У Іспанії за останні дні спостерігається збільшення підтверджених випадків інфікування коронавірусом. Зокрема за середу, 15 квітня, зафіксовано 5 тис. нових випадків інфікування, і загальна кількість становила 177 633, згідно з даними міністерства охорони здоров’я, тим часом як кількість померлих збільшилась на 523 і сягнула 18,579. І за цими показниками Королівство Іспанія посідає третє місце після США та Італії.
«День» звернувся до посла України в Іспанії Анатолія ЩЕРБИ з проханням розповісти про ситуацію з пандемією коронавірусу в цій країні, як уряд бореться з цим злом. І розпочали ми розмову з питання, чим пояснюється спалах пандемії в останні дні, зокрема зростання кількості інфікованих і померлих тим, що в Іспанії пізно стали запроваджувати жорсткий карантин і масово провадити тести на коронавірус?
«НА СЬОГОДНІ УРЯДОМ ІСПАНІЇ ЗРОБЛЕНО ДУЖЕ БАГАТО ДЛЯ ТОГО, ЩОБ СТРИМАТИ ЦЕЙ ПРОЦЕС І ПОДОЛАТИ ЙОГО НЕГАТИВНІ НАСЛІДКИ»
— Збільшення підтверджених випадків інфікування коронавірусом, на мою думку, свідчить про те, що вірус продовжує поширюватися. На сьогодні урядом Іспанії зроблено дуже багато для того, щоб стримати цей процес і подолати його негативні наслідки. Зокрема, забезпечено можливість у значно більших обсягах робити тестування на коронавірус при обстеженні людей. Це дало можливість виявляти асимптоматичних хворих на COVID-19. Саме це, можливо, і позначилося на статистичних даних.
«ІЗ 30 БЕРЕЗНЯ ДО 9 КВІТНЯ ВСІХ ПРАЦІВНИКІВ, ЯКІ НЕ ЗАЙНЯТІ В СФЕРІ НАДАННЯ ЖИТТЄВО НЕОБХІДНИХ ПОСЛУГ, БУЛО ЗОБОВ’ЯЗАНО ПІТИ В ОПЛАЧУВАНУ ВІДПУСТКУ»
— Які заходи вживаються в Іспанії в боротьбі проти коронавірусу для зменшення кількості інфікованих, яка була еволюція в заходах?
— Із 14 березня в усій країні діє надзвичайний стан, що дало можливість забезпечити соціальне дистанціювання населення як найбільш ефективний засіб із протидії поширенню інфекції. Зокрема, обмежено пересування шляхами загального користування, відновлено контроль на сухопутних кордонах країни. На період із 30 березня до 9 квітня всіх працівників, які не зайняті в сфері надання життєво необхідних послуг, було зобов’язано піти в оплачувану відпустку. В такий спосіб вдалося істотно зменшити контактування людей, що сприяло зниженню кількості заражень коронавірусом.
«ДУЖЕ ШВИДКО НАСЕЛЕННЮ БУЛО РОЗ’ЯСНЕНО, ЩО ЗАБОРОНА ВИХОДИТИ НА РОБОТУ ЧЕРЕЗ КОРОНАВІРУС — ЦЕ НЕ ТЕ САМЕ, ЩО ВІДПУСТКА АБО КАНІКУЛИ...»
— Які передбачалися покарання, штрафи за порушення карантину, чи впливало це на ситуацію, зокрема зменшення кількості інфікованих?
— У перші дні після запровадження надзвичайного стану можна було спостерігати, як цілі родини з дітьми прогулювалися на вулицях, у парках, займалися фізкультурою та спортом. Але дуже швидко населенню було роз’яснено, що заборона виходити на роботу через коронавірус — це не те саме, що відпустка або канікули, і вулиці буквально спорожніли. Цьому насамперед сприяла висока свідомість іспанців, а також активна робота поліції, яка патрулює міста, та чималі штрафи, що накладаються на порушників.
«ПОСОЛЬСТВО, ЯК І ІСПАНСЬКІ ДЕРЖАВНІ УСТАНОВИ ВСІХ РІВНІВ, ПЕРЕЙШЛО НА ДИСТАНЦІЙНУ ФОРМУ РОБОТИ»
— Пане после, як ви відчули на собі карантинні заходи і як це вплинуло на роботу посольства?
— У зв’язку з ситуацією, що склалася, посольство, як і іспанські державні установи всіх рівнів, перейшло на дистанційну форму роботи. Сучасні засоби комунікації надають необхідні можливості для цього.
Відповідно до рішення Міністерства закордонних справ України було тимчасово призупинено консульський прийом громадян. Разом з тим для реагування на обставини, які вимагають негайного консульського втручання, продовжують діяти канали взаємодії з громадянами через «гарячу» телефонну лінію та електронну пошту посольства. За ініціативою МЗС створено групу «ЗАХИСТ» у Фейсбуці. Працівники посольства забезпечують невідкладну консульську допомогу громадянам, які її потребують.
