У вівторок президент США Дональд Трамп вперше виступив під час спільної сесії Конгресу з промовою «Про стан справ у країні». На події були присутні обидві партії — Республіканська та Демократична, а також так звані «мрійники» — люди, які потрапили до США ще дітьми.
ГОЛОВНІ ПУНКТИ ПРОМОВИ
По-перше, під час першої години промови Трамп говорив лише про питання внутрішньої політики США, такі як зниження податків, економіка, торгівля, імміграція.
По-друге, глава Білого дому закликав американців до єдності «в один народ і одну американську сім’ю».
По-третє, варто звернути увагу на те, що Дональд Трамп протягом промови, яка тривала годину двадцять хвилин, згадав Росію лише один раз. «По всьому світу ми зустрічаємося з режимами-ізгоями, терористичними угрупованнями та суперниками, як Китай і Росія, які кидають виклик нашим інтересам, економіці та цінностям. У протистоянні цим загрозам ми знаємо, що слабкість — це вірний шлях до конфлікту, а незрівнянна сила — вірний засіб нашого захисту», — сказав президент. При цьому він заявив, що потрібно «модернізувати й відновити ядерний потенціал у сподіванні ніколи не використовувати його, але зробити його настільки великим та потужним, щоб він стримав будь-які акти агресії».
По-четверте, Трамп анонсував програму модернізації інфраструктури, в яку будуть вкладені інвестиції вартістю в півтора трильйона доларів.
РЕАКЦІЇ
«Промова Трампа була на 80% святкуванням того, що він зробив, і на 20% — розмова про те, що він хотів би зробити», — йдеться в статті CNN.
Газета The Washington Post вийшла з редакційною статтею «Роз’єднуюча та оманлива промова про стан справ», де зазначено, що Трамп не згадав про багато з найбільших і довготермінових загроз, які стоять перед нацією, і, «на жаль, на ранок після довгої промови жодна з цих загроз не виглядатиме інакше».
«ПОСЛАННЯ СПРЯМОВАНО НА ВНУТРІШНЮ АВДИТОРІЮ»
Олександр ЦВЄТКОВ, американіст, професор Київського університету імені Бориса Грінченка:
— Як і очікувалося, президент Д. Трамп виступив з першим посланням до Конгресу щодо сучасного становища країни з об’єднавчими закликами до підтримки його політичного курсу, зробивши наголос, за його словами, на значних економічних досягненнях першого року діяльності адміністрації та амбітних планах майбутньої розбудови країни й суспільства на основі відродження і захисту традиційних американських цінностей. «Іти американським шляхом» закликав президент, пропонуючи, зокрема, запровадити економічний бум та нові робочі місця в країні завдяки цільовим податковим знижкам і направивши 1,5 трильйона доларів на будівництво доріг та поліпшення всієї інфраструктури.
Безумовно, це був важливий виступ для країни — проголошення внутрішнього курсу та порядку денного держави на 2018 рік і найближчу перспективу. Рівною мірою впадало в око по реакції в залі, що американський Конгрес, як відображення суспільства та суспільної думки в США, значно розділений у ставленні до політичних пріоритетів президента. Так, наріжною для законодавців-демократів і запрошеної ними на спільне засідання групи так званих «мрійників» (іммігрантів, які ще дітьми нелегально потрапили в США та яким наразі загрожує депортація) постає тема законодавчого збереження їхнього захисту, але суттєвого компромісу з цього питання вони не почули. І з окремих пріоритетів зовнішнього курсу американський Конгрес, загалом підтримуючи такі позиції, як посилення видатків на забезпечення безпеки, боротьби з тероризмом, просування ядерного стримування тощо, разом з тим залишається розмежованим щодо шляхів урегулювання іранської проблеми, ситуації на Близькому Сході чи навколо в’язниці Гуантанамо.
Послання в цілому містило більшу спрямованість і здійснення впливу на американську аудиторію. В цьому плані, безумовно, сильною стороною виступу президента США було звернення до окремих персональних історій пересічних американців та посадових осіб, які своїми діями ба навіть ціною життя показали гідний приклад захисту моральних і національних цінностей країни. Разом з тим, не можна не вбачати за цим і переслідування суто партійних інтересів.
Найбільша ставка республіканців у політичній боротьбі цього року — збереження контролю над Конгресом. Не дивно, що і промова президента, і вся його нинішня боротьба за більшу підтримку та популярність у країні значною мірою підпорядковані саме цій меті.
«ТОНАЛЬНІСТЬ ТРАМПА — ПОМІРКОВАНІСТЬ, ПОШУК КОНСЕНСУСУ ТА СПІВПРАЦІ»
Адріан КАРАТНИЦЬКИЙ, старший співробітник Атлантичної Ради США, керуючий партнер Myrmidon Group LLC.:
— Виголошене Трампом послання американському народу відображає тональність, яку він застосував у своєму виступі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, а саме поміркованість, пошук консенсусу та співпраці, з деяким поклонінням перед економічним націоналізмом.
Ми бачимо термідор у революції Трампа. Частково це є результатом падіння популярності в опитуваннях громадської думки і бажання Трампа відновити низький рівень підтримки. Частково це пов’язано з тим, що «революціонерів», подібних до Беннона та генерала Флінна, було видалено з його наближеного кола, і тепер Трамп оточений прагматиками з військовим та діловим досвідом.
