У понеділок увечері новообраний президент США Дональд Трамп провів телефонні розмови з головою КНР Сі Цзіньпінем та президентом Росії Володимиром Путіним. Зокрема, у спілкуванні з китайським лідером він наголосив, що обидві країни повинні мати «найміцніші відносини». У свою чергу Сі сказав Трампу: «Факти свідчать, що співпраця — єдиний правильний вибір» для Сполучених Штатів і Китаю.
Втім, більше уваги ЗМІ приділили розмові Трампа з Путіним. «Під час розмови Путін і Трамп не лише зійшлися в оцінці нинішнього вкрай незадовільного стану російсько-американських відносин, а й висловилися за активну спільну роботу з їх нормалізації і виведенню у русло конструктивної взаємодії з якомога ширшого кола питань. Підкреслено, зокрема, важливість створення надійної основи двосторонніх зв’язків шляхом розвитку їх торговельно-економічного компонента», — йдеться в повідомленні прес-служби президента РФ. Окрім того, в повідомленні наголошується, що «Путін і Трамп поділяють думку про необхідність об’єднання зусиль у боротьбі зі спільним ворогом номер один — міжнародним тероризмом і екстремізмом. У цьому ключі обговорювались і питання врегулювання кризи у Сирії».
Також зазначається, що сторони домовились продовжити контакти по телефону і в перспективі спланувати особисту зустріч.
Тим часом, як повідомляє The Washington Post, у заяві, яку підготував офіс Трампа, говориться, що Путін зателефонував, щоб «передати привітання з перемогою» і що сторони обговорили «широкий спектр питань, включаючи загрози і виклики, які стоять перед США і Росією, стратегічні, економічні проблеми та історичні відносини між обома країнами, яким понад 200 років.
Хоча в цій заяві не згадується про Сирію чи інші конкретні питання, але в ній відзначається, що Трамп сказав Путіну, що він дуже зацікавлений «у міцних і тривалих відносинах з Росією та російським народом».
Тим часом деякі експерти починають робити припущення, що Трамп і Путін можуть сподобатись один одному. «Трамп — американський яструб, а Путін являє собою російський варіант такої політичної поведінки. У Трампа є ділові інтереси в Росії, і Путін це підтримає. До того ж Трампу може сподобатись відкритість, прямота і наполегливість російського лідера», пише оглядач журналу Foreign Policy Абдулл Раф.
Однак добрі особисті відносини між американськими і російськими лідерами не гарантують добрих відносин між країнами. Прикладом цього є те, що Джордж Буш-молодший і Володимир Путін мали добрі особисті відносини і симпатизували один одному, але відносини між США і Росією в останні роки адміністрації Буша різко погіршились.
Головний редактор журналу «Росія в глобальній політиці» Федір Лук’янов, зазначивши в інтерв’ю програмі «Познер», що погіршення відносин між країнами ніяк не вплинуло на особисті стосунки, висловив упевненість, що у відносинах Трампа і Путіна з’явиться «хімія».
«У ВІДНОСИНАХ З ПУТІНИМ ПОТРІБНА КОМАНДА, ЯКА ГОТОВА ОДРАЗУ «ВЗЯТИСЯ ЗА СПРАВУ»
Адріан КАРАТНИЦЬКИЙ, старший науковий співпробітник Атлантичної Ради США, Myrmidon Group, LLc, Вашингтон:
— Новообраний президент Трамп не може вести переговори з Путіним прямо зараз, оскільки президент Обама залишається главою держави до 20 січня наступного року. Істинна природа його переговорів з Путіним буде формуватися командою його ключових радників і чиновників у його кабінеті. Сигнали на цей рахунок поки що незрозумілі. Трамп є яструбом, який призведе до переозброєння США, але, як він буде використовувати цю силу, ще належить з’ясувати. На мій погляд, Путін не буде демонструвати конструктивність щодо України, і тому, я вважаю, що не буде ніякого простору для глибокого поліпшення відносин з Росією.
Щоправда, мене сьогодні більше турбує те, що Трамп розглядає недосвідченого Руді Джуліані на посаду Державного секретаря. Також існують припущення, що Джефф Сешнс обійме посаду міністра оборони. На мою думку, у стосунках з Путіним Альянсу НАТО і Україні потрібна команда, яка готова одразу «взятися за справу». А Джуліані в липні цього року сказав наступне про Путіна: «На мою думку, Трамп намагається сказати, що з Володимиром Путіним можна домовитися. Путін для мене є вбивцею, але він не божевільний вбивця... Путін є типовим автократом... Я не сумніваюся, що він наказував вбивати по всьому світу. Але він також є людиною, з якою можна домовлятися, тому що він не зійшов з розуму». Я боюся, що Джуліані не готовий до такого завдання, що також призведе до збільшення впливу генерала Флінна, який має проросійські симпатії. І якщо підсумувати, то у розмові Трампа з Путіним не було нічого незвичайного у формулюваннях, які були загальним і приємним обміном люб’язностей.
«ДЛЯ США ЗАЛИШАЄТЬСЯ НЕВИГІДНИМ БУДЬ-ЯКИЙ РОЗМІН СИРІЙСЬКОГО ВРЕГУЛЮВАННЯ НА ПІДТРИМКУ УКРАЇНИ»
Микола КАПІТОНЕНКО, виконавчий директор Центру дослідження міжнародних відносин, Київ:
— Підстав для паніки поки немає. Телефонна розмова Трампа з Путіним — це протокольна подія. Те, в якому стані сьогодні американсько-російські відносини, очевидно для кожного, а більшість добре розуміє, чим це викликано. На мій погляд, головний сигнал — це тероризм і Сирія. Згадавши про цю проблему, Трамп дав зрозуміти, що російська позиція в цьому питанні матиме для нього значення. У той же час, як і раніше, для США залишається невигідним будь-який розмін сирійського врегулювання на підтримку України. Коментарі, які новообраний американський Президент уже дав протягом останнього тижня, так само, як і плановані кадрові призначення, не обіцяють Кремлю райдужних перспектив. За Обами Путін сподівався на Ялту-2 — своєрідний великий договір з Білим домом і розділ сфер впливу. Ці надії не виправдалися, американський президент старанно уникав зустрічей з російським і при цьому залишався прибічником обережних кроків у російському напрямку. За Трампа Путін ризикує зустрітися з прагматичнішим і менш передбачуваним підходом.
«…ОБРАНИЙ ВІЦЕ-ПРЕЗИДЕНТ ПЕНС ДОБРЕ РОЗУМІЄ ПРОБЛЕМИ КРЕМЛІВСЬКОГО РЕВІЗІОНІЗМУ»
Джон ГЕРБСТ, голова Євразійського центру Діну Патричі в Американській Раді, екс-посол США в Україні, Вашингтон:
Важко сказати, якою буде політика адміністрації Трампа щодо України і Росії. Звичайно, Трамп говорив деякі наївні речі під час кампанії; і в його вчорашній розмові з Путіним, здається, наголос було зроблено на співпрацю, незважаючи на тривожну кремлівську політику щодо України та Сирії. З іншого боку, обраний віце-президент Пенс добре розуміє проблеми кремлівського ревізіонізму, як і більшість політиків, які можуть обійняти керівні посади у сфері державної безпеки.