5 – 6 червня Україну з офіційним візитом відвідає прем’єр-міністр Японії Сіндзо Абе. Це буде перший в історії українсько-японських відносин візит глави японського уряду до нашої країни. Тим часом Японію вже відвідали три українські президенти та прем’єр-міністр. Фактично єдиним результатом цих візитів стало підписання в січні 2011 року українсько-японського глобального партнерства.
У прес-службі Президента України зазначили, що візит Сіндзо Абе напередодні саміту G7 стане потужним проявом твердої й всебічної політичної підтримки України. «У ході зустрічей і переговорів сторони обговорять увесь комплекс питань двосторонньої взаємодії в політичній, економічній, науково-технологічній, гуманітарній сферах, актуальні проблеми глобального та регіонального порядку денного, а також співпрацю України та Японії в рамках міжнародних організацій», – зазначається в повідомленні.
«День» звернувся до посла України в Японії Ігоря ХАРЧЕНКА з проханням розповісти про очікування Києва від цього візиту, а також про те, як глобальне українсько-японське партнерство наповнити конкретним змістом.
– Японія підтримує Україну як член «Групи семи» в ООН та інших міжнародних організаціях. Сьогодні можна сказати, що в регіоні АТР Японія для нас – реально ключовий і головний партнер.
Документ про глобальне партнерство Україна – Японія було укладено ще кілька років тому. Але по-справжньому воно так і не запрацювало, хіба що в галузі співпраці по лінії Фукусіма – Чорнобиль.
Не буде великим секретом сказати, що головна провина за це лежить на українській стороні. Але протягом останнього року це партнерство, яке має глобальний вимір, справді стало партнерством. Кабінет прем’єра Сіндзо Абе, який здійснює днями перший в історії наших відносин візит до України, від самого початку російських агресії проти України зайняв чітку та безкомпромісну позицію на підтримку України та захист основ міжнародного права. Японія стала однією з чільних країн, які надають Україні допомогу не тільки словом, а й ділом. Масштаби фінансово-економічної допомоги від Японії безпрецедентні.
Конкретно буде запущено проект Бортницької станції аерації – це понад мільярд доларів. До речі, японські прем’єри дуже рідко їздять у Європу. Те, що Сіндзо Абе відвідує Україну перед самітом G7, – це якраз і конкретний вияв того, що українські справи наразі є, по суті, глобальними, а Японія як відповідальний член клубу світових розвинутих держав це чудово розуміє. Як каже японський прем’єр, «справа сьогодні не тільки в Україні», російська політика на пострадянському просторі – це глобальний виклик світовому порядку.
КОМЕНТАР
Микола КУЛIНИЧ, ректор Дипломатичної академії при МЗС України, екс-посол України в Японії, Київ:
— По-перше, дійсно вперше в історії дипломатичних відносин між нашими країнами прем’єр-міністр Японії прибуває в Україну. По-друге, це демонстрація підтримки Японії. І по-третє, це єдина азійська країна, яка приєдналась до санкції проти Росії. І вчетверте, це сигнал для японського бізнесу у той час, коли йдеться про дефолт України, пробуксування реформ. Відтак, це може дуже позитивно вплинути на рівень нашої торговельно-економічної взаємодії. Коли японські бізнесмени бачать, що їхній прем’єр їде в такий час в Україну, то значить «зелене світло» для інвестора, для бізнесу як великого, так і малого.
А політичний авторитет Сіндзо Абе як ніколи зараз високий. Адже завдяки своїй Абеноміці, він фактично здійснив чудо, рятуючи економіку і повернувши Ліберально-демократичну партію (ЛДП) до влади. І це все йому додало ваги, політичного та економічного авторитету. Те, що Абе прибуває в Україну перед самітом G7, є демонстрацією не стільки консолідованої позиції «Групи семи», але й того, що для Японії це довгограюча стратегія, це не політична кон’юнктура чи як хтось думає, виконання Японією своїх зобов’язань перед США.
Японія не просто підтримує Україну, а підтримує у складний час для України і саме головне по тих напрямках, де Україна більш всього зацікавлена: енергозбереження, так звані зелені проекти, які фінансує Японія. А це все необхідне для нашого енергетичного сектору, модернізації нашої економіки.
Японці уважно слідкують, куди їздить їхній прем’єр-міністр. Це не пересічний політик, а тому його візит розглядається як демонстрація намірів Японії. Зважаючи на те, що ЛДП перебуває при владі більше 50 років, такий візит її лідера демонструє, що політичний мейнстрім Японії налаштований на підтримку України.