Аналітики залюбки відзначають, що сьогодні існує два Трампи: один із них користується акаунтом у Twitter, а інший — телесуфлером. У своєму виступі перед Конгресом Трамп не відступав від письмового тексту, який відображав політику, сформовану його командою.
Здебільшого це була промова, орієнтована на внутрішню аудиторію і зосереджена на нових інфраструктурних проектах, більш обмеженій та розумнішій імміграційній політиці. У ній нагадувалось, що недавнє економічне зростання і зниження рівня безробіття є результатом його політики. Разом з тим у промові не було згадано про агресивну зовнішню та безпекову політику Росії та війну в Україна. Основна увага була зосереджена на Північній Кореї та Китаї, які становлять загрозу або є супротивниками.
Проте політика США щодо Росії перейшла до посилення санкцій і надання летальної зброї українським військовим. Завдяки провідній ролі Конгресу та колу радників Трампа ця політика виглядає безпечною і, ймовірно, протримається найближчими роками. Опитування свідчать про широке схвалення тону поміркованості, оптимізму і натяків Трампа, який більше прагне співпрацювати зі своїми союзниками в усьому світі й з обома сторонами вдома. Майже 70 відсотків американців, які слухали цю промову, оцінили її позитивно.
Іноді світ реагує на Трампа як на Twitter-президента, іноді — як на президента Сполучених Штатів. Минулої ночі ми почули виступ президента, а не Дональда Трампа, який часом помиляється і часом є погано поінформованим.
«США відновлюють свою силу та позиції у світі»
Валерій ЧАЛИЙ, посол України в США:
Перші враженнями від звернення Президента США Дональда Трампа до Конгресу та американського народу.
По формі: це ретельно підготовлений виступ; використання персональних історій американців, які, звісно, додають емоційності; очевидний досвід промовця в виступах перед великою аудиторією; бажання об‘єднати націю, а не роз‘єднувати; апелювання як до «простих» американців, так і до істеблішменту; мінімум імпровізацій; пафос присутній, але в допустимих рамках.
По суті: переважно внутрішні питання розвитку США. Із зовнішньополітичних і безпекових звернув увагу на наступні меседжі:
США відновлюють свою силу та позиції у світі;
основні загрози США походять від «режимів-парій», терористичних груп і таких суперників, як Китай та Росія, які кидають виклик інтересам, цінностям та економіці США. У протистоянні цим небезпекам слабкість є найпевнішим шляхом до конфлікту, а більша за пропорцією сила – найпевнішим засобом оборони;
Дональд Трамп закликав Конгрес покласти край секвестру оборонних витрат та забезпечити повне фінансування війська;
Адміністрація планує модернізувати ядерний арсенал для стримування будь-яких актів агресії;
Президент США зауважив, що після визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю десятки країн, багато з яких отримують щорічно мільярди доларів допомоги від США, проголосували в ГА ООН проти суверенного права США здійснити це визнання та звернувся до Конгресу з закликом ухвалити законодавство, яке дозволить забезпечити, щоб американська допомога іноземним країнам слугувала інтересам США і була спрямована тільки друзям, а не ворогам Америки;
гостро розкритикував режим у КНДР, охарактеризував режим Пхеньяну як найжорсткішу диктатуру і заявив про наближення загрози від реалізації ракетно-ядерних програм КНДР; США проводять кампанію максимального тиску на КНДР, щоб запобігти цьому; Адміністрація Д.Трампа не повторюватиме помилки попередніх Адміністрацій, пов’язані з поступками та самозаспокоєнням.
І головне спостереження: я вже кілька разів слухаю виступи президентів США у Капітолії і завжди відзначаю, що і прибічники, і опоненти уважно слухають саме зміст промови. Якщо вони підтримують ту чи іншу пропозицію - піднімаються і аплодують, не залежно від партійної приналежності. І незмінно, хто б не промовляв з трибуни, республіканець чи демократ, популярний президент чи не дуже - слова про прапор, гімн, об‘єднану націю, готовність дати відсіч будь-кому і розрахунок на свій внутрішній потенціал, вітаються оваціями. І в цих оплесках відчувається впевненість у власних силах і готовність діяти і перемагати. Як на мене, хороший приклад для наслідування.
«З послання не зрозуміло, яку зовнішню політика збирається проводити Трамп»
Стівен ПАЙФЕР, старший науковий співробітник Інституту Брукінгза:
З послання не зрозуміло, яку зовнішню політика збирається проводити президент Трамп. Він згадав про Росію один раз і то лише побіжно, і взагалі не згадав про Україну. Послання президента, як правило, зосереджуються більше на внутрішній політиці, а не на зовнішній політиці, але це, як видається, було менш специфічним щодо зовнішньої політики, ніж більшість попередніх. Ухвалена Трампом Стратегія національної безпеки назвала Росію однією з п'яти основних викликів, що стоять перед США. У Стратегії національної оборони Пентагону зазначається, що Росія та Китай становлять дві найважливіші виклики для безпеки США. Той факт, що Трамп не мав чого більше сказати про Росію у своєму посланні, посилить думку, що Президент не згоден з значними частинами своєї Стратегії національної безпеки та Стратегії національної оборони.