Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Додатково санкції мають бути запроваджені саме за Дебальцеве»

Посол України в США Олександр МОЦИК — про певний прогрес щодо продажу зброї
26 лютого, 2015 - 10:33
Олександр МОЦИК
ЖУРНАЛІСТ «Дня» ТАКОЖ ПРЕЗЕНТУВАВ ОЛЕКСАНДРУ МОЦИКУ КНИЖКИ З БІБЛІОТЕКИ ГАЗЕТИ АНГЛІЙСЬКОЮ МОВОЮ. ПАН ПОСОЛ ЗАУВАЖИВ, ЩО ВОНА СТАНЕ ВАГОМИМ ДОДАТКОМ У РОБОТІ З ПОПУЛЯРИЗАЦІЇ УКРАЇНИ В США. ЗА ЙОГО СЛОВАМИ, ПОСОЛЬСТВО ЦЕ РОБИТЬ ЧЕРЕЗ «СОЦМЕДІА, КОНФЕРЕНЦІЇ ТА СЕМІНАРИ, ДЕ ПИТАННЯ УКРАЇНИ Є ВАЖЛИВИМ ЕЛЕМЕНТОМ». «Я ТАКОЖ ОТРИМУЮ БАГАТО ЗАПРОШЕНЬ І ВИСТУПАЮ В ПРОВІДНИХ УНІВЕРСИТЕТАХ США. ЗАВТРА, НАПРИКЛАД, У МЕНЕ ВИСТУП В УНІВЕРСИТЕТІ ДЖОРДЖА ВАШИНГТОНА», — ДОДАВ ОЛЕКСАНДР МОЦИК / ФОТО АВТОРА

Після того як Росія вкотре знов порушила Мінські домовленості, зокрема щодо захоплення Дебальцевого, увага українців зосереджена на тому, чи зважиться адміністрація Барака Обами надати Україні летальне озброєння або запровадити нові санкції проти Росії. Про це в ексклюзивному інтерв’ю «Дню» розповів Посол України в США Олександр МОЦИК, який люб’язно прийняв редактора міжнародного відділу газети в посольстві у Вашингтоні.

— У питанні продажу зброї Україні є певний прогрес, бо дедалі більше членів уряду підтримують таке рішення, — зазначає пан Моцик. — Але поки що воно перебуває на розгляді. Є розуміння того, що бойовики озброєні до зубів, що Росія просто наводнила територію на сході України і своїми військами, і бойовиками, і найсучаснішою важкою зброєю, і що на цьому тлі логічно виглядає, що Україна також має право на те, щоб отримувати оборонну зброю. Оскільки ми не збираємося воювати на чужій території, але свою маємо захищати. Це безумовне право.

Україна вже отримала і продовжує отримувати багато нелетальної зброї. Це — кевларові шоломи, бронежилети, засоби закритого зв’язку, контрбатарейні радари, медичне обладнання, а також певні елементи. Проте коли ми говоримо про зброю, то маємо на увазі, що і нелетальна зброя теж важлива для підвищення ефективності операцій та взаємодії збройних сил, а також нашої сфери безпеки загалом. На допомогу у військово-технічній галузі надано $122 млн.

Усі розуміють, що це війна не тільки проти України, що це — не внутрішній конфлікт і не громадянська війна, а війна, що занесена іззовні, з військовим компонентом і величезним компонентом пропаганди, який не менш страшний від першого та побудований на абсолютній дезінформації.

Ця війна не лише проти України, а фактично, проти всієї європейської спільноти і проти тих цінностей, які ця спільнота сповідує. Якщо Україні буде гірше, буде гірше й країнам Балтії, і невідомо, яким чином Кремль там може розігрувати ситуацію. Буде складно Молдові та Казахстану, де теж є спроби розігрувати карти, навіть Білорусь заявляє, що нікого на свою землю не пустить.

Тому це справа не тільки України, а й загальноєвропейська. Ми зараз платимо ціну фактично за всіх, тому має бути солідарність з Україною.

Є ще питання економічної допомоги, яка має бути адекватною до ситуації, в якій ми опинилися. Нам потрібно утримати економіку на плаву і, по-друге, здійснити всі реформи. А по-третє, потрібно, щоб ми через деякий час почали нормально розвиватися. У цьому контексті нам потрібен певний «план Маршалла».

Справді, нам надали ресурси, але вони мають бути ще більшими, щоб ми змогли реалізувати ту мрію, за яку жертвували своїм життям на Майдані, а саме — змінити життя на краще. І тоді Україна дійсно буде прикладом, у тому числі для росіян, які сьогодні, на жаль, задурманені жахливою російською пропагандою.

«САНКЦІЇ МАЮТЬ ПОСИЛЮВАТИСЯ У ЧОТИРЬОХ СЕКТОРАХ: БАНКІВСЬКОМУ, ЕНЕРГЕТИЧНОМУ, ВІЙСЬКОВО-ПРОМИСЛОВОМУ ТА У ВИСОКИХ ТЕХНОЛОГІЯХ»

— Зрозуміло, що зараз надання летальної допомоги залежить від Обами, а чи розглядаються інші варіанти? Зокрема, ухвалення закону про надання $1 млрд воєнної допомоги, як запропонувала група сенаторів від обох партій?

— Це вже питання згоди між двома таборам і згоди адміністрації. Над цим питанням працюватимуть обидві гілки влади. Від того, наскільки вони знайдуть якийсь спільний знаменник, залежатиме результат. Важливо, що ми на сьогодні маємо від американського народу підтримку, а також уряду і Конгресу. Також важливо, що Америка є лідером у допомозі Україні, яку надає міжнародна спільнота, і знаходженні шляхів урегулювання ситуації з відновлення територіальної цілісності України. Важливо, щоб була єдність між Америкою та ЄС, тому що це забезпечує більш ефективні спільні зусилля.

Також вагомим є питання санкцій. Хоч вони й діють, але їх, як виявилося, не досить, щоб зупинити агресію. Тому ми говоримо про те, що санкції мають посилюватися в чотирьох секторах: банківському, енергетичному, військово-промисловому та у високих технологіях. Кремлю варто це розуміти, оскільки він матиме дуже серйозні проблеми зі своєю економікою, і вони тільки наростатимуть. А нині, коли російська економіка «пішла» донизу — треба шукати врегулювання ситуації й залишити Україну. Так, у Росії є шанс на нормальні відносини, нормальне спілкування та економічні зв’язки зі світом.

Росія порушила всі правила, які були встановлені міжнародним співтовариством, просто розтоптала міжнародне право, Будапештський меморандум і порушила двосторонні українсько-російські зобов’язання й викинула на сміття чорноморські угоди.

А хіба не треба США запроваджувати санкції за Дебальцеве?

— Ми виходимо з того, що санкції додатково мають бути введені саме за Дебальцеве — як з боку США, так і з боку ЄС. Атака на Дебальцеве, це абсолютне порушення домовленостей, учасником яких є Росія. Або Росія має вернулись у рамки тих домовленостей, або вона має негайно понести покарана за порушення. Оскільки ми не бачимо руху в зворотному напрямку, то санкції мають бути введені саме за Дебальцеве. І взагалі, питання санкцій має вирішуватися після того, як щось станеться: не казати, що Росія матиме проблеми, якщо вона щось зробить. Треба наперед мати санкції, і як тільки Росія зробила черговий крок до агресії — вводити їх автоматично.

У продовження теми Будапештського меморандуму. Що нам краще зробити, щоб мати справжні гарантії з боку США: отримати статус головного союзника — не члена НАТО чи укласти безпековий договір на зразок договору про безпеку між США та Японією?

— Це питання щодо головного союзника ми раніше обговорювали, і ви знаєте, чим це закінчилося. Нам потрібні гарантії безпеки, і ми не можемо бути в цій сірій зоні. Тим більше зараз, коли виникла така ситуація.

Як це зробити? Напевно, співпрацювати зі США та ЄС. Питання є, і його треба вирішувати.

Чи сприяє вирішенню цього питання наявність української діаспори?

— Українська громада дуже активно допомагає практично в усіх питаннях наших відносин зі США та загальному плані. Ми в постійному контакті з громадою при вирішенні питань в уряді й Конгресі. Зараз українська спільнота робить дуже багато для допомоги нашим збройним силам. Громада уболіває, переживає, переносить агресію так, як ми її переносимо в Україні. Дуже багато для України роблять колишні посли США в Україні.

«ЗАХІД МАЄ НЕВІДКЛАДНО РОЗРОБИТИ СТРАТЕГІЮ ВІДНОСИН ІЗ РОСІЄЮ»

Аналітик Шиндлер написав, що за вченням Сунь Цзи у війні з противником потрібно розбити стратегію, потім розбити альянси і насамкінець — розбити солдатів. За словами Шиндлера, Путіну немає потреби розбивати стратегію, бо її немає в НАТО і Заходу. Що ви скажете на це?

— На мою думку, Захід має невідкладно розробити стратегію відносин із Росією. Бо, на жаль, справді, сьогодні такої стратегії немає. У цій стратегії мають бути основні елементи: ціна для Росії, якщо вона хоче цивілізовано спілкуватися зі світом, то повинна цивілізовано поводитись. Вона має припинити агресію, відповісти за неї згідно з нормами міжнародного права, має припинити абсолютно дику пропаганду. Україна за мирне врегулювання ситуації, — про це наше керівництво говорить постійно. Але мир та врегулювання мають бути на основі поваги до територіальної цілісності України і на основі вибору українського народу. Ми хочемо мати добрі відносини між усіма своїми сусідами, в тому числі з Росією. Але вона повинна зрозуміти, що зробила велику кривду стосовно України і що її потрібно заліковувати.

Крім того, необхідно розробляти стратегію інтеграції України в ЄС, яка має передбачати кінцеву мету — інтеграцію в Євросоюз. Відповідно до європейських правил, підходів країни, які відповідають Копенгагенським критеріям, мають право бути в Європі інтегрованими. Україна — це географічний центр Європи зі своєю історією, ментальністю, традиціями. Тому на політичному та правовому рівнях ми маємо бути інтегрованими в Європу, якщо це воля українського народу. А така воля в українців, безперечно, є.

Микола СІРУК, «День», Вашингтон
Газета: 
Рубрика: