Останнім часом Великобританія перебуває у центрі пильної уваги світових медіа. Влітку минулого року у цій країні відбувся референдум щодо членства в ЄС, на якому досить несподівано, попри прогнози соціологів та експертів, мешканці туманного Альбіону вирішили вийти зі складу євроспільноти. Торік світові ЗМІ також широко висвітлювали «діамантовий» ювілей (90 років від дня народження) королеви Єлизавети.
А днями королева Великобританії відзначила «сапфіровий» ювілей — 65 років перебування на троні. Таким чином вона встановила новий рекорд після того, як у вересні 2015 року вже стала монархом, який найдовше править Сполученим Королівством.
Британський прем’єр-міністр Тереза Мей також привітала з ювілеєм королеву, назвавши її «справжнім натхненням для всіх нас»: «Сьогоднішній «сапфіровий» ювілей позначає ще один видатний рубіж для нашої видатної королеви. Я знаю, що нація сьогодні приєднається до мене у святкуванні та подяці за роки служіння Її Величності Королеви, які вона присвятила нашій країні і нашому добробуту».
Треба нагадати, що в 2011 році за весільною церемонією принца Вільяма і Кейт Міддлтон через теле- й онлайн-трансляцію слідкувала третина населення Землі — два мільярди людей.
До слова, імідж монаршої родини у Великобританії перебуває на високому рівні. Оглядачі вважають, що після смерті принцеси Діани показники довіри королеві та королівській родині були досить низькими, але монарша родина провела велику роботу, щоб змінити суспільну думку.
ПАМ’ЯТНИК КИЇВСЬКОМУ КНЯЗЮ ВОЛОДИМИРУ ВЕЛИКОМУ З НАПИСОМ «ПРАВИТЕЛЬ УКРАЇНИ» РОЗТАШОВАНИЙ В ЛОНДОНІ БІЛЯ СТАНЦІЇ МЕТРО «ГОЛЛАНД ПАРК», НЕПОДАЛІК УКРАЇНСЬКОГО КЛУБУ І УКРАЇНСЬКОГО ПОСОЛЬСТВА. ЙОГО БУЛО ВИГОТОВЛЕНО КОШТОМ УКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДИ ЗА ПРОЕКТОМ КАНАДСЬКОГО СКУЛЬПТОРА УКРАЇНСЬКОГО ПОХОДЖЕННЯ ЛЕО МОЛА (ЛЕОНІДА МОЛОДОЖАНИНА) І ВСТАНОВЛЕНО 29 ТРАВНЯ 1988 РОКУ ДО 1000-РІЧЧЯ ХРЕЩЕННЯ КИЇВСЬКОЇ РУСІ
Варто відзначити, що Великобританія — це одна з найстаріших у світі монархій, яка до того ж існує без конституції. При цьому саме перша неписана в Англії конституція — Велика Хартія вольностей — вважається першим юридичним документом, який заклав принципи верховенства права.
Країна з населенням понад 65 млн людей має загальний ВВП у 2,65 трлн доларів і посідає п’яте місце у загальносвітовому рейтингу.
Період з 1815 року по 1914 рік чимало істориків називають імперським. Британській імперії в цей час належало близько 26 млн квадратних кілометрів території (близько чверті сухопутної площі Землі) й у межах її володінь жило приблизно 400 млн людей (також близько чверті тогочасного населення планети). Після перемоги над Наполеоном у Британії не залишилося серйозного конкурента, крім Росії в Центральній Азії. Окрім того, вона повністю домінувала на морі та контролювала більшість морських торговельних шляхів. Цей період називають Pax Britannica. Окрім номінальної влади над колоніями, завдяки своєму впливові в світовій торгівлі Британія також контролювала економіку багатьох формально незалежних держав: країн Латинської Америки, Китаю, Сіаму.
У газеті Caledonian Mercury свого часу Британську імперію описували таким чином: «Над її територією ніколи не сідає сонце; перед тим як його вечірня заграва покине вершини Квебеку, ранкові промені вже освітлюють Порт-Джексон, і поринаючи у води Верхнього озера, водночас воно вже сходить над витоками Гангу».
Разом з тим честі Британської імперії дає те, що вона дозволила своїм колоніям мирно вийти зі свого складу і стати незалежними, але зв’язки між колишніми колоніями та митрополією залишаються і сьогодні у вигляді Співдружності Націй, до складу якої входить 52 держави.
12 ГРУДНЯ 2007 РОКУ. ЛОНДОН. БУКІНГЕМСЬКИЙ ПАЛАЦ. КОРОЛЕВА ЄЛИЗАВЕТА II ГОТУЄТЬСЯ ДО ЗАПИСУ РІЗДВЯНОЇ ПРОМОВИ, ЯКУ ТРАНСЛЮВАТИМУТЬ РІЗДВЯНОГО ВЕЧОРА
Зрозуміло, що багато хто в Україні стежив за «діамантовим» і «сапфіровим» ювілеями королеви, а також за весіллям принца Вільяма і Кейт Міддлтон.
Треба нагадати, що відносини між Україною та Великобританією мають досить глибоке коріння, яке сягає ще часів Київської Русі, коли донька князя Ярослава Мудрого Агата вийшла заміж за короля Англії Едварда Вигнанця. Крім того, у Лондоні височіє пам’ятник князю Володимиру.
Неодноразово на глибоких зв’язках між обома країнами наголошувала головний редактор «Дня» Лариса Івшина, пропонуючи Україні стати Британією слов’янського світу.
В інтерв’ю «Дню» посол Великобританії Джудіт Гоф погодилася з думкою, що Україна має віднайти для себе цю роль. «Зі свого боку Великобританія впродовж історії дуже успішно постійно віднаходила себе», — наголосила вона.
«День» звернувся до експертів з питанням, чим приваблює Великобританія українців, і які риси варто було б запозичити у цієї острівної країни.
ЯКІСТЬ ВЛАДНОЇ ЕЛІТИ
Володимир ВАСИЛЕНКО, юрист-міжнародник, екс-посол у Великобританії (1998—2002 рр.):
— Звичайно, Британія може бути одним із прикладів, як треба влаштовувати своє внутрішнє життя, як боротися з корупцією, як протистояти знищенню природи, руйнації історичної частини столиці та інших міст, як боротися з будівельною мафією, яка, незважаючи ні на що, заради заробітку руйнує все, будуючи потворні будинки і позбавляючи людей комфортних умов життя.
Справді, Сполучене Королівство не має писаної конституції, але дотримування традицій, звичаїв та виконання законів забезпечує нормальний рівень життя британців. В Україні проблема полягає в тому, що є Конституція, закони, але чинна влада не бажає їх виконувати. Тобто проблема не в наявності чи відсутності Конституції, а в якості владної еліти.
Королева як інститут монархічної влади має стародавню традицію. Цей інститут завжди слугував забезпеченню інтересів Британії як великої держави, об’єднував британців всередині країни.
Головне те, що королева Єлизавета і члени її родини не були замішані в жодних корупційних скандалах, вони не розкрадають державу і поводяться таким чином, що викликають повагу британців.
БРИТАНІЯ У ВСЬОМУ СВІТІ ТАКОЖ АСОЦІЮЄТЬСЯ З ШОТЛАНДСЬКОЮ ВОЛИНКОЮ, ЗВУК ЯКОЇ ПРОБУДЖУЄ СИЛУ ДУХУ У ВОЇНІВ І ЗАЛЯКУЄ ВОРОГІВ. БЕЗ ЦЬОГО ІНСТРУМЕНТА НЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ ЖОДНОГО УРОЧИСТОГО ЗАХОДУ. ВАЖЛИВУ РОЛЬ У ПОПУЛЯРИЗАЦІЇ ВОЛИНКИ ВІДІГРАВ МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ ДУХОВИХ ОРКЕСТРІВ EDINBURGH MILITARY TATTOO, ЯКИЙ ВІДБУВАЄТЬСЯ З 1947 РОКУ
Україна може стати Британією слов’янського світу, але поки що нею не є. Справа не в українській державності, а в низькій якості владної еліти. Інститут держави тут ні при чому. В Україні існують такі ж самі державні інститути, як і в інших країнах. Якщо порівнювати з Британією, то немає лише інституту королівської влади.
ПОЛІТИЧНИЙ ПАРТНЕР
Володимир ХАНДОГIЙ, президент Громадської організації «Українська асоціація зовнішньої політики», екс-посол у Великобританії (2010—2014 рр.):
— Великобританія завжди була нашим політичним партнером, підтримувала на шляху до європейської та євроатлантичної інтеграції. У нас були гарні двосторонні відносини. Британія також входить у п’ятірку найбільших інвесторів економіки України з числа європейських держав.
КРАЇНА УСПІХУ
Сергій СОЛОДКИЙ, перший заступник Iнституту світової політики, випускник Вестмінстерського університету (Лондон, Великобританія):
— Британія — це поєднання традиції і модернізму, консерватизму і революції. Британці задавали моду всьому світу на парламентаризм, на приватну власність, на повагу до ініціативи, на обмеження державного втручання.
Для мене особисто Британія — це своєрідне вікно у світ. Британська столиця — перетин різних культур, ідей, власне, в самому Лондоні на вулиці простіше зустріти представника будь-якої країни світу, аніж англійця.
Британія — це прогрес: і науковий, і політичний, і економічний. Що не новина про черговий винахід — то посилання на чергове дослідження одного з британських університетів.
Британія — це Велика Хартія вольностей, яка закладала початок новій політичній традиції; це кромвелівська революція, яка підштовхнула інші народи Європи до виборювання громадянських свобод; це також харизма вольового і проникливого Черчилля, який є взірцем для багатьох у всьому світі; це і королівська родина — можливо, найвідоміша з усіх королівських родин, що нині живуть.
Символи переповнюють Британію. Ця країна притягує увесь світ. Можливо, звучатиме дещо спекулятивно, але зроблю припущення: увесь світ був би іншим, якби не було Британії. Тому не дивно, що і українців манить країна на іншому боці континенту.
7 ЛЮТОГО 2017 РОКУ. ЛОНДОН. ОЛІМПІЙСЬКИЙ ПАРК ІМЕНІ КОРОЛЕВИ ЄЛИЗАВЕТИ II. ПРИНЦ ВІЛЬЯМ, ГЕРЦОГИНЯ КЕМБРИДЖСЬКА І ПРИНЦ ГАРРІ БЕРУТЬ УЧАСТЬ У ТРЕНУВАЛЬНОМУ ЗАБІГУ В РАМКАХ ПРОПАГУВАННЯ ДОБРОДІЙНОЇ КАМПАНІЇ HEADS TOGETHER, МЕТА ЯКОЇ — СОЦІАЛІЗАЦІЯ ЛЮДЕЙ З ПСИХОЛОГІЧНИМИ РОЗЛАДАМИ. У ТРЕНУВАННЯХ ВЗЯЛО УЧАСТЬ ПОНАД 150 БІГУНІВ, ЯКІ ЗБИРАЮТЬСЯ ПРОБІГТИ 23 КВІТНЯ У МАРАФОНІ НА ПІДТРИМКУ HEADS TOGETHER
Напевно, важко виокремити якусь одну причину зачарування далеким островом. Для одних українців (до цієї категорії належу і я) — це багатющий історичний спадок: цим і пояснюється, напевно, головний інтерес до країни.
Для менш чисельної публіки — імовірно, британське процвітання, стабільність, правосуддя. Тому, вочевидь, українські багатії скуповують лондонське майно; шукають справедливості зовсім не в української Феміди, а саме в британському суді.
Британія — це країна успіху. Успіх завжди приваблює. Прагнення до перемог, пошук рецептів успіхів — усе це також може спонукати українців вивчати Британію.
БАЖАННЯ БУТИ КОРИСНИМ СУСПІЛЬСТВУ
Сергій КОМIСАРЕНКО, перший Посол України у Великобританії (1992—1998 рр.):
— Загалом острівні країни особливі, але думаю, що Британія виділяється серед них. Це зумовлено певними особливостями цієї без перебільшення чудової країни. По-перше, вона має дуже цікаву історію, з якою ми знайомилися ще завдяки романам Вальтера Скотта. Ми з дитинства читали про шляхетних британських лицарів, про Робіна Гуда, Річарда Левове Серце, Короля Артура та лицарів круглого столу, про Хрестові походи.
По-друге, у британців є своєрідний менталітет і гумор та своєрідні традиції. Британія подарувала світу зараз найбільш популярну і поширену міжнародну мову спілкування. Водночас вони мають одну з найстаріших монархій у світі, якій понад тисячу років. При цьому британська монархія є дуже своєрідною і побудована на традиціях. Влада монарха нібито повністю обмежена, і він (чи вона) не втручається в дії уряду, але тільки так здається, бо насправді особистість монарха відіграє величезну роль у житті країни, він завжди присутній у повсякденному житті. Практично всі дії уряду відбуваються від імені монарха як глави держави і церкви. Президенти, прем’єр-міністри міняються, а монарх — це критерій стабільності в державі, зв’язок з її багатовіковою історією, джерело честі та справедливості. Сама Королева Єлизавета II, як і її батько Георг VI, є прикладом для наслідування. Мені пощастило спілкуватися з Королевою, і вона справляє незабутнє враження.
Часто запитують, які риси найбільш притаманні для британців. Думаю, що вони, як і всі народи, дуже різні — англійці, шотландці, валійці, ірландці та інші — за менталітетом, вихованням, освітою, релігією, соціальним походженням тощо, але є риси, які у них спільні і переважають. Під час роботи у Великобританії я це відчував. Це бажання бути корисним суспільству. Не стільки уряду чи державі, а саме — суспільству.
У Великобританії вкрай поширена доброчинність. Люди, які йдуть на пенсію, починають шукати можливість, яким чином вони можуть допомагати суспільству. Британців готують до служіння суспільству з дитинства. У Сполученому Королівстві дбають про свою національну еліту, виховують її. До речі, британське виховання теж досить цікаве. У нас у побуті популярним є вираз (як на мене, досить примітивний), що сир безкоштовним є тільки у мишоловці. У Британії безкоштовна добродійна допомога є загальною та популярною. Там з дитинства готують до служіння суспільству та цілеспрямовано виховують національну еліту і ретельно дбають про неї.
ПОЛІТИЧНА САМОСТІЙНІСТЬ
Андрій КУРКОВ, письменник, віце-президент Українського центру Міжнародного «ПЕН-клубу»:
— По-перше, українців приваблюють такі позитивні кліше — королева, законослухняність, почуття гумору, політична самостійність (в тому числі стосовно ЄС) і фунт, який дорожче долара і євро.
По-друге, українці знають англійську культуру краще, ніж культури Франції, Німеччини тощо. З другого боку, у Великобританії панує політична стабільність — як антипод українській політичній метушні.
По-третє, важливу роль відіграють такі світові кліше — Кембридж, Оксфорд, Ітон, а також стовідсотково незалежна і справедлива судова система.