Цього тижня між Україною та Росією на додачу до триваючої гібридної війни розгорнулось «виборче» протистояння. Справа в тому, що 18 вересня в Росії відбудуться вибори до Державної Думи, зокрема планується голосування в Криму і Севастополі, які незаконно анексовано у лютому 2014 року. Відповідно, Міністерство закордонних справ України заявило про неможливість голосування на виборах до Держдуми в приміщеннях дипломатичних і консульських служб Росії на території України, пояснюючи це тим, що Москва порушує міжнародне право у зв’язку з проведенням виборів на окупованих територіях України.
Директор Департаменту політики та комунікації МЗС Олексій Макеєв заявив, що наміри Росії провести голосування в Криму і Севастополі є порушенням Москвою міжнародних зобов’язань. «У зв’язку з цим, проведення Росією виборів у приміщеннях дипломатичних і консульських служб РФ є неможливим», — наголосив Макеєв.
Позавчора міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив в ефірі Свободи слова», що українська сторона може призупинити членство в ПАРЄ, якщо повноваження делегації РФ будуть визнані, незважаючи на нелегітимний характер виборів в Держдуму Росії на території анексованого Криму.
«Ми будемо розглядати різні варіанти, аж до того, щоб не брати участь у роботі ПАРЄ. Звичайно, я не можу сказати це народним депутатам України, це їх суверенне рішення, але я буду радити робити дуже радикальні кроки», — відзначив Клімкін. Голова Постійної делегації українського парламенту у ПАРЄ Володимир Ар’єв підтвердив готовність делегації до таких дій.
Зі свого боку голова меджлісу кримських татар Рефат Чубаров також наголосив на необхідності визнання нового складу Думи нелегітимною. «Я знаю точно, що більшість кримських татар не прийдуть, щоб прийняти участь в так званих виборах. Знаю, що і значна частина інших людей не прийде. Але проблема не в тому, як поведуть себе люди, які є там, в окупованому Криму, бо там страх, постійна дискримінація і тиск. Проблема зовсім в іншому — як поведемо себе ми як українська держава, і як поведуть себе партнери, західні країни, їхні лідери. Тут ми б мали бути одностайними — новообраний склад Державної думи, які будуть розповсюджені на українські території, в яких приймуть участь українські громадяни, мають бути всім світом визнані незаконними і новий склад визнаний нелегітимним»,— сказав він в ефірі ток-шоу «Свобода слова».
Нагадаємо, 8 вересня Верховна Рада закликала міжнародні організації та парламенти іноземних держав не визнавати результатів виборів до Держдуми РФ в тимчасово окупованому Криму. За відповідне звернення проголосували 269 народних депутатів.
Як відомо, російська делегація перебуває під санкціями ПАРЄ, котрі були введені у квітні 2014 року через анексію Криму. Росіяни позбавлені права приймати участь у місіях зі спостереження за виборами, бути доповідачами, а також бути призначеними у якості представників ПАРЄ в інших органах.
Ролан ФРОЙДЕНШТАЙН, заступник директора Центру Мартенса, Брюссель:
— На мою думку, ЄС повинен підтримати Україну в ПАРЄ. Я також думаю, що чотири члени Державної Думи від Криму повинні бути додані в список санкцій. Але персональні санкції тільки що були продовжені, і я не думаю, що в даний час може бути досягнуто консенсус щодо додавання імен у список. Це буде вимагати нового консенсусного рішення. Але я можу з упевненістю сказати, що в ПАРЄ буде бойкот цих членів Думи з боку Європейського парламенту і більшості його груп.
Андреас УМЛАНД, німецький політолог:
— Очевидно, що великі західні інститути будуть неохоче йти навіть на контакт з російськими депутатами Державної Думи або іншими посадовими особами Російської Федерації, які стверджують, що вони представляють окупований Крим. Крім того, що існують міжнародно-правові питання щодо окупованого Кримського півострова, після виборчого циклу 2003/2004 років російські національні вибори постійно оцінюються як несправедливі (хоча подібні недоліки мали місце і раніше). Більше того, політична ситуація на окупованому Криму з 2014 року чітко характеризується як репресивна (особливо щодо корінних кримських татар), що робить електоральну конкуренцію ще менш демократичною на анексованому півострові, ніж у Російській Федерації. Таким чином, депутати Держдуми від Криму будуть подвійно нелегітимним: вони не матимуть ні юридичних, ні політичних прав представляти населення Криму.
Якщо членство Росії в ПАРЄ буде відновлено, то це може привести до негайної проблеми в роботі нової російської делегації в Раді Європи. Швидше за все, ПАРЄ не буде приймати жодних делегатів з Росії, які стверджують, що представляють Крим. Всі держави-члени ПАРЄ, за винятком Росії та Вірменії, а також Боснії і Герцеговини та Сербії (які були відсутніми) засудили анексію Криму в Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року під назвою «Територіальна цілісність Україна».