Позавчора в Інституті міжнародних відносин КНУ ім. Тараса Шевченка відбулася публічна лекція екс-прем’єр-міністра Великобританії Девіда Кемерона під назвою «Місце України у мінливому світі». У Києві часто з лекціями виступають колишні лідери провідних країн світу. Однак у даному випадку варто уваги декілька моментів.
По-перше, лекція Кемерона відбулась у той же день, коли британський уряд на чолі з Терезою Мей розпочав процедуру виходу країни є Європейського Союзу. А така ситуація, зокрема рішення про вихід Великобританії було ухвалено на референдумі 23 червня минулого року, який ініціював саме Кемерон, будучи главою уряду і ведучи кампанію за те, щоб британці залишись у ЄС.
По-друге, Кемерон, обіймаючи посаду прем’єр-міністра Великобританії, жодного разу не відвідав Україну. Тож навряд чи він має належну експертизу, щоб давати якісь рецепти, як він відзначав у своєму виступі, щоб «Україна могла стати історією глобального успіху».
І по-третє, в Україні часто колишні світові лідери говорять про проблеми з корупцією. Тому нічого немає дивного у словах Кемерона, що «рівень корупції в Україні дійсно — недопустимий, і це ракова пухлина, що вбиває країну, і ситуація тут критична». Про це, зокрема, наголошував чинний віце-президент США Джозеф Байден під час візиту до України. Але тут особливість полягає в тому, що колишній британський прем’єр приїхав на запрошення олігарха Віктора Пінчука, який сумнівно здобув свої статки. І не в першу чергу завдяки тому, що він став зятем президента Леоніда Кучми і тепер, організовуючи різні форуми як у країні, так і за кордоном, відбілює свого тестя.
І це досить тонко зазаначила на своїй сторінці у Facebook Мирослава Гонгадзе: «Мені шалено подобається, коли колишні світові лідери розповідають про неприйняття корупції в Україні, приїжджаючи на форуми і сидячи поряд з олігархами, які на цій корупції нажились. Лицемірство на марші».