У Сполучених Штатах Америки дедалі більше поширюються чутки про можливу участь віце-президента Джозефа Байдена у президентських перегонах. Якщо раніше про це писали американські ЗМІ, то позавчора уже в Адміністрації Обами не виключили такого варіанта перебігу подій. Зокрема, в інтерв’ю FOX News прес-секретар президента США Джош Ернест визнав, що Байден «дав зрозуміти, що розглядає це питання». За його словами, раніше віце-президент заявляв про те, що оголосить про своє рішення балотуватися на пост президента США до кінця літа.
Відповідаючи на запитання, що думає з цього приводу Барак Обама, Ернст сказав: «Президент хоче, щоб виборці-демократи вирішили, кого вони хочуть номінувати в кандидати. Він вважає, що духовна боротьба відповідатиме найкращим інтересам нашої партії й також нашої країни».
Нагадаємо, наразі головним кандидатом на участь у президентських перегонах від Демократичної партії є колишня перша леді країни та екс-держсекретар США Гілларі Клінтон.
Байден раніше двічі заявляв про свій намір брати участь у боротьбі за пост президента США в 1988 і 2008 роках, але не ставав кандидатом від партії.
ЗМІ пишуть, що Байден давно мріяв стати президентом. І ймовірно, він таки вирішить дослухатись до прохання свого сина Бо, котрий перед смертю закликав батька взяти участь у президентських виборах.
Аналітики зазначають, що Гілларі Клінтон, попри величезні переваги, підтримку партії, наявність персоналу, ніяк не може щиро увійти в контакт з виборцями. Відтак навіть у середовищі демократів її кандидатуру називають «сумною».
Тим часом Байден відомий своєю відвертістю, за яку його люблять виборці й через яку він потрапляв у різні неприємні ситуації за свої часом образливі коментарі.
«Нарешті Байден може встрибнути у перегони, тоді як Гілларі майже щодня шкутильгає. Байден гідний, розумний політик, який потрапляє в біду, як людина, котра говорить без упину!» — написав у Twitter медіа-магнат Руперт Мердок.
ДУМКИ ЕКСПЕРТІВ
Джон ГЕРБСТ, екс-посол США в Україні, член Американської Ради, Вашингтон:
— Протягом багатьох місяців Гілларі Клінтон була вірогідним кандидатом у президенти від Демократичної партії. Але їй завдало шкоди відкриття, що вдома вона використовувала приватний, несекретний обліковий запис електронної пошти для роботи в Держдепартаменті як держсекретар. Хоч про це відкриття почали говорити у червні, але це питання, як і раніше, є дражливим для неї. Опитування показують, що більшість американців вважають її ненадійною.
Тому такий перебіг подій, швидше за все, живить чутки про те, що віце-президент Байден розглядає участь у президентських перегонах. Можна з упевненістю сказати, що пан Байден не має того негативу, який переслідує пані Клінтон. Але вірно також і те, що він не зможе скористатися великою базою підтримки, яку має вона. Що ж до їхньої боротьби за висунення від Демократичної партії, то я вважаю, що це не буде легкою довгоочікуваною перемогою для пані Клінтон.
Коли ж вести мову про політику стосовно України і Росії, то обидва ці діячі мають чітке розуміння небезпек, пов’язаних з агресивною політикою Путіна. Вони реагуватимуть набагато сильніше, аніж це робить нинішня американська адміністрація.
Д-р Метью РОЖАНСЬКI, директор Iнституту Кеннана в міжнародному центрі науковців ім. Вудро Вільсона, Вашингтон:
— Якщо прямо зараз розглядати дані опитувань, то Гілларі істотно випереджає будь-кого з конкурентів. Зате участь Байдена в перегонах для Білого дому може мати як деякі переваги, так і недоліки. По-перше, існує ризик, що випадково він може сказати щось шкідливе для президента — це трапилося раніше!
По-друге, з огляду на це можливе відволікання для його співробітників і для інших у цій адміністрації, які будуть змушені обрати як одну сторону наразі між двома головними інсайдерами — Байден та Гілларі. Відповідно, це може розділити персонал адміністрації. Дехто піде у відставку, і це поглибить неефективність в останній період перебування президента при владі.
По-третє, перевага полягає в тому, що може піднести рівень важливості адміністрації, особливо якщо очевидним є те, що президент неявно схвалив участь Байдена у виборах.
Зрештою, плутанина у передвиборчій кампанії Демократичної партії наразі змусить республіканців витрачати більше часу і зусиль, щоб мати справу з багатьма потенційними кандидатами під час проведення загальних виборів, а не витрачати всі свої рекламні гроші, атакуючи Гілларі.