Президент Росії Володимир Путін відвідав Угорщину і на момент підготовки не було відомо про результати цього візиту. Фактично, це був один з рідких випадків, коли після запровадження санкцій за анексію Криму та агресію на Донбасі російського лідера приймали у європейській столиці. Самі угорські дипломати заздалегідь до цієї події наголошували на тому, що це робочий візит у відповідь на відвідування угорським прем’єром Віктором Орбаном Москви в січні минулого року. Як відомо, тоді Росія надала Угорщині кредит на суму 10 млрд. євро на будівництво АЕС.
Основною темою цього візиту також була енергетика. Адже влітку поточного року спливає десятирічний контракт на постачання російського газу в Угорщину і сторони сподіваються укласти новий. Також лідери двох країни обговорять новий маршрут колишнього “Південного потоку”, який Росія хоче прокласти через Туреччину.
Деякі аналітики прогнозують, що Путін з одного боку хоче продемонструвати, що вигідно бути другом Росії, а з іншого він сподівається, що Угорщина стане країною, яка розвалить Європейський Союз.
«День» звернувся до експертів з проханням прокоментувати, чи справді Угорщина в обмін на дешевий російський газ може стати чинником, який зруйнує єдність Євросоюзу і зрештою розвалить євроспільноту.
«ПУТІН ХОЧЕ ВИКОРИСТАТИ ВАРІАНТ, ЩО В СЕРЕДИНІ ЄС Є КРАЇНА, ЯКА ВІДНОСИТЬСЯ ДО СХОДУ ЗІ СИМПАТІЄЮ…»
Дмитро ТКАЧ, екс-посол України в Угорщині:
- Припущення завжди залишаються припущеннями. Звичайно, політика, яку проводить Віктор Орбан, відрізняється від консолідованої політики Євросоюзу. Але він провадить таку політику не перший день і не перший рік. Це принципова позиція політичної сили, яку він очолює. Потрібно сказати, що за всі ці роки, коли Орбан перебуває при владі, у нього дуже велика підтримка з боку угорського народу, яка сягає від 60 до 75%.
- Чим пояснюється така підтримка?
- Причину треба шукати у 1920 році, коли була прийнята Тріанонська мирна угода, якою Угорщину позбавили дві третини території. І це було підтверджено після закінчення Другої світової війни, коли угорці розраховували, що їм вернуть ці території. Відтак за кордоном Угорщини виявилось 5 млн. угорців. Як казав Йозеф Анталл, їхній перший прем’єр-міністр, «тінь Тріанона стукає в серцях усіх угорців, які живуть на білому світі». Це дійсно правда, угорці це сприймають дуже гостро. І оця їхня позиція в ЄС полягає в тому, що вони не хочуть віддати Євросоюзу більшу частину своєї частини національної ідентифікації. У них націоналістичний елемент у політиці дуже сильний.
Сьогодні люди, які є в команді Орбана і відповідають за зовнішню політику Угорщини, дивляться більше в сторону Сходу, а саме в сторону Індії, Китаю, Росії. І звичайно, Путін хоче використати такий варіант, що в середині ЄС є країна, яка відноситься до Сходу зі симпатією і з готовністю до співпраці.
«В БРЮССЕЛЯ Є ДУЖЕ БАГАТО ВАЖЕЛІВ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ПРИМУСИТИ ОРБАНА ЙТИ У ПОТРІБНОМУ РУСЛІ»
- А наскільки ймовірний варіант, що Путін використає Угорщину як фактор руйнування Євросоюзу із середини?
- Думаю, що Путіна трішки дезінформують російські дипломати, які займаються Угорщиною. У Росії їх з кожним роком стає все менше і менше професіоналів-угорознавців, які були за часів Радянського Союзу, а зараз їм немає з чого підпитуватись, тому що головним чином вони брали кадри з Закарпаття. Річ у тому, що в Угорщині відношення до Росії – досить негативне. Ніхто із історичної пам’яті Угорщини не викинув 1948 рік, коли туди прибули російські козаки і завалили революцію, убили їхнього Тараса Шевченка – Шандора Петефі. Ніхто з угорської історії не викине 1956 рік, коли російсько-радянські танки туди прибули, задушили революцію, і вбили революціонерів і поставили своїх сателітів на чолі Угорщини. Тому там немає однозначного сприйняття Росії, немає однозначної підтримки Росії. Це просто на сьогоднішній день є спроба показати Європі, що ми самостійні і можемо вести свою політику по відношенню до Росії. В основі цієї політики тільки економічний фактор, але в Брюсселя є дуже багато важелів для того, щоб примусити Орбана йти у потрібному руслі.
- А що можете сказати про вплив на політику уряду Орбана частих протестів молоді? Зокрема і напередодні візиту Путіна у Будапешті відбувся такий багато тисячний протестний мітинг.
- Цей чинник цікавий для журналістів, а для політологів – ні. Справа в тому, що підтримка Орбана – величезна. А тут вийшли півтори тисячі чоловік, які пройшли від одного вокзалу до іншого. А я пам’ятаю, як Орбан зібрав у Будапешті мітинг на свою підтримку, який зібрав 1 млн. людей. Тим часом на свій мітинг усі опозиціонери спромоглися зібрати не більше 40 тис. прихильників.
«ЦІНА, ЯКУ ОРБАНУ ПРИЙДЕТЬСЯ ЗАПЛАТИТИ ЗА ЗНИЖКУ, БУДЕ НЕПРИЙНЯТНОЮ ДЛЯ ЄС»
- До речі, до візиту Путіна, Орбан прийняв німецького канцлера Ангелу Меркель, а декілька днів тому здійснив візит до Києва. Як би ви це прокоментували?
- Орбан демонструє, що він підтримує стосунки зі всім світом: з ЄС, Україною, Росією, Китаєм, Індією. Будапешт на сьогоднішній день є центром проникнення Китаю в Центральну та Східну Європу. Більше того, можу відзначити ще одну рису угорців. Якщо є можливість забрати «три копійки» в Євросоюзі на якийсь проект, то вони її заберуть першими. Угорці стараються розкладати яйця у всі кошики і таким чином виживати, підтримувати свою економіку.
- То чи може Орбан розраховувати, що в даній ситуації, йому вдасться під час візиту Путіна добитися від Росії знижки на газ? Адже як відомо, це буде одним з головних питань на переговорах у Будапешті.
- Я не думаю, що йому це вдасться. І по одній простій причині. Та ціна, яку йому прийдеться заплатити за цю знижку, буде неприйнятною для Євросоюзу. В Орбана є люфт, у якому він грається. І в межах цього люфту він і діє. Орбан дуже досвідчений, виважений і розумний політик. Він пройшов шлях, я знав його ще зовсім молодим хлопцем, коли він ходив у майці і драних джинсах. За цей період він виріс. Такого рівня політика як він по досвіду, по освіті та іншим речам у Європі можна по пальцям рахувати.
З іншого боку Путіну немає чого запропонувати. Якби у нього була нормальна ситуація усередині країни, якби у нього не було оцих величезних втрат від санкцій, то він міг би зробити таку знижку. Але в Путіна не проста ситуація і він буде щось давати, але за те, що Орбан не може дати. Я не думаю, що там буде якесь рішення економічного характеру, які так сильно підтримають Угорщину у плані газу. Тим паче реверс газу Угорщина здійснює в сторону України.
«УГОРЦІ НЕ МОЖУТЬ СВАРИТИСЬ З ПУТІНИМ, ТОМУ ЩО СИДЯТЬ НА ГАЗОВІЙ І НАФТОВІЙ ГОЛЦІ»
- До речі, один угорський дипломат пояснив мені, що Будапешт через велику залежність Угорщини від російського газу не хоче сваритися з Росією, але разом з тим підтримує санкції ЄС проти Росії.
- Звісно, угорці не можуть сваритись з Путіним, тому що сидять на газовій і нафтовій голці. Але вони диверсифікують джерела постачання, які не такі потужні як російські. З іншого боку, угорці, як і вся Європа, стараються звільнитися від залежності від російських джерел енергопостачання. Інша річ, наскільки їм це вдається.
До речі, Україні можна було б повчитися в Угорщині в плані використання альтернативних джерел енергії, у тому числі відновлювальної енергії. Це і впровадження японської енергетичної лози – рослини, яка по своїй калорійності приближається до енергетичного вугілля. Слід зазначити, що ЄС відшкодовує 90% затрат на вирощування цієї лози, яка дає такі прибутки, як свого часу давали наркотики. Угорці працюють у різних напрямках, щоб зменшити енергетичну залежність від Росії.
«…ДЕШЕВИЙ ГАЗ МАЄ ФУНДАМЕНТАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ПОЛІТИКИ ОРБАНА»
Петер КРЕКО, директор Інституту політичного капіталу, Будапешт:
– Гадаю, що Європейський Союз значно міцніший, ніж багато хто вважає. Ми можемо чітко побачити це за рішеннями Європейської Ради. Адже всі країни-члени володіють правом вето і навіть країни, які мають тісніші зв’язки з Росією – Угорщина, Греція, Кіпр, наприклад – слідують основному напрямку ЄС у питанні санкцій.
Цей візит президента Путіна до Будапешту не зможе порушити єдність всередині Євросоюзу. Критика, що Орбан сильно тяжіє до Росії, переважно в політичному та економічному аспектах, виправдана. Але також слід розуміти, що у Європейській Раді та Європарламенті, уряд та голови комітетів, підтримують європейські санкції та слідують європейському меінстріму. Я не думаю, що Путіну вдасться зруйнувати цю єдність у короткій перспективі, навіть якщо (а я переконаний в цьому) він намагатиметься.
Між тим, дешевий газ має фундаментальне значення для політики Орбана. Так звані «комунальні скорочення» – зменшення цін на електрику, воду та енергію взагалі, допомогли йому знову отримати перемогу на виборах у 2014-му році. Це все дає Росії можливість для шантажу у переговорах між двома країнами.
В короткостроковій перспективі найбільша користь для Путіна від цього візиту – надіслати росіянам меседж, що «нас гостинно приймають у країнах ЄС». З погляду на санкції та конфлікт в Україні – це саме те, що може допомогти йому вдома легалізувати свою політику.
Для Орбана ж найбільш важливим є збереження угоди з Росією на будівництво атомних реакторів поблизу міста Пакш.
Підготував Ігор САМОКИШ, «День»