Дводенний державний візит Президента України Петра Порошенка розпочався із зустрічі з главою ізраїльської держави Реувеном Рівліном, а потім з прем’єр-міністром Беньяміном Натаньягу. Слід відзначити, що буквально в останні дні статус візиту було змінено з офіційного на найвищий рівень — державний. Як пояснив «Дню» керівник політичного відділу посольства Держави Ізраїль в Україні Гай ГІЛАДІ, Єрусалим був зацікавлений у тому, щоб український лідер зустрівся зі всім вищим ізраїльським керівництвом. Говорячи про очікування Ізраїлю від цього візиту він сказав наступне: «По-перше, цей візит має засвідчити взаємну підтримку обох країн, а також продемонструвати дружбу і солідарність між країнами. Це перший візит в Ізраїль президента України після обрання в 2014 році. Ми дуже хотіли, щоб цей візит відбувся до кінця цього року.
По-друге, в ході візиту очікується підписання чотирьох угод. Зокрема міністерство інфраструктури України та міністерство транспорту Ізраїлю підпишуть угоду про співпрацю у сфері транспорту і транспортну безпеку. Наша країна має велику експертизу в цій сфері. Також буде підписано угоду про співпрацю у сфері кінематографу, яка дозволить фінансувати спільне виробництво фільмів українськими та ізраїльськими кінематографістами. Обидві сторони підпишуть програму науково-технічної співпраці між обома урядами, яка базується на попередній угоді, що була підписана 20 років тому, але не була діючою останні роки. Четверта угода буде стосуватись статусу дипломатів».
Ізраїльський дипломат повідомив, що минулого тижня сторони обговорили і майже закінчили підготовку угоди про залучення досвідчених українських будівельників для тимчасових робіт в Ізраїлі.
Сьогодні Петро Порошенко візьме участь у спеціальному пленарному засіданні ізраїльського Кнессету. До речі, це буде другий випадок, коли глава Української держави виступатиме з промовою в парламенті Ізраїлю. До цього така можливість була надана першому президенту України Леоніду Кравчуку.
«Заплановане на 23 грудня звернення Порошенка до Кнесету ми розглядаємо як велику шану для українського президента, — сказав Гіладі, — Ми, в Ізраїлі, очікуємо почути від Порошенка слова підтвердження дружби між народами, про спільні проекти і плани, про тісні відносини між ізраїльським та українським народом, про гуманітарні та культурні зв’язки та потенціал з їх розширення, про те, що півмільйона людей, які прибули з України в Ізраїль, та єврейська громада тут є містком між нашими країнами.
Ізраїльтяни очікують позитивного ставлення українського керівництва до вшанування Голокосту, а також хочуть почути, що робить уряд для відзначення 75-річчя Бабиного Яру і як український уряд бореться з проявами антисемітизму. Ми також очікуємо від Порошенка заяв про політичну підтримку Україною Ізраїлю».
Що стосується очікувань України, то після зустрічі з ізраїльським президентом Порошенко висловив сподівання, що кількість ізраїльських інвестицій в українську економіку значно зростуть. Він також запевнив Рівліна в готовності України допомогти ізраїльським компаніям, які хочуть вийти на ринок нашої країни. А після завершення переговорів з Нетанягу, Порошенко сказав, що сторони домовились істотно прискорити підписання угоди про ЗВТ між Україною та Ізраїлем.
Добре, що президент України піклується про економічні стосунки між обома країнами, які зараз фактично заходяться в дещо схожій ситуації, борються із зовнішньою загрозою. Але не менше значення грає історія і те, які уроки країна виносить з минулого. І тут якраз є доречним зауваження президента Ізраїлю, який під час розмови з Порошенко, подякувавши українському народові за великий внесок вихідців з України у розбудову Держави Ізраїль, сказав наступну фразу: «Майбутнє спонукає нас пам’ятати уроки минулого» і згадав свого вчителя Зеєва Жаботинського, який народився у Одесі.
«УКРАЇНІ ВАЖЛИВО «ПОСТАВИТИ НОГУ» НА БЛИЗЬКОМУ СХОДІ»
Шимон БРIМАН, редактор з питань Iзраїлю та СНД американської газети «Єврейський світ»:
— Цей візит, на мій погляд, більше потрібен Україні та її президентові, ніж Ізраїлеві. Для України важливо підняти на вищий рівень планку відносин з Ізраїлем, які і без того розвиваються дуже динамічно в 2014—2015 роках.
Україні важливо «поставити ногу» на Близькому Сході — в регіоні, в якому в останні місяці посилилася присутність Росії (через війну в Сирії).
Ізраїль зберігає нейтралітет у конфлікті Росії і України, бажаючи розвивати відносини з обома країнами. Проте МЗС Ізраїлю не визнав окупацію Криму і підтримує відновлення територіальної цілісності України.
Вважаю, що на зустрічі з прем’єр-міністром Біньяміном Нетанягу Президент України поставить питання про постачання ізраїльських безпілотників, а також про поглиблення співпраці в небойовій сфері (наприклад, реабілітація поранених і ветеранів АТО).
В Ізраїлі чекають на історичну промову Петра Порошенка в Кнесеті 23 грудня — можливо, ми там почуємо важливі думки, пов’язані з трагічними сторінками українсько-єврейських відносин.