Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Можна чекати на закручування гайок»

Світові ЗМІ — про причини й наслідки теракту в місті на Ніві
5 квітня, 2017 - 11:50
ФОТО REUTERS

Світові лідери засудили вибух у метро Санкт-Петербурга. Президент США Дональд Трамп зателефонував президентові Росії Володимиру Путіну й висловив співчуття у зв’язку з терактом і пообіцяв «повну підтримку» в притягненні винних до відповідальності.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель назвала вибух «варварським актом», а верховний представник ЄС з безпеки й зовнішньої політики Федеріка Могеріні сказала, що думками Європа разом з росіянами.

Новина про теракт у Санкт-Петербурзі сколихнула й західні ЗМІ. Британська газета Daily Telegraph пов’язує вибух у Петербурзі з антитерористичною кампанією на Північному Кавказі. Видання нагадує, що протягом останніх кількох років бойовики там серйозно програвали через заходи, вжиті владою перед Олімпійськими іграми 2014 року в Сочі. Як і країни Заходу, Кремль, швидше за все, вкаже на теракт у Петербурзі як на очевидний доказ необхідності його війни з терором, — робить висновок The Daily Telegraph.

Французьке видання Le Monde звертає увагу на те, що «Росія, яка надає дипломатичну й військову підтримку режиму Башара Асада, стала об’єктом погроз від організації «Ісламська держава» («ІД»), а влада побоюється повернення чеченських бійців, які брали участь у джихаді в Сирії.

Німецьке агентство DW зазначає, що більшість німецьких експертів із самого початку не сумнівалися, що вибух у Санкт-Петербурзі був терактом. Німецькі аналітики нагадали, що серед бойовиків «ІД» було і є чимало вихідців із республік Північного Кавказу, тож теракт могли здійснити ісламістські екстремісти, що повернулися.

Американська газета The Washington Post пише: «Деякі з опонентів Путіна висловили занепокоєння у зв’язку з тим, що Кремль міг використати напад як привід для згортання зародженого руху, який за вісім днів до цього вивев на вулицю десятки тисяч людей на протести проти корупції у владі».

Для більшості російських газет вибух у метро Санкт-Петербурга став центральною темою. Видання «Комерсант» цитує лідера партії «Яблоко» Емілію Слабунову, яка сказала, що ситуація вигідна російській владі: «Вона дозволить і далі нагнітати істерію, що вороги поруч — уже не лише на кордонах, а і їдуть поруч у нашому транспорті», тому тепер «можна чекати й на закручування гайок, і того, що не санкціонуватимуть нічого з масових заходів», — зазначила Слабунова.

Тим часом газета «Ведомости» в редакційному коментарі пише про відповідальність спецслужб за теракти.

Газета зазначає, що російською особливістю є відсутність публічної відповідальності спецслужб. За словами видання, «спецслужби лише отримують нові повноваження й нове фінансування, останні кадрові чищення сталися в червні 1995 року після захоплення лікарні в Будьоновську».

Крім того, «Ведомости» відзначили ще одну важливу відмінність: «У Росії як реакція на теракт частенько приймаються політичні рішення, як, наприклад, скасування виборів губернаторів або ухвалення законів антитерористичного або антиекстремістського спрямування».

Наталія ПУШКАРУК
Газета: 
Рубрика: