Напередодні зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО, що має відбутися у штаб-квартирі Альянсу в Брюсселі сьогодні, генсек Столтенберг поспілкувався з пресою. Поруч з ситуацією в Афганістані, загрозою Ісламської держави на Близькому Сході, збройний конфлікт в Україні залишається однією з ключових проблем для НАТО. Наочною демонстрацією важливості цієї теми для Альянсу став круглий стіл, який генеральний секретар провів спеціально для українських журналістів. «Криза в Україні — це не лише проблема вашої країни, — наголосив генсек. — Вона має велике значення для всієї Європи та для НАТО. Ми не визнаємо незаконну анексію Криму й вважаємо, що Україна має право сама обирати власне майбутнє й визначати свою міжнародну політику. Саме тому ми посилили наші контакти та співпрацю. Нинішня зустріч міністрів відбувається у надзвичайно важливий час. Переконаний, що вона дасть сигнал про те, що підтримка НАТО України — сильна й буде лише посилюватись».
Водночас Альянс продовжує дотримуватись позиції, декларованої ще на початку російської агресії й виключає можливість військового вирішення конфлікту, закликаючи шукати шляхів для втілення досягнутих мирних домовленостей. «Уряд України докладає всіх зусиль, щоб виконувати Мінські домовленості, — констатував генеральний секретар. — Росія ж продовжує розпалювати конфлікт, не поважаючи визнані міжнародною спільнотою кордони України й надаючи допомогу сепаратистам оснащенням. Вони пересилають в Україну свої війська та техніку, зокрема системи протиповітряної оборони, продовжують накопичувати збройні сили вздовж кордону. Саме Росія відповідальна за те, що моніторинг українсько-російського кордону сьогодні неможливий, хоча про це було домовлено. Росія порушила ваш суверенітет і спробувала захопити частину вашої країни. НАТО засуджує ці дії Росії. Саме тому члени Альянсу вводять економічні санкції проти неї. Це — прямий наслідок того, що ми спостерігаємо в Україні й це також частина допомоги, яку НАТО надає Україні».
Відповідаючи на запитання «Дня» Столтенберг запевнив, що Альянс продовжуватиме працювати над тим, щоб Україна могла себе захистити. «Ми заснували п’ять цільових фондів, націлених на покращення управління військами та систем зв’язку, реабілітацію поранених, кіберзахист та логістику, — розповів генеральний секретар. — Завтра ми сподіваємося оголосити про початок їхньої діяльності. Але на додаток до цього багато членів Альянсу надають економічну допомогу Україні на двосторонніх засадах. Ми вітаємо такі рішення. Хочу підкреслити, що Україна — дуже цінний партнер для нас, адже ваша країна бере участь практично у всіх операціях під проводом НАТО. Це означає, що оперативна сумісність, спроможність наших збройних сил співпрацювати між собою дуже серйозно підвищилась. Ми будемо й далі проводити спільні навчання. Тісна співпраця, партнерство з Україною залишаються надзвичайно важливими для Альянсу».
Незважаючи на позицію Росії, яка вимагає від НАТО гарантій невступу України до цієї організації, Столтенберг не відкидає такої можливості. «Давати такі гарантії — суперечить нашим базовим принципам, — наголосив генеральний секретар. — Право обирати безпекові союзи — один з принципів суверенітету. НАТО продовжує підтримувати політику відкритих дверей. Жодна зовнішня країна-нечлен не може мати права вето. Кілька років тому Україна вирішила стати позаблоковою державою й ми поважаємо це рішення. Водночас новий уряд проголосив, що вони змінять цей статус. Переконаний, що Україна повинна сама вирішувати, чи потрібно їй приєднуватись до якихось блоків».