Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Ця ініціатива з тріском провалиться»

Експерт — про намір маргінальної голландської групи заблокувати Асоціацію України з ЄС
31 липня, 2015 - 12:03
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

«Комітет громадян Євросоюзу», який представляють нідерландські активісти, почав збір підписів для проведення референдуму щодо Угоди про асоціацію з Україною. Мета — заблокувати інтенсифікацію співпраці Києва з Брюсселем. Це при тому, що парламент Нідерландів — верхня і нижня палати — вже ратифікували Угоду про асоціацію з Україною (7 квітня та 7 липня відповідно). Рішення про це було опубліковано в урядовій газеті 10 липня.

Як пише портал Euobserver, за новим законом, який набрав чинності в Нідерландах з 1 липня, громадяни можуть вимагати організації консультативного референдуму щодо будь-якого закону чи угоди.

Причина, чому «під прицілом» опинилася саме асоціація з Україною, така: блогери критично сприймають те, як ЄС вирішує конфлікт в Україні, а Договір про асоціацію — «провокативним, оскільки завдає шкоди нашій безпеці та добробуту, так само, як і українцям».

До 6 серпня організаторам потрібно зібрати 10 тисяч підписів, щоб подати попередню заявку на проведення всенародного голосування. Коли виборча рада Нідерландів опрацює цей запит, активістам знадобиться вже 300 тисяч підписів протягом наступних шести тижнів.

Проголосувати за референдум можна на блозі Geenstijl («Без стилю»). У Нідерландах цей сайт посідає 44 сходинку за популярністю, обійшовши портал із фільмами Netflix. Geenstijl відомий своїми саркастичними постами, а також здатністю згуртовувати людей на різні кампанії, продовжує Euobserver. Попри це, навіть сам блог визнає, що здобути 300 тисяч підписів «майже неможливо».

«День» звернувся до експерта Інституту Клінгендейл Кіса ХОМАНА (Гаага) з проханням прокоментувати цю ініціативу, а також імовірність проведення такого референдуму та його наслідки:

— Люди, які висунули цю ініціативу, виступають проти поширення Угоди про асоціацію на Україну. Це також може бути провокацією з боку Росії. Однак Москва і так вже провокує всю Європу. Гадаю, коли вона вдається до таких дій, це лише підкреслює те, що ми — на правильному шляху.

Я не думаю, що вдасться зібрати достатню кількість підписів для референдуму. Ця ініціатива з тріском провалиться.

Звідки походять такі «ідеї»? У ЄС є певні групи, яким не подобається ідея розширення Євросоюзу й, зокрема, включення до нього Молдови, Грузії та України. Ці люди думають, що Євросоюз не повинен розширятися, зважаючи на ситуацію в Греції, яка й так завдає шкоди Брюсселю. На їхню думку, входження України, Молдови та Грузії до ЄС ще збільшить його проблеми.

Однак я не вважаю, що уряд Нідерландів приділить якусь увагу цій ініціативі. До того ж він і так виступає проти цього, оскільки вже підписав Угоду про асоціацію з Україною.

Ця ініціативна група, яка перебуває в меншості і має маргінальний голос, ніяк не вплине на рішення Амстердама.

У свою чергу ми виступаємо за входження України до складу Європейського Союзу. Те ж саме стосується Молдови та Грузії.

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: