Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про особливості португальських виборів

Консерватори здобули перемогу, незважаючи на непопулярні заходи жорсткої економії
5 жовтня, 2015 - 19:12
Португалія
ФОТО REUTERS

На парламентських виборах у Португалії перемогли правоцентристи на чолі з чинним прем’єром Педру Пассушем Коелью. Блок «Португалія попереду» набрав близько 37% голосів, що дає владній коаліції 99 з 230 місць у парламенті. На другому місці соціалісти з 32% голосів — у них 85 крісел. Вдало завершилися вибори для радикального Лівого блоку, який очолює Катаріна Мартінс, він отримав понад 10% голосів, вдвічі більше, ніж на попередніх виборах. Також до парламенту проходить комуністичний блок. За три партії, включно з «зеленими» проголосували більше 8% виборців. Відтак блок крайньолівих матиме 19 депутатів. Об’єднана демократична коаліція, до якої входять комуністи та партія зелених — 17 місць.

Коелью уже заявив, що він готовий сформувати новий уряд. Однак результат правоцентристів є невтішним, порівняно із попередніми виборами — чотири роки тому вони отримали 50% голосів. Коелью визнав, що його блок не дістав абсолютну більшість, отже, має шукати коаліції із кимось іншим, окрім союзників по блоку — Народної партії Португалії, яку очолює Паулу Порташ.

«Виходячи з результату, який ми отримали на цих виборах, я вже домовився із паном Порташем якомога швидше зібрати загальнонаціональні органи наших партій і формалізувати угоду про створення уряду, що була основою нашої коаліції», — сказав Коелью.

Хоча «Португалії попереду» забракло 17 місць, щоб одноосібно сформувати більшість, тим не менше перемогу у блоці розцінили, як схвалення населенням політики заощадження. «Вперше в історії урядовій коаліції вдалося не лише виконати свій мандат, але й залишитися на другий термін», — сказав Паулу Порташ, лідер Народної партії, що входить до владного блоку.

Опозиційні соціалісти привітали суперників із перемогою. Їхній лідер Антоніу Кошта заявив, що не буде об’єднуватися із іншими лівими силами для формування більшості. «Коаліція має розуміти, що Португалія переживає новий політичний імпульс. Вони більше не зможуть керувати так, як раніше, вдаючи, що нічого не сталося», — сказав він.

Для соціалістів на чолі з мером Лісабона Антоніу Коштою, друге місце та 32% голосів — це майже поразка. Однак за умови об’єднання з іншими лівими силами, зокрема комуністами, соціалісти також матимуть шанс сформувати коаліцію. Хоча Кошта розраховував на кращі результати і на прес-конференції визнав поразку, він наголосив, що не піде у відставку з посади голови партії, як того вимагають деякі однопартійці.

Попри те, що португальські виборці не дали однозначного мандату на урядування правоцентристам, виглядає, що, на відміну від Греції та Іспанії, крайні ліві партії у Португалії наразі не набули масової популярності.

«Виклик починається зараз», — так прокоментувала результати виборів щоденна газета Diario de Noticias в редакційній статті за понеділок. Інша Publico відзначила, що голосування «залишила країну в глухому куті».

У найближчі дні президент Португалії попросить партію, яка набрала найбільше голосів сформувати уряд. Глава держави потенційно може попросити лівоцентристські партії взяти владу, бо вони разом мають більше місць ніж, чинний уряд.

Однак між соціалістами та іншими партіями існує політична прірва. Лівий блок, який здобув 19 місць, хоче переговорити національний борг, і вимагає кращих умов виплати боргів кредиторам і покласти край заходам жорсткої економії, збільшуючи корпоративний податок. А комуністична партія, яка здобула 17 місць, виступає за вихід Португалії з єврозони.

І що найголовніше, лідер соціалістів Антоніо Кошта заявив під час виборчої кампанії, що він може увійти до складу великої коаліції «коли інопланетяни приземляться на землі».

На думку оглядачів, перший головний тест нового політичного клімату відбудеться через кілька тижнів, коли парламент буде обговорювати проект бюджету на 2016 року.

«ПОПЕРЕДНІ ПІДСУМКИ ВИБОРІВ У ПОРТУГАЛІЇ ДЛЯ УКРАЇНИ ДОСИТЬ ПОЗИТИВНІ»

Леонід ТРЕТЯК, тимчасовий повірений у справах України в Португальській республіці, Лісабон:

— Остаточні підсумки результатів голосування у Португалії робити ще рано. Але якщо брати до уваги, що скоріше за все, перемога залишиться за правлячою коаліцією, яка складається із соціал-демократів і Народної партії Португалії, то дуже великих змін у наступному уряді очікувати не доводиться. Бо лідери обох партій, які входять до коаліції, вони зараз при владі. Розподіл портфелів у наступному кабінеті міністрів відбудеться між цими партіями. І те, що соціалісти отримали понад 30% голосів і це є їм дасть значну кількість місць у парламенті, можна сподіватись, що вони будуть брати більш широку участь у наступному керівництві країною.

Якщо розклад залишиться, таким як це зараз є, то для України це буде великим позитивом, бо Португалія була і залишається стабільним послідовним лобістом інтересів України в світових і європейських структурах. Вона завжди підтримувала Україну і долучалась до заяв і документів, які приймались у межах ЄС і тому числі парламентських організаціях на користь України. Тому я думаю, в цьому аспекті попередні підсумки виборів у Португалії для нас досить позитивні.

Що завадило соціалістам здобути перемогу, яку їм пророкували попередні опитування. Соціалістам завадило здобути перемогу те, що вони почали мусувати деякі теми про майбутнє розвитку Португалії, які не підходили населенню. Зокрема мусувались такі позиції, як національна свідомість аж до виходу із зони євро і повернення до національної валюти, іншими словами децентралізаційні гасла, близькі до антиглобалістських.

Післякризова ситуація показала португальцям, що єдине, на що може розраховувати країна, а саме на фінансову допомогу Dченням португальським населенням свого позитивного майбутнього в економічному плані. І тому під кінець цих перегонів соціалісти помітно розгубили свої позиції. Більше того, з’явилися ознаки розколу в керівництві соціалістів. Генсек Кошта вже з початку перегонів себе позиціонував як практично новий прем’єр і навіть висував свою програму, то під кінець він розглядав можливість балотуватись на посаду президента, а його номер три у списку Марія Дебелень заявила, що також буде балотуватися в президенти.

Що стосується результатів лівого блоку, то це не буде мати практичного впливу на політику Португалії.

«У ПОРТУГАЛІЇ ЗРОСТАННЯ ЛІВИХ НАСТРОЇВ ВСЕ-ТАКИ НЕ НАСТІЛЬКИ КАТАСТРОФІЧНЕ, ЯК ЦЕ БУЛО У ГРЕЦІЇ»

Сергій СОЛОДКИЙ, перший заступник Iнституту світової політики, Київ:

— Португальський виборець теж робить помилки, але не настільки критичні, як грецький. Португальці стомилися від постійних заходів економії, від безробіття, від високого рівня бідності, сотні тисяч португальців втікають із країни... Усе це створює благодатний грунт для популістів різного плану — особливо для політиків лівого спрямування. Утім, у Португалії ріст лівих настроїв все-таки не настільки катастрофічний, як це було, приміром, у Греції. Виборці все-таки розбірливіші; а можливо, грецький цьогорічний досвід із перемогою лівопопулістичнної «Сірізи» чомусь навчив. Такі тренди несуть опосередковані ризики і для України. Наприклад, португальська Компартія прямим текстом звинувачує українську владу («путчистів») в заграванні з фашизмом, в переслідуванні «демократичних» комуністів. При цьому ліві Португалії підтягують під надумані звинувачення власний історичний досвід: «Компартія Португалії вважає, що такі дії українського парламенту заслуговують на осуд уряду Португалії — країни, що зазнавала страждань упродовж 48 років фашистської диктатури». Існування таких настроїв доводить необхідність інтенсивнішої роботи українських політиків, науковців, журналістів чи навіть пересічних українців, чия громада в Португалії доволі потужна, для розвіювання пропагандистської ахінеї «русского мира». Португальські політики в приватних розмовах зізнаються: ми вас активно не підтримуємо не тому, що не віримо в вашу правоту; проблема в тому, що багато португальців просто мало знають про агресію Росії — мовляв, це надто далеко від Португалії. Хоча нинішня криза з біженцями з Сирії показує, що відстань у глобалізованому світі концепція відносна. І ті загрози, які сьогодні несе в собі мілітаристська Росія, можуть мати для Європи куди катастрофічніші наслідки, ніж безпекові виклики Близького Сходу.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: