На президентських виборах у США дедалі гострішою стає боротьба між двома претендентами на посаду в Білому домі: республіканцем Дональдом Трампом і демократкою Гілларі Клінтон. І відтак зростає ціна за помилки в цих перегонах, і це при тому, що розрив між кандидатами останнім часом зменшився до декількох відсотків.
Раніше в центрі уваги перебував Дональд Трамп через його захоплення російським лідером Володимиром Путіним і через скандал з його вже колишнім керівником виборчої кампанії Полом Манафортом, якого підозрюють в отримуванні грошей від Партії регіонів за президентства екс-президента Віктора Януковича.
А тепер центр уваги змістився на Клінтон, котра нещодавно назвала половину прихильників Трампа «жалюгідним збориськом», що, певна річ, викликало обурення в республіканському таборі. Та незабаром кандидатка в президенти заявила, що шкодує про свої слова, але не припинить критикувати свого політичного опонента.
Ще одна неприємність спіткала Клінтон під час церемонії вшанування жертв терактів 11 вересня у Нью-Йорку. Їй стало зле — на відео було видно, як помічники, підтримуючи її, посадили в авто після того, як вона передчасно залишила церемонію.
За словами лікаря Клінтон Лізи Бердак, під час церемонії пам’яті жертв терактів 11 вересня Клінтон прийняла антибіотик і була зневоднена, внаслідок чого їй стало погано. Бердак повідомила, що напередодні у Клінтон було діагностовано пневмонію, процес відновлення політика йде добре.
Як відомо, її республіканські опоненти ставлять під сумнів фізичну форму, необхідну для майбутнього президента, але лікар сказала, що минулого місяця вона мала «відмінний стан здоров’я, придатний для того, щоб служити як президент Сполучених Штатів». Після операції, зробленої 2012 року на судинах, вона повністю відновилася, сказала лікар. Штаб Клінтон звинуватив опонентів у проштовхуванні «нездорової змови навколо стану здоров’я нашого кандидата». Гіллари Клінтон — 68. Її республіканському опонентові Дональду Трампу — 70.
Обрі ДЖЮЕТТ, професор, факультет політичних наук Університету Центральної Флориди:
— Заява Гілларі Клінтон про те, що половина прихильників Дональда Трампа є «жалюгідними», справді була помилкою, яка коштуватиме їй кількох пунктів в опитуваннях громадської думки. Одна річ, коли один кандидат критикує іншого (люди очікують цього), але зовсім інша — принизити таку велику групу виборців. Це нагадує мені те, коли кандидат у президенти Мітт Ромні заявив, що 47% країни ніколи не голосуватимуть за нього, тому що вони отримують урядові чеки. Це вдарило по Ромні, позаяк така заява робила його нечутливим і показала його стереотипне уявлення про велику групу людей. Хвороба Гілларі (пневмонія) та нещодавня непритомність під час заходу з ушанування жертв теракту 11 вересня 2001 року також, імовірно, будуть їй не на користь. Уже були чутки, що щось негаразд з її здоров’ям — нещодавні медичні проблеми, які набули широкого розголосу, зміцнять думку, що вона не є фізично сильною і досить здоровою для того, щоб бути ефективним президентом.
Нещодавні заяви Дональда Трампа, в яких він захоплювався Путіним, і особливо, якщо порівняти позитивне ставлення Трампа до Путіна за його негативного ставлення до президента Обами, ймовірно, не зашкодять його виборчим шансам. Більшість його прихильників дійсно ненавидить президента Обаму — тож будь-яке порівняння, внаслідок якого Обама виглядає погано, вони лише підтримуватимуть (вони просто ігнорують той факт, що Путін де-факто є диктатором і що Трамп добре висловлюється про американського противника). Таким чином, його заява про те, що Путін є сильним лідером, який вдався до дій у Криму через слабкість Обами, ймовірно, не зашкодить Трампові в опитуваннях громадської думки. Багато виборців у США вважають, що Америка не така сильна і за кордоном її не поважають, як це було раніше.