Зокрема, посольство та консульства України в Барселоні та Малазі забезпечили координацію дій із повернення в Україну наших громадян. Загалом, спільними зусиллями МЗС та українських авіаційних компаній SkyUp і МАУ було організовано сім авіарейсів із різних куточків Іспанії, які доправили в Україну понад тисячу наших громадян.
«ІЗ МЕТОЮ ПОДОЛАННЯ НЕСПРИЯТЛИВИХ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ НАСЛІДКІВ ПАНДЕМІЇ УРЯД ЗДІЙСНЮЄ НИЗКУ АНТИКРИЗОВИХ ФІНАНСОВИХ ЗАХОДІВ»
— Які заходи соціально-економічного плану вживав іспанський уряд для підтримки бізнесу і загалом громадян, багато з яких стали безробітними, чи надавалась підтримка державою пенсіонерам?
— Пандемія стала серйозним випробуванням для національних економік країн світу, зокрема Іспанії. Туристична галузь та малі й середні підприємства країни виявилися найбільш вразливими в контексті наслідків пандемії Covid-19. МВФ прогнозує зниження ВВП Іспанії 2020 року на 8% та збільшення безробіття до 20,4%.
З метою подолання несприятливих соціально-економічних наслідків пандемії уряд здійснює низку антикризових фінансових заходів, зокрема шляхом введення державних гарантій для полегшення отримання кредитів на загальну суму 100 млрд євро. Виділено 2 млрд євро на підтримку діяльності компаній-експортерів.
Малі та середні підприємства отримали значні податкові пільги, зокрема 6-місячну відстрочку сплати податків. Впроваджено мораторії на виплату підприємцями внесків на соціальне страхування та сплату за оренду комерційних приміщень.
Звісно, серйозною проблемою в умовах боротьби з коронавірусом є тимчасова або повна втрата робочих місць, тому для захисту працівників наразі застосовується гнучка система доступу до виплат з безробіття. Ухвалено рішення про залучення безробітних та мігрантів до сезонних робіт на термін до 30 червня 2020 року включно, що сприятиме підтримці виробництва та забезпеченню регулярного постачання продуктів харчування.
600 млн євро виділено на фінансування соціальних служб автономних областей та місцевих органів влади. Встановлено мораторій на виплату іпотечних кредитів для вразливих верств населення. Надано урядові гарантії з метою забезпечення безперервного енерго-, водо— та газопостачання для населення, а також надання телекомунікаційних послуг в умовах скрутної ситуації, спричиненої пандемією.
Попри важку економічну ситуацію, держава гарантує пенсіонерам пенсійні виплати в повному обсязі.
«МУЗЕЇ ТА ТЕАТРИ ПРОПОНУЮТЬ БЕЗОПЛАТНИЙ ПЕРЕГЛЯД СВОЇХ ЕКСПОЗИЦІЙ ТА ВИСТАВ ЧЕРЕЗ ІНТЕРНЕТ»
— Яку роль відігравала інтелігенція, іншими словами публічні авторитети, в тому, щоб підтримати моральних дух іспанців і заодно заохотити їх дотримувати норм карантину?
— Відомі громадські діячі країни, артисти, спортсмени регулярно звертаються до своїх співгромадян через ЗМІ, закликаючи їх дотримувати правил карантину, розповідають про власний досвід самоізоляції, надихають своїм прикладом на підтримання бадьорого духу, збирають кошти на придбання необхідних медико-санітарних матеріалів та обладнання. Зі свого боку, музеї та театри пропонують безоплатний перегляд своїх експозицій та вистав через інтернет.
«РОБОТА ДОЗВОЛЕНА ЛИШЕ ТАМ, ДЕ РОБОЧІ МІСЦЯ ЗАБЕЗПЕЧЕНІ НЕОБХІДНИМИ ЗАХИСНИМИ ЗАСОБАМИ»
— Чи справді, попри таку ситуацію з пандемією, в Іспанії скасовують деякі обмеження, які були запроваджені в зв’язку з введенням надзвичайного стану? В чому вони полягають і чи це поверне туристів у цю країну?
— Про повернення туристів наразі не йдеться. 19 березня було оприлюднено чинне й донині розпорядження про закриття всіх готелів у Іспанії. Натомість низка готельних мереж запропонували свої приміщення для осіб, які захворіли й перебувають на карантині.
На додаток до тих, хто був задіяний у життєво важливих сферах країни (медики, правоохоронці, військові) з 13 квітня на роботу дозволено повернутися, зокрема, працівникам промисловості та будівельної галузі. Але далеко не всім. Оскільки пріоритетом залишається безпека та здоров’я, робота дозволена лише там, де робочі місця забезпечені необхідними захисними засобами.
— Днями прем’єрміністр Педро Санчес застеріг, що повернення країни до нормального життя буде «прогресивним», наголосивши при цьому, що відновлення нормальної діяльності відбуватиметься фазами і буде супроводжуватись гігієнічними заходами та зусиллями з моніторингу нових випадків і попередження подальшого зараження. «Ми навіть не знаємо, якою буде нормальність, до якої ми повертаємось», — цитує його CNN. Що думають стосовно цього іспанські експерти, а також загалом публіка?
— Наскільки мені відомо, йдеться про необхідність дотримання поступовості в переході до посткарантинного періоду. Думаю, це цілком природно, враховуючи масштаби проблем, з якими сьогодні бореться країна.
«УРЯД ІСПАНІЇ ЗВЕРНУВСЯ ДО НАТО З ПРОХАННЯМ НАДАТИ ДОПОМОГУ (МЕДИЧНЕ ОБЛАДНАННЯ ТА МАТЕРІАЛИ) ДЛЯ ПРОТИДІЇ COVID-19»
— Чи сподівався іспанський уряд на зовнішню допомогу, а також ЄС, на яку саме? Якщо сподівався, чи допоміг ЄС Іспанії? Чи поділяєте думку статті, що вірус мав розбудити Захід, це одне, а з другого боку, що ЄС не впорався з завданням захистити населення ЄС?
— У 20-х числах березня уряд Іспанії звернувся до НАТО, зокрема Євроатлантичного координаційного центру з реагування на катастрофи, з проханням надати допомогу (медичне обладнання та матеріали) для протидії Covid-19. За офіційною інформацією, допомогу надали Чехія, Туреччина, Німеччина, Люксембург та Литва. Наскільки мені відомо, Іспанія не зверталася до ЄС щодо конкретної медичної допомоги, але обстоювала в межах Союзу необхідність спільної скоординованої відповіді на поширення пандемії в Європі, зокрема, ухвалення рішень щодо використання механізмів фінансової допомоги країнам-членам у подоланні негативних наслідків Covid-19 для економіки.
— Чи були контакти іспанського уряду з українським зокрема щодо допомоги Іспанії в боротьбі з коронавірусом, як це було у випадку Італії? Чим ми могли б допомогти Іспанії і яку допомогу, можливо, хотіли б отримати від неї?
— Уряд Іспанії не звертався до України по допомогу. Водночас прем’єрміністр України Д.Шмигаль у своєму листі на адресу глави уряду Іспанії П.Санчеса висловив підтримку і солідарність України з іспанським народом у непрості часи пандемії.
«ІСПАНСЬКІ ЗМІ ВІДІГРАЮТЬ ДУЖЕ ВАЖЛИВУ РОЛЬ У НАЛЕЖНОМУ ІНФОРМУВАННІ НАСЕЛЕННЯ ТА КОНСОЛІДАЦІЇ ЗУСИЛЬ СУСПІЛЬСТВА, СПРЯМОВАНИХ НА ПОДОЛАННЯ КРИЗОВОЇ СИТУАЦІЇ»
— Якою була і є роль ЗМІ, соцмереж у Іспанії під час спалаху пандемії в країні, чи сприяли вони підтримці морального духу іспанців, зокрема тому, що треба дотримувати норм карантину?
— Іспанські ЗМІ регулярно та докладно висвітлюють коронавірусну ситуацію в Іспанії, спираючись насамперед на інформацію експертів МОЗ. Значну увагу ЗМІ приділяють також дискусії в політичних колах з цього питання. Природно, що зі шпальт газет, екранів телевізорів та персональних інтернет-сторінок політиків лунають різні оцінки ситуації, що склалася, та діяльності влади. Разом з тим, необхідно зауважити, що загалом іспанські ЗМІ відіграють дуже важливу роль у належному інформуванні населення та консолідації зусиль суспільства, спрямованих на подолання кризової ситуації.
«ДУЖЕ КОРИСНИМ ЗАХОДОМ Є ЩОДЕННІ СПІЛЬНІ ПРЕСКОНФЕРЕНЦІЇ В ДИСТАНЦІЙНОМУ ФОРМАТІ КЕРІВНИКІВ МЕДИЧНОЇ ГАЛУЗІ ТА СИЛОВИХ СТРУКТУР ПРО САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНУ СИТУАЦІЮ В КРАЇНІ»
— Яким досвідом боротьби Іспанії проти пандемії коронавірусу нам варто скористатися? І які уроки варто нам винести з іспанських заходів боротьби з цієї епідемією?
— У галузі комунікації влади з населенням, на мою думку, дуже корисним заходом є щоденні спільні пресконференції в дистанційному форматі керівників медичної галузі та силових структур про санітарно-епідеміологічну ситуацію в країні, а також про конкретні заходи, які вживаються урядом з метою подолання кризи.
Сильними позитивними сигналами для суспільства стали заходи з економічної підтримки малих і середніх підприємств.
Важливу роль у боротьбі з коронавірусом відіграє великий бізнес, який передає лікарням як гуманітарну допомогу медичне обладнання та захисні засоби.
Безоплатна передача населенню захисних масок у громадському транспорті — ефективний допоміжний захід, що реально сприяє зниженню ризику інфікування.
Широку підтримку в суспільстві знайшла ініціатива вшанування роботи медичних працівників — щодня о 20.00 в усіх містах країни лунають оплески — це в умовах самоізоляції іспанці відчиняють вікна, виходять на балкони та аплодують працівникам медичної сфери, а також правоохоронцям, щоб висловити в такий спосіб вдячність за їхню щоденну працю на вістрі боротьби з COVID-19.