Країни Балтії, серйозно занепокоєні агресією Росії в Україні, почали отримувати допомогу від США та їхніх союзників. На цьому тижні до Естонії надійшла перша партія американської військової техніки — загалом 40 одиниць, серед яких — чотири танки M1A2 Abrams і 10 бойових машин піхоти Bradley. Як зазначає портал The Baltic times, американську техніку доправлено на військову базу в місті Тапі, яке розташоване за 90 км від столиці Естонії.
Наступних постачань в Таллінні чекають у середині листопада.
Влада Естонії пов’язує посилення військової присутності США з «агресивною і важкопередбачуваною поведінкою Росії». Нагадаємо, наприкінці вересня на авіабазі в Емарі було розміщено 12 американських штурмовиків А-10.
Таку військову допомогу також отримають Литва, Латвія, Польща, Румунія і Болгарія. Під час свого літнього візиту до країн Східної і Центральної Європи, міністр оборони США Ештон Картер домовився з керівництвом цих країн про розміщення на їх території військової техніки США.
«Ми домовилися, що оскільки ми не шукаємо холодної війни, не кажучи вже про гарячу, з Росією, то захищатимемо наших союзників», — заявив Картер під час візиту до Естонії в червні. Він також зазначив, що США не хотіли нових викликів, оскільки «упродовж останніх 15 років ми були зайняті — у нас був Ірак і Афганістан, у нас було багато чого в світі». «Але потім раптом ми отримали таку поведінку з боку Росії. Вона намагається повернути світ у минуле. А ми не можемо цього допустити», — додав Картер.
Як уточнює агенція Reuters, міністр оборони США домовився із союзниками про розміщення в Європі 250 американських танків, БМП Bradley і самохідних гаубиць. У Пентагоні також зазначили, що в кожній з цих країн перебуватиме від роти (150 осіб) до батальйону (750 осіб).
Окрім цього, на початку жовтня до американського і німецького військових контингентів, які вже розміщені в Балтії, приєдналися британці. «Ми готові розмістити літаки Королівських військово-повітряних сил у країнах Балтії і надати допомогу під час важливої підготовки Українських Збройних Сил. Тепер у нас буде більше регулярних сил швидкого реагування, які базуватимуться в Балтії і Польщі», — цитує The Financial Times міністра оборони Великої Британії Майкла Феллона.
Видання також повідомило, що терміни перебування британських солдатів залишаються відкритими, але на ротаційній основі — формулювання, яке дасть змогу США, Британії й Німеччині уникнути звинувачень, що вони порушують угоди з Москвою з приводу тимчасового розміщення військових у країнах колишнього соцтабору після холодної війни.
За словами голови комісії парламенту Естонії з держбезпеки Марко Міхкельсона, НАТО має проводити проти Росії «силову єдину політику». «Росія розв’язала на західному напрямі силову гру, по суті, гібридну війну, проти якої допоможе лише силова єдина політика НАТО», — заявив він.
Політолог Тартуського університету Кармо ТЮЙР вважає, що мало в кого серед естонців є абсолютна впевненість, що НАТО чи інші структури зможуть стримати агресію Росії. «Проте у естонців є розуміння того, як можна себе забезпечити. НАТО нам допомагає рухатися саме цим шляхом. Належати до таких клубів, як ЄС і НАТО, — це наші важелі й механізми стримування агресії РФ», — зазначив експерт у коментарі «Дню».
Останнім часом у бік Північноатлантичного Альянсу дедалі більше подивляються і в Швеції. Днями шведський міністр оборони Петер Халквіст заявив, що Стокгольм розглядає приєднання до Центру стратегічних комунікацій НАТО для підвищення свого досвіду в боротьбі з пропагандистськими війнами у світі соціальних мереж.
«Нам потрібно більше компетентності, і це нове середовище, нова арена, де доводиться стикатися з дезінформацією в багатьох речах і в різних типах кампаній», — зазначив Халквіст у інтерв’ю шведському громадському радіо. І це далеко не перший сигнал зі Швеції, яка також серйозно занепокоєна російською агресією в Україні.
Нагадаємо, в країнах — членах НАТО налічується 20 Центрів стратегічних комунікацій. Три з них розташовано в країнах Балтії: Литва займається енергетичною безпекою, Центр у Латвії — стратегічна комунікація НАТО, а подібна структура в Естонії — кібербезпекою.
КОМЕНТАРI
«ОСНОВНИЙ АРГУМЕНТ УМИРОТВОРЕННЯ РОСІЇ ЛЕЖИТЬ НЕ У ВІЙСЬКОВІЙ, А В ЕКОНОМІЧНІЙ ПЛОЩИНІ»
Лаурас БЕЛIНIС, політолог (Литва):
— Якщо порахувати за військово-стратегічними можливостями, то країни Балтії дуже «зручні» для атаки. У нас немає природних перешкод і навіть війська, розміщені в цих країнах, — легко досягаються практично будь-якими озброєннями — і авіацією, і ракетами.
У цьому сенсі, хоча в країнах Балтії розміщується і невелика кількість НАТОвських військ, але це засвідчує солідарність НАТО з цими трьома країнами. Також — це свідчення його готовності захищати їх у разі будь-якої агресії. Таким чином, Росії надсилається дуже чіткий і недвозначний сигнал: будь-які спроби агресії чи подібних дій — провокації щодо країн Балтії неприпустимі.
Втім, основний аргумент умиротворення Росії лежить не у військовій, а в економічній площині. Євросоюз, країни НАТО і взагалі — весь нормальний демократичний світ, мають діяти в унісон, щоб показати Росії, що будь-які її дії щодо сусідніх країн, які виходять за рамки права і моралі, — дістануть на дуже різку відповідь.
«ЗА НЕЗАЛЕЖНІСТЮ, ЯКУ БУЛО ВІДНОВЛЕНО 1991 РОКУ, ПОТРІБНО ПОСТІЙНО СТЕЖИТИ І БОРОТИСЯ ЗА НЕЇ»
Атіс КЛИМОВИЧ, журналіст (Латвія):
— У кожній із країн Балтії має бути як мінімум по бригаді, бажано американській чи британській. Втім, НАТО і США ставляться до цього з обережністю.
На мій погляд, Альянс досить серйозно відповів на дії Росії в Україні. Він дав зрозуміти, що аж ніяк не дивитиметься на те, як провадитиметься агресія проти якоїсь держави-члена НАТО, незалежно від її території. Таким чином, НАТО показує, що 5-й пункт Вашингтонського договору має на увазі реальні дії, а не просто заяви.
Оборонні відомства Естонії, Латвії та Литви досить серйозно прийняли погрози, які чути з Росії. У наших країнах проходить безліч заходів щодо підготовки, навчання і збільшення збройних сил. Проте, попри те, що ми члени Альянсу, нам потрібно ще підсилювати нашу боєготовність.
Бойові дії в Україні показали, що Росія не така вже й непереможна. Проте нам потрібно зрозуміти, що за незалежністю, яку було відновлено 1991 року, потрібно постійно стежити і боротися за неї. Це включає і опір ідеологічним рухам, які походять із Росії. Також потрібно уважно відстежувати телеефір і друкований ринок. У книгарнях Латвії є багато агресивного «сміття», — книги, які виправдовують анексію Криму, окупацію Балтії 1941 року. Це свідчить про те, що наші держави повинні активніше відстоювати свою незалежність і продовжувати глибше інтегруватися до європейських структур. Якби Україна раніше розпочала входження до Євросоюзу і НАТО, то, можливо, сьогоднішніх подій вдалося б уникнути.