Міністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає, що «ОБСЄ повинна діяти рішучіше, інакше піде у небуття — як організація, що не відповідає викликам часу». Вчора виступаючи на міністерській зустрічі в Базелі (Швейцарія), він зокрема сказав, що цього року організації не вдалося досягти відчутних результатів, зокрема у врегулюванні конфлікту на Донбасі і у поверненні Україні незаконно анексованого і окупованого Росією Криму. «Протягом року ми пробували застосувати різні інструменти, що є в розпорядженні ОБСЄ... але їхній вплив виявився дуже обмеженим», — заявив міністр.
При цьому Клімкін зазначив, що українсько-російський конфлікт руйнує ключові принципи європейської безпеки, тому його вирішення є ключовою задачею для регіональних організацій. Разом з тим він нагадав, що у п’ятницю буде річниця підписання Будапештський меморандум 5 грудня 1994 року. «20 років по тому цей документ було зруйновано одним з підписантів, а саме Російською Федерацією. Тепер точно така доля загрожує Гельсинському заключному акту, який визначає непорушність кордонів в Європі», — наголосив Клімкін у зверненні до міністрів.
Він запропонував провести зміни в ОБСЄ, які б дозволили відновити організацію як таку, що «ефективно відповідати на виклики сьогодення, досягати відчутного і конкретного прогрессу». Зокрема план передбачає наступні пункти:
• Відновлення довіри, для чого потрібно поновити дотримання фундаментальних принципів ОБСЄ, що, зокрема, означає завершення незаконної окупації Криму та Севастополя;
• Нова домовленість про мирне вирішення кризи, засноване на повазі до міжнародно визнаних кордонів;
• Посилення ролі ОБСЄ і інструментів із запобігання конфліктам;
• Об’єднання зусиль європейських країн з протидії пропаганді.