Німеччина з великим обуренням відреагувала на те, що Росія не впустила на свою територію члена німецького парламенту Карлу-Ґеорґу Вельману. Гостроти ситуаціє додає те, що цей політик належить до партії Християнсько-демократичний союз, яку очолює Ангела Меркель.
Нагадаємо, що в неділю прикордонники в московському аеропорту «Шереметьєво» без додаткових роз’яснень заявили Вельману, що йому заборонено в’їзд до 2019 року. Німецький політик, який неодноразово звинувачував Росію в агресії на Донбасі, розцінив цей крок як реакцію на його підтримку України, а також як ознаку посилення боротьби за владу в Кремлі. Члени російської опозиції засудили цей крок як велику помилку в міжнародних стосунках.
На сайті Spiegel online він пояснив, що російські прикордонники поводилися з ним украй недружелюбно, «вони ображали мене, відібрали мій паспорт і віддали його тільки тоді, коли я зайшов у літак, щоб летіти назад до Німеччини». Вельман, якому не пояснили причини такого розвитку подій, був змушений всю ніч провести в аеропорту «Шереметьєво». Він не очікував відмови у в’їзді, сказав, що прилетів до Москви, щоб поговорити з депутатами Думи, зустрітися з представниками церкви, а також із Сергієм Глазьєвим, одним з найважливіших консультантів Путіна. З Костянтином Косачовим він мав поговорити про вирішення конфлікту в Україні. «Ми хочемо залучити Росію до обговорення цього питання, а не ізолювати її. Косачов запевнив мене, що мене тепло зустрінуть в Москві», повідомив Вельман, який не бачив жодних передумов для заборони його в’їзду до Росії. «Всього за кілька днів до мого вильоту, працівники російського МЗС відвідували мене в Берліні, і ми обговорювали мій візит».
Вивчаючи вже багато років розвиток подій у Східній Європі, Вельман є членом не лише Білорусько-Німецької та Російсько-Німецької парламентських груп, а й головою Українсько-Німецької парламентської групи. У цій фракції він кілька разів відверто критикував Росію за те, що вона є головною причиною конфлікту на Донбасі. «На Донбасі ведеться російська війна. Ті сепаратисти просто знаряддя в руках Росії», пояснював він на німецькому телеканалі ZDF на початку цього року.
Німецький уряд заявив, що засуджує рішення Росії заборонити в’їзд Вельману. Віце-президент німецького Бундестагу Йоганнес Зінгхаммер, у відповідь на це, негайно відмінив свій запланований візит до Москви. З його слів це «неприйнятно, якщо моєму колезі по Бундестагу забороняють в’їзд до Росії без будь-яких пояснень». Німецький Федеральний офіс закордонних справ заявив, що це неприйнятний і незрозумілий крок Росії, і негайно висунув вимогу відповідної заборони у відповідь. Німецького посла в Москві Рюдігера фон Фріча негайно відправили до російського МЗС висловити протест Німеччини.
За відсутності коментарів щодо цього інциденту від російських чиновників, лідер російської опозиційної партії «Яблуко» Сергій Мітрохін заявив, що ця ситуація «не лише вийшла за рамки цивілізованих відносин між двома країнами, а й стала ознакою абсолютно неправильної зовнішньої політики».
Багато коментаторів у Німеччині розцінюють цей крок Росії, як реакцію на заборони в’їзду в країни Європи різним російським політикам, чиновникам та бізнесменам, що були оголошені в контексті санкцій проти Росії. Сам Вельман пояснив, що вбачає у цьому також ознаку посилення боротьби за владу в Кремлі між ліберальними, орієнтованими на Європу силами та їхніми мілітаристськими та націоналістичними опонентами. «Незалежно від того, так це чи ні, це нерозсудливо і незрозуміло», сказав Вельман. У часи зростаючого непорозуміння це був неправильний знак «ескалації напруження, не впускати тих, хто робить спроби збалансувати стосунки».
Насправді, Вельман не перший німецький політик, якому відмовили у в’їзді до Москви. Ребекка Гармс, голова фракції Партії зелених у Європейському парламенті, отримала відмову у в’їзді до Росії ще в минулому році. Вона відреагувала на це, заявивши німецькій пресі, що будь-які спроби діалогу і посередництва «безглузді, якщо Москва складає чорні списки делегатів та представників».