли страх надією, ми побороли цинізм важкою працею. І понад усе, ми перемогли ідею, що канадійці можуть задовольнитися меншим». А на свой сторінці Twitter новообраний прем’єр написав одне слово англійською та французькою мовами: «Готовий». Треба нагадати, що під час передвиборчої кампанії Стівен Гарпер перефразував ім’я Джастіна, яке пишеться Justin, в Just not ready, яке перекладається «Ще не готовий».
Що стосується політичної кар’єри Джастина Трюдо, то вона справді коротка, але яскрава. Колишнього учителя та інструктора зі сноубордингу у 2008 році вперше було обрано до парламенту від Ліберальної партії і переобрано в 2011 році. Уже тоді в ньому бачили майбутнього лідера, але він відмовлявся від боротьби за пост керівника партії. Зрештою в 2012 році він погодився змагатися за посаду лідера партії. Під час кампанії його критикували за недосвідченість і брак політичної позиції, що практично було використано і під час нинішньої парламентської кампанії, але він з величезною перевагою здобув перемогу на партійних виборах у 2013 році.
ЯКІ «РЕАЛЬНІ ЗМІНИ» ПРОПОНУЄ НОВИЙ ПРЕМ’ЄР?
Перш за все, Трюдо просуватиме рішення про збільшення податків для канадських громадян з доходом понад 200 тис. доларів на рік, а також знизить податки для середнього класу. По-друге, він пообіцяв у разі обрання працювати над тим, як правильно легалізувати марихуану. Він також хоче подвоїти державні витрати на інфраструктуру, що спричинить «скромний короткостроковий дефіцит» для країни в інтересах прискорення росту економіки.
«МОЖЛИВО, ОДНОГО З НОВООБРАНИХ ЧЛЕНІВ ПАРЛАМЕНТУ УКРАЇНСЬКОГО ПОХОДЖЕННЯ, ПРИЗНАЧАТЬ В КАБІНЕТ МІНІСТРІВ»
Iгор БАРДИН, юрист, директор Канадсько-української парламентської програми, Торонто:
«Люди сказали своє слово і вони завжди праві. Сьогодні ввечері канадці обрали Ліберальний уряд, який матиме більшість у парламенті. Я вітаю нового прем’єр-міністра Джастіна Трюдо і бажаю йому успіхів». Такими були перші слова екс-прем’єр-міністра Стівена Гарпера після визнання поразки на виборах. Невдовзі він пішов у відставку з посади лідера Консервативної партії Канади.
Передача влади від консерваторів і приведення до присяги нового уряду на чолі з Джастіним Трюдо буде завершена протягом 2 тижнів.
Ідучи на вибори 19 жовтня, консерватори мали уряд з явною більшістю мандатів у парламенті. Нова демократична партія (соціалістична партія Канади) представляла собою офіційну опозицію, Ліберальна партія знаходилась на третьому місці з лише 34 депутатами у парламенті.
Після цих виборів Ліберальна партія отримала 187 місць у парламенті і політичні експерти називають її перемогу захоплюючою, а новий прем’єр-міністр Трюдо став першим сином колишнього прем’єр-міністра, якого було обрана на таку високу посаду в Канаді.
У Торонто три кандидати Ліберальної партії було обрано до парламенту. Це Христя Фріланд, Борис Вжесневський і Юлія Дзерович. Усі вони троє мають українське походження.
З приходом до влади Ліберальної партії на чолі з Джастіним Трюдо, підтримка Канадою України залишатиметься такою сильною, як в часи консервативного уряду Стівена Гарпера. Існує сподівання, що, принаймні, одного з новообраних членів парламенту українського походження, буде призначено в Кабінет міністрів.
«СПОДІВАЄМОСЯ, ЩО УКРАЇНСЬКИЙ ГОЛОС У ЛІБЕРАЛЬНІЙ ПАРТІЇ БУДЕ ЧУТНО ТАК САМО ПОТУЖНО, ЯК РАНІШЕ ЙОГО ЧУЛИ У КОНСЕРВАТИВНІЙ»
Андрій ШЕВЧЕНКО, призначений на посаду посла України в Канаді, Київ:
— По-перше, ми очікуємо, що з новим парламентом і новим Урядом Канада буде настільки потужним стратегічним партнером для України, яким вона була раніше. Всі три ключові партії, які змагались на виборах, вони чітко заявляли про підтримку України під час виборчої кампанії і я думаю, що нам залишається сподіватись, що так буде і в майбутньому.
Що стосується уряду Гарпера, то сьогодні, думаю, той момент, коли ми як країна можемо сказати: спасибі прем’єр-міністру, чиї повноваження закінчується, за його дуже вагому підтримку Україні. Мені здається, що за всі ці роки були напрацьовані дуже сильні механізми такої підтримки. І Канада була країною, яка часто першою протягувала руки допомоги нам упродовж останніх двох років.
До нового уряду у нас побажання одне, щоб усі існуючі напрацювання зміцнилися і скрізь, де ми можемо ще покращити чи посилити нашу співпрацю, щоб це було зроблено.
Під час виборчої виборної кампанії майбутній прем’єр-міністр Трюдо говорив про те, що він хотів би подумати про нові інструменти економічної допомоги Україні. А це означає, що у нас можуть бути хороші можливості у цьому сенсі. Нагадаю, що ми зовсім недавно підписали угоду про Зону вільної торгівлі з Канадою. Мені здається, що зараз настав час наповнювати цей документ реальними проектами.
— Ви, мабуть, знаєте, що канадійці українського походження висловлювались на підтримку Гарпера і побоювались, що політика лібералів може бути менш проукраїнською. Що ви скажете на це?
— Я чув про побоювання, що уряд лібералів може виявитись слабшим, чим м’якшим щодо протидії Росії і в частині санкцій. Мені здається, що є цілком вірогідним, що ці побоювання лише побоюваннями залишаться. Я думаю, що нам над цим треба працювати. Це новий уряд і, звичайно, двосторонні стосунки багато у чому доведеться вибудовувати з чистого аркуша. І тут є чисто людські контакти і якісь інші механізми співпраці, але при всьому цьому я не бачу жодних причин, чому Україна не повинна упускати ці напрацювання, які у нас були з урядом Гарпера.
Я додам, що серед лібералів є потужне українське лобі. Сюди достатньо додати Христю Фріланд, легендарна журналіста, політик українського походження, багаторічний друг України. Вона помітна фігура в цій партії. Ми сподіваємось, що український голос у Ліберальній партії буде чутно так само потужно, як раніше його чули у Консервативній партії.
Я стежу за повідомленнями своїх канадських друзів і вже є, щонайменше, сім прізвищ нових депутатів українського походження, які проходять у парламент. Канада так влаштована, що в її політиці український чинник завжди присутній і цей голос завжди є.
Слід зазначити, що тема України в цій виборчій кампанії була важливою, але не ключовою. У першу чергу, Канада вирішувала свої внутрішні питання. І це була цікава кампанія. Вона була осмисленою, аргументованою. Це було справжнім змаганням платформ, різних підходів. Мені здається, що ця кампанія повинна дати країні можливість для осмисленого руху вперед.
На мою думку, ключова лінія змагання була на предмет змін або незмін. І в цьому сенсі перемога Трюдо означає зміни. Думаю, що Канада віддасть належне Гарперу і його команді, яка керувала країною, починаючи з 2006 року. Але дев’ять років, навіть для країни, у якій справи йдуть добре, такий час є дуже великим терміном.
Що стосується особливостей цієї кампанії. Вважається, що це була рекордно довга кампанія. По-друге, багато хто відзначав, що ця кампанія стала багато в чому схожа на дуже гучні яскраві і ефектні виборчі заходи американської кампанії з дуже великою телевізійною присутністю і масовою складовою.
В кампанії Трюдо були нестандартні рішення. Одне з них полягало в тому, що керівник виборчої кампанії і близький товариш Трюдо Джеральд Баттс супроводжував фактично всю кампанію майбутнього прем’єр-міністра. Це відходження від стандартної практики, зазвичай керівник виборчої кампанії сидить у штабі, у той час як кандидат їздить по країні.
Тут ліберали вчинили нестандартно і всі оглядачі відзначали, що Трюдо провів дуже потужну кампанію з особливо сильним фінішем, який дозволив лібералам зробити цей ривок наприкінці.
Хочу привітати канадців з вибором і побажати їм того, чого собі бажаємо на кожних виборах, щоб наділені відповідальністю політики змогли пронести якомога найкращий результат своєму народу, якнайкраще служити своїм людям. Ми при цьому будемо тримати за них кулаки.
УКРАЇНСЬКА ДІАСПОРА ПІДТРИМУВАЛА… ГАРПЕРА
У Норильську під час офіційного візиту до СРСР батько Джастіна Трудо, тоді — прем’єр, хвалив розвиток радянського Сибіру, як взірцевий приклад для розвитку північних територій Канади
Несподівані результати парламентських виборів у Канаді призвели до програшу консервативного уряду Стівена Гарпера та обрання лівоцентристсько спрямовану партію так званих лібералів, яку очолює 43-річний Джастін Трудо.
Більшість українців у Канаді підтримували прем’єр-міністра Стівена Гарпера, який мав чітку антипутінську політику та яскраво захищав позицію України на міжнародних форумах.
Протягом 10-річної влади Консервативної партії уряд Гарпера займав політичні позиції, які посилювали інтереси української громади та принесли чимало користі нашій громаді.
• Ухвалено Акт про заснування Дня Пам'яті Українського Голодомору і Геноциду ("Holodomor" Memorial Day), що офіційно визнав Голодомор в Україні у 1932 – 1933 рр. актом геноциду проти українського народу.
• Прем'єр-міністр Стівен Гарпер мав чотири офіційні візити в Україну. В жовтні 2010 р. під час зустрічі з тодішнім президентом Януковичем, Гарпер публічно висловив необхідність захистити людські права, демократичний розвиток та проведення вільних і справедливих виборів в Україні. Канада постійно доправляла спостерігачів на президентські та парламентські вибори.
• Уряд Стівена Гарпера заснував «Канадський Фонд визнання інтернування років Першої світoвої війни» (Canadian First World War Internment Recognition Fund)» Це кульмінація багаторічних зусиль української громади, спрямованих на визнання несправедливого інтернування українців та інших етнічних груп із 1914 по 1920 рр.
• Після нелегальної анексії Криму Гарпер був головним промоутером виключення Росії з G8.
• Уряд Гарпера впровадив жорсткі санкції проти російських бізнесменів та політиків унаслідок чого щодо кількох консервативних парламентарів Кремлем було запроваджено заборону на в’їзд в Росію.
• Консервативний уряд Гарпера доправив в Україну три літаки з нелетальною військовою допомогою; направив військових для тренування Збройних сил України; передав три військово-польові госпіталі; ввів у дію договір щодо створення зони вільної торгівлі між Канадою та Україною
Для українців також важливим був той факт, що прем’єр-міністр Канади підтримав ініціативу щодо побудови в столиці Канади пам’ятника жертвам комунізму (Tribute to Liberty Monument).
Консервативний уряд також прихильно ставився до вступу України в НАТО.
На жаль, ці принципові заслуги на користь українців, не були достатньо потужними, щоб захистити Гарпера від фінансового скандалу навколо деяких консервативних сенаторів, призначених Гарпером до сенату.
Хоча судові процеси зрештою довели, що Гарпер не був безпосередньо пов’язаний з порушенням законів, однак протягом виборчої кампанії представники опозиційних політичних партій продовжували переслідувати Гарпера в ЗМІ.
Коли в серпні Гарпер заявив про проведення виборів, оголосивши найдовшу передвиборчу кампанію в історії Канади, ніхто не передбачав, що 19 жовтня лідера третьої за кількістю мандатів у парламенті Ліберальної партії Джастіна Трюдо буде обрано новим прем’єр-міністром Канади поважною парламентською більшістю.
Зараз неможливо передбачити, яку політику провадитиме Джастін Трудо щодо України та Росії. Його батько П’єр Трудо служив прем’єр-міністром Канади у 1968 – 1979 та 1980 – 1984 роках і часто вважав себе «модерним марксистом». Перебуваючи в Норильську під час офіційного візиту до СССР П’єр Трудо хвалив розвиток радянського Сибіру, як взірцевий приклад для розвитку північних територій Канади, незважаючи на те що Норильськ було побудовано на кістках політв’язнів сталінського ГУЛАГу.
Останнім часом українці доволі скептично ставилися до закордонної політики Ліберальної партії. Напередодні нелегальної анексії Криму Росія вручила колишньому ліберальному прем’єр-міністру Канади Жану Кретьєну орден «Дружби з російським народом». За кілька тижнів Кретьєн поїхав до Москви на таємну зустріч із Путіним. Розмова між двома лідерами залишилася засекреченою по сьогодні. Однак Кретьєн почав агітувати на підтримку Джастіна Трюдо, а останні тижні кампанії у ЗМІ явно критикував антипутінську позицію Гарпера, як «неконструктивну» політику.
Хочемо вірити, що сильна та принципова позиція українських громадських організацій, таких як Рада українських державницьких організацій світу, Конгрес українців Канади, Ліга українців Канади та інших неурядових організацій, разом із невеликою групою депутатів українського походження не дозволять новому уряду Канади послабити закордонну політику, що впродовж десятиліть була спрямована на підтримку євроатлантичної інтеграції України та захист її незалежності, демократії та територіальної цілісності.
Леся ШИМКО, голова Ліги українок Канади, основоположник Канадсько-українського парламентського